Un suporter dinamovist de 18 ani a murit dupa ce a fost lovit cu o sticla in cap la finalul meciului cu Steaua. Danciulescu: "Suntem socati, cerem dreptate!"  

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Miercuri, 24 august 2016, 22:40 Sport | Fotbal

Un suporter in varsta de 18 de ani al echipei de fotbal Dinamo Bucuresti a fost ucis dupa derby-ul cu Steaua Bucuresti, de sambata, din etapa a 5-a din Liga 1. Suporterul dinamovist ar fi fost lovit cu o sticla in cap de catre un sustinator al formatiei rivale, anunta Mediafax.  

Adrian Daniel Matei, din Bucuresti, si-a pierdut viata, miercuri, la Spitalul Sf. Pantelimon din Capitala, acolo unde se afla in coma dupa ce sambata a fost victima unui atac violent. Potrivit medicilor, tanarul a suferit un hematom cerebral sever. 

In acest moment nu exista informatii despre presupusul agresor, iar Politia nu a putut oferi informatii despre caz, intrucat nu a sesizat nimeni acest incident. 

"Se intorcea de la meci cu un prieten si s-a bagat sa ajute un alt fan al lui Dinamo care era batut de stelisti. Atunci a primit o sticla in cap, l-au dus la spital in coma si a murit azi", a spus pentru ProSport un apropiat al victimei.  

Potrivit informatiilor obtinute pana in prezent, Institutul de Medicina Legala a trimis o echipa la spitalul Sf. Pantelimon pentru a ridica trupul victimei in vederea efectuarii autopsiei.  

Adrian Daniel Matei era jucator de hochei pe iarba la echipa CS Antilopa si elev in clasa a 12-a la Liceul Anghel Saligny. "Era un baiat foarte cuminte, educat si linistit. Avea aceasta pasiune pentru fotbal, mergea la fiecare meci. Antrenorul sau mi-a spus ca el a incercat sa aplaneze un conflict doar", a declarat antrenoarea de hochei pe iarba Ana Litvinchevici, pentru ProSport. 

Dinamo Bucuresti a oferit un punct de vedere ca urmare a tragicului eveniment, prin vocea directorului sportiv Ionel Danciulescu. "Clubul Dinamo este socat ca in Romania acestor zile astfel de drame pot avea loc. Ne exprimam intreaga compasiune si sincerele noastre condoleante familiei celui disparut in aceste circumstante tragice. Cerem cu fermitate autoritatilor statului sa-si faca datoria si sa-i prinda cat mai repede pe autorii acestei crime, cerem dreptate! Suntem socati ca inca se mai pot produce astfel de drame si ca unele subspecii umane sunt capabile de astfel de fapte".












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
5190 vizualizari
  • -12 (24 voturi)    
    desigur (Miercuri, 24 august 2016, 22:55)

    andrei1245 [utilizator]

    destepti cum sunteti spuneti ca a fost omorat de stelisti . nu faceti decat sa inflamati spiritele si altii isi vor da in cap pentru ca vor razbunare si tot asa.
    • +10 (14 voturi)    
      Ai dreptate... (Joi, 25 august 2016, 7:30)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      Maestrii coregrafi o sa ceara sa se omoare cu stelistii..
      Un pusti stelist a fost alergat cu bata de niste derbedei dinamovisti.Disperat a intrat in fata tramvaiului care nu l-a crutat...Imbecilii s-au amuzat copios ca "au vazut sange de stelist"...
      Golanii din orice galerie nu ar trebui sa fie tolerati si primiti pe la meciuri.In primul rand de ai lor!
      Asa putem merge si noi,din nou,cu sotiile,copiii nostri sa vedem un meci fara sa vedem batai si/sau sa ascultam dejectii verbale...
    • +3 (3 voturi)    
      dupa... (Joi, 25 august 2016, 10:49)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      banneru afisat din greseala de stelisti...
      a fost foarte multa ura a stelistilor impotriva dinamovistilor (alimentata foarte mult de oameni apropiati stelei, inclusiv meme).
      era oarecum inevitabil ce s-a intamplat...
      este o ura patologica aproape intre galerii (si suporteri in general nu doar din galerii), trebuie doar sa te uiti pe forum sa o vezi.
      ura care este intretinuta de patronii inconstieni de cluburi.
      • +1 (1 vot)    
        E razboi sau confruntare sportiva? (Joi, 25 august 2016, 22:02)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Intrebare.
        Pusti care nu au nimic in cap( decat....) asculta PRO-....si alte mizerii de jurnalisti.
        Maine e razboi,facem,dregem,etc,coregrafii si i-am facut praf, porcea a zis,jiji a raspuns,meme a fost batut de porcea...nuuuu,nu e adevarat.
        Fratilor...sa il hodineasca D-zeu pe flacaul acela.
        Insa cand terminati cu bannere,coregrafii,ura patologica,etc se va linisti poate si fotbalul.
        Si nu o sa mai fie victime colaterale.
        Si poate o sa jucam ceva fotbal si noi,ca natiune.
  • 0 (6 voturi)    
    Deocamdata nu a murit nutu (Joi, 25 august 2016, 0:33)

    codo [utilizator]

    ci un baiat despre care habar nu ai. Daca era din cercul tau de apropiati te indignai la asa comentariu istet.
  • +9 (13 voturi)    
    asta e fotbalul (Joi, 25 august 2016, 0:51)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    un show urmarit de tot felul de golani dornici de bataie, nicio legatura cu sportul
  • +3 (3 voturi)    
    de asta (Joi, 25 august 2016, 11:24)

    eu sunt [utilizator]

    nu mai urmaresc niciun meci din liga 1 de cativa ani. De mers pe stadion nici nu se mai pune problema.

    incep sa ma lamuresc si cu fotbalul din afara cand aud de tot felul de smecherii facute de cei de la FIFA. Sunt sporturi mult mai curate si mai frumoase.
  • +1 (3 voturi)    
    Dureros (Joi, 25 august 2016, 14:05)

    ccteddy [utilizator]

    Nu stiu ce vrea Danciulescu, nici el nu prea stie dar, e dureros pentru toti cand sportul genereaza astfel de drame. In mod normal, ar trebui sa venim de la un spectacol sportiv incarcati de spiritul de fair play, de echilibru si altruism. Cand colo, ce sa vezi? Danciulescu vrea dreptatea lui, presa rade ca un jucator al Stelei a fost ingrijorat excesiv de soarta unui jucator advers iar coregrafii s-au mai ales cu un simbol in galeria CH. A murit un om!
    • -1 (3 voturi)    
      Danciulescu vrea ceea ce ar trebui sa vrei si tu ! (Joi, 25 august 2016, 16:19)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ccteddy

      Ca doar n-ar fi trebuit sa ceara autoritatilor sa NU il prinda si sa NU il sanctioneze pe criminal !
    • -1 (1 vot)    
      Danciulescu a vrut ce vor toti oamenii normali (Vineri, 26 august 2016, 12:01)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ccteddy

      Si din fericire se pare ca o sa si obtina. O sa obtinem cu totii.
  • +2 (4 voturi)    
    Ce legatura are mizeria asta cu sportul? (Joi, 25 august 2016, 15:28)

    justin puscasu [utilizator]

    Pe de o parte interlopi fara scrupule, pe de alta parte salbatici fara creier.
    • +2 (2 voturi)    
      "Mizeria" este mult mai mult decat o mizerie, (Joi, 25 august 2016, 16:20)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      este de-a dreptul o crima !