Steaua a pierdut si cea de-a doua confruntare cu Manchester City, in mansa retur a play-off-ului Champions League. Unicul gol al partidei de pe Etihad Stadium a fost inscris de Fabian Delph, in minutul 56. In meciul tur, ros-albastrii au suferit cea mai dura infrangere pe teren propriu din istoria prezentelor in cupele europene, scor 5-0. Echipa lui Pep Guardiola s-a calificat in grupele Champions League, iar Steaua va continua in grupele Europa League.

Desfasurarea live text a partidei:

Se termina meciul. Manchester City - Steaua 1-0

90' Se arata patru minute de prelungiri pentru aceasta repriza

86' Navas patrunde in careu si suteaza, dar este blocat de Bourceanu

83' Stanciu executa un corner, apararea lui City respinge, mingea ajunge la Hamroun, dar sutul sau trece pe langa poarta

76' Meciul este intrerupt. Iheanacho si-a pierdut cunostinta, iar medicii ii acorda ingrijiri. Iheanacho isi revine, dar este inlocuit de Fernandinho

72' O noua ocazie pentru Steaua. Tudorie, ramas singur in apropierea portii lui Joe Hart, nu reuseste sa trimita mingea in plasa

72' Steaua cauta golul egalizator. Stanciu executa bine o lovitura libera, Joe Hart intervine si respinge in corner

65' Adi Popa suteaza de la distanta, insa Joe Hart prinde fara probleme. Hart este aplaudat din nou de suporterii lui City, ca de fiecare data cand atinge mingea

60' Ultima schimbare facuta de Laurentiu Reghecampf. Achim intra in locul lui Muniru

58' Dubla schimbare in echipa lui City: iese Stones, intra Adarabioyo; iese Nolito, intra Tasende

56' Gool Manchester City! Apararea stelistilor cedeaza, Delph deschide scorul cu o lovitura de cap, dupa o centrare perfecta a lui Navas. Manchester City - Steaua 1-0

55' Prima mare ocazie de gol a meciului ii apartine lui City. Delph primeste excelent in careu si suteaza, dar Cojocaru respinge in corner

53' Dubla schimbare in echipa ros-albastrilor. Stanciu intra in locul lui Aganovic, iar Ovidiu Popescu este inlocuit de Adi Popa

49' Stones reia cu capul o centrare, insa mingea trece mult pe langa poarta lui Cojocaru

48' Kolarov trimite un sut de la distanta, iar Tamas respinge in corner

46' Nolito ii trimite in flanc lui Delph, acesta centreaza la Yaya Toure, dar este oprit de arbitru pentru fault in atac

46' A inceput repriza secunda

45' Se termina prima repriza. Manchester City - Steaua 0-0

43' Nolito trimite o centrare in careul Stelei, Yaya Toure prelungeste pana la Iheanacho, insa Cojocaru ajunge primul la minge si retine

42' Hamroun ia o actiune pe cont propriu si trece spectaculos de Maffeo, insa este blocat de Stones

38' Clichy trimite in careu pana la Yaya Toure, insa se afla in pozitie de off-side

35' Hamroun executa un corner de pe partea dreapta, apararea englezilor respinge si Steaua beneficiaza de o alta lovitura de la colt. Acelasi Hamroun executa, insa Joe Hart iese si boxeaza

30' Delph incearca un sut din afara careului, Cojocaru este atent si retine

30' Suporterii romani ii incurajeaza pe ros-albastrii. "Lupta Steaua" se aude pe Etihad Stadium

25' Navas centreaza de pe partea dreapta. Nolito este lasat complet singur in careu, reuseste o foarfeca de la 11 metri, dar Cojocaru retine

19' Enache respinge un corner al englezilor. Nicio ocazie importanta pana in acest moment, insa City domina partida. Englezii au o posesie de 75%. Steaua nu a trimis niciun sut spre poarta

18' Nolito dribleaza si ii trimite in flancul stang lui Delph, care incearca sa treaca de Aganovic la marginea careului, insa arbitrul fluiera fault in atac

11' Yaya Toure executa lovitura libera, mingea nu prinde insa spatiul portii

10' Tamas il faulteaza la marginea careului pe Iheanacho, lateral stanga. Lovitura libera pentru City

9' Kolarov paseaza perfect in fata careului pana la Iheanacho, care suteaza, insa Cojocaru prinde fara probleme

2'Un prim atac al lui Manchester City. Yaye Toure centreaza in careu, dar mingea este respinsa de Tamas

1' A inceput meciul de pe Etihad Stadium. Lovitura de start le-a apartinut englezilor

Se intoneaza imnul Champions League

Echipele de start:

Steaua: Cojocaru - Aganovici, Tamas, Mitrea, Momcilovic - Bourceanu (cpt) - Enache, Sulley, Ovidiu Popescu, Hamroun - Tudorie. Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Rezerve: Nita, Simion, Stanciu, Vilceanu, Achim, Dan Popescu, Popa

Manchester City: Hart (cpt) - Maffeo, Stones, Kolarov, Clichy - Toure, Fernando, Delph - Navas, Iheanacho, Nolito. Antrenor: Pep Guardiola

Meciul va fi condus la centru de polonezul Pawel Gil. Acesta va fi ajutat de asistentii Piotr Sadczuk si Marcin Borkowski. Arbitri asistenti aditionali au fost desemnati Bartosz Frankowski si Krzysztof Jakubik, in timp ce arbitru de rezerva va fi Konrad Sapela. Observator pentru arbitri va fi austriacul Horst Brummeier.

Sursa foto a materialului: Uefa.com/ Getty Images