Jucatoarea de tenis Irina Begu (locul 22 in clasamentul mondial) a pierdut, luni, meciul cu frantuzoaica Caroline Garcia (pozitia 27 ATP), scor 1-6, 4-6, in primul tur al turneului de la New Haven, disputat pe hard si dotat cu premii totale de 761,000 de dolari, potrivit Mediafax.

Partida a durat o ora si 23 de minute, dar s-a desfasurat pe durata a doua zile. Meciul s-a intrerupt luni, din cauza ploii, la scorul de 6-1, 5-4 pentru Garcia. In primul set, frantuzoaica a jucat impecabil la serviciu si a reusit doua break-uri. In actul secund, Begu a avut in continuare probleme la serviciu, pe care l-a cedat de inca doua ori. Romanca a comis 7 duble greseli pe parcursul meciului.

In urma acestui rezultat, bilantul intalnirilor directe este egal, 2-2. Begu s-a impus in acest an, pe zgura de la Charleston, cu scorul de 6-4, 2-6, 7-6 (3), si in 2014 la New Haven.

Pentru prezenta la New Haven, Begu va primi un punct in clasamentul WTA si un cec in valoare de 5,820 de dolari. Romanca va pierde puncte in ierarhia mondiala, intrucat nu a reusit sa egaleze performanta din 2015 in cadrul turneului american, cand s-a oprit in optimi.

Irina Begu (25 de ani) se afla la cea mai buna clasare din cariera, vine dupa un turneu castigat (la Florianopolis, pe hard) si o participare la Jocurile Olimpice de la Rio.