Astra a remizat cu West Ham United, scor 1-1, in prima mansa a play-off-ului Europa League, rezultat ce ii da sperante la calificarea in grupele competitiei. Englezii au deschis scorul din penalty, in ultimul minut al primei reprize. Sapunaru a comis hent in careu, iar Noble a transformat lovitura de pedeapsa. Astra a inceput bine repriza secunda, insa golul egalizator a venit abia in minutul 83. Alibec a revenit cu un gol spectaculos dupa accidentarea suferita la Campionatul European din Franta, iar calificarea se va decide in mansa retur din Anglia.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Cele mai importante momente ale partidei:

Final de meci. Astra - West Ham 1-1

90+1'Astra cauta golul victoriei. Seto suteaza periculos, dar Randolph retine

83' Gool Astra! Corner pentru Astra. Teixeira executa, mingea ajunge la Alibec, protejeaza foarte bine si inscrie cu un sut din unghi, sub bara. Astra - West Ham 1-1

81' Ocazie uriasa ratata de West Ham! Browne scapa singur cu portarul, iar dupa o cursa incredibila trimite in fata portii pentru Antonio, dar acesta rateaza tinta

76' Alibec incearca un sut din afara careului, dar trimite slab, iar Randolph retine fara emotii

72' Ocazie importanta pentru Astra! Fabricio paseaza excelent pentru Alibec, dar acesta suteaza slab, din unghi, direct in bratele portarului Randolph

69' Morais avanseaza si centreaza in fata portii pentru Ionita, dar Burke este atent si respinge din fata romanului

66' Morais trimite de la distanta, dar sutul sau nu prinde spatiul portii

53' Lovin incearca o executie spectaculoasa, insa portarul lui West Ham prinde fara probleme

50' Giurgiuvenii au inceput curajos aceasta repriza. Sapunaru, aflat in apropierea careului mic al englezilor, nu ajunge la o recentrare cu capul a lui Geraldo

49' Ionita centreaza perfect in fata portii, insa Oxford respinge si indeparteaza pericolul

46' A inceput repriza secunda

Se termina prima repriza. Astra - West Ham 0-1

45' Gool West Ham! Noble transforma lovitura de la 11 metri si deschide scorul pentru West Ham

44' Penalty pentru West Ham! Sapunaru comite hent in careu si primeste cartonas galben

40' Tore executa foarte bine o lovitura de la colt, iar Lung jr. scoate senzational din fata lui Calleri

36' Corner executat de West Ham, Lovin respinge pana la Noble, dar sutul sau din afara careului trece mult peste poarta lui Silviu Lung jr.

32'Ionita executa o lovitura libera de la aproximativ 20 de metri, insa suteaza pe directia portarului, iar scorul ramane neschimbat

29' Lovin il lanseaza pe Teixeira, dar Randolph ajunge primul la minge si retine

15' Vine si replica Astrei. Teixeira suteaza din interiorul careului de 16 metri, iar Randolph respinge cu dificultate

12' Ocazie uriasa pentru West Ham! Tore executa un corner de pe partea dreapta, iar Antonio reia periculos cu capul, dar Teixeira scoate mingea de pe linia portii. Englezii beneficiaza de un nou corner, mingea ajunge in cele din urma la Valencia, care trimite cu capul peste poarta

10' Calleri reia cu capul dupa o centrare, iar Silviu Lung jr. scoate excelent in corner

8' Inceput bun de partida pentru Astra. Lovin trimite o pasa pentru Ionita, dar Randolph este atent si retine fara probleme

5' Prima incercare a Astrei. Teixeira patrunde in careu, dar suteaza slab si mingea se duce pe langa poarta lui Randolph

1' A inceput meciul de la Giurgiu. West Ham a avut lovitura de start

Echipele de start:

Astra: S. Lung jr - Vangjeli, Geraldo, Fabricio, J. Morais - Sapunaru Lovin - Ionita, Takayuki, Teixeira - D. Niculae

Rezerve: Gavrilas, Oros, Balaure, Stan, Florea, Mansaly, Alibec

Antrenor: Marius Sumudica

West Ham: Randolph - Burke, Ogbonna, Oxford, Byram - Antonio, Obiang, Noble, Tore - Calleri, Valencia

Rezerve: Adrian - Reid, Kouyate, Fletcher, Collins, Browne, Carroll

Antrenor: Slaven Bilici

Inainte cu cateva ore de inceperea partidei cu West Ham, giurgiuvenii au fost anuntati ca antrenorul Marius Sumudica poate sta pe banca la ambele manse din play-off-ul Europa League. Marius Sumudica a fost suspendat dupa ce s-a depistat ca avea un cont de pariuri online. Antrenorul revine pe banca Astrei dupa efectuarea suspendarii in cupele europene, interdictia ramanand valabila pentru meciurile din campetitiile interne.

Campioana Romaniei o intalneste pentru al doilea an la rand pe West Ham, de data aceasta in play-off-ul Europa League. In editia de anul trecut a aceleiasi competitii, Astra a eliminat-o pe West Ham in turul trei preliminar, dupa 2-2 in deplasare si 2-1 acasa.

Meciul va fi condus la centru de portughezul Artur Soares Dias. Acesta va fi ajutat de asistentii Rui Tavares si Paulo Soares, in timp ce arbitru de rezerva va fi Joao Pinheiro. Observator pentru arbitri va fi galezul Ray Ellingham.