Steaua a invins-o pe Sparta Praga, scor 2-0, in mansa secunda a turului trei preliminar al Ligii Campionilor si s-a calificat in play-off-ul competitiei (scor 3-1 la general). Stanciu a fost eroul Stelei, marcand ambele goluri ale partidei de pe Arena Nationala. Astra a pierdut in fata danezilor de la FC Copenhaga, scor 3-0 (4-1 la general), si a fost eliminata din Liga Campionilor.

Steaua a inceput excelent partida de pe Arena Nationala, iar Stanciu a avut o prima ocazie importanta in minutul 11, cand a sutat de la 20 de metri in bratele lui Bicik, dupa o pasa a lui Hamroun. Sapte minute mai tarziu, Pintilii a trimis peste poarta cehilor, dupa o faza creata de Hamroun. In minutul 31, Stanciu a deschis scorul cu un sut superb, sub bara, de la aproximativ 24 de metri.

Tamas (37') a vrut sa il suprinda pe portarul Bicik, iar sutul sau din propria jumatate de teren a lovit bara transversala. Cehii nu le-au pus mari probleme stelistilor in prima repriza. Lafata a reusit sa inscrie pe finalul primelor 45 de minute, dar golul sau a fost anulat pentru pozitie de off-side.

Hamroun (46') a bifat prima ocazie a partii secunde, sutul sau de la marginea careului trecand putin pe langa poarta lui Bicik. In minutul 51, Sparta Praga a ramas in 10 oameni, dupa ce Brabec a fost eliminat pentru cumul de cartonase. In minutul 62, Stanciu a facut dubla, cu un sut de la 16 metri, dupa o pasa a lui Tamas.

Astra a fost eliminata din Liga Campionilor, dupa 3-0 cu FC Copenhaga (scor 4-1 la general) si va juca in play-off-ul Europa League. Danezii au deschis scorul in minutul 14 prin Cornelius. Santander a marcat in minutul 34, iar Cornelius a inchis tabela in minutul 45.

Desfasurarea live text a partidei:

Final de meci. Steaua - Sparta Praga 2-0

90' Se arata 4 minute de prelungiri

88' Ultima schimbare a Stelei. Tudorie il inlocuieste pe Golubovic

83' Schimbare la Sparta Praga. Lukas Maracek intra in locul lui David Lafata

81' Schimbare la Steaua: iese Stanciu, intra Aganovic. Tot stadionul se ridica si il aplauda pe omului meciului

78' Hamroun scapa singur, dribleaza un adversar la marginea careului si suteaza, insa pe langa poarta

71' Dockal prinde un sut de la marginea careului, dar mingea trece peste poarta lui Nita

64' Prima schimbare in echipa Stelei: iese Achim, intra Muniru

63' Schimbare la Sparta Praga: iese Sural, intra Julis

62' Gool Steaua! Stanciu inscrie si face "dubla". Stanciu il invinge pentru a doua oara pe portarul Bicik, cu un sut de la 16 metri, dupa o pasa a lui Tamas

59' Frydek primeste cartons galben, dupa un fault asupra lui Adi Popa

56' Hamroun cauta golul al doilea. Sutul sau de la distanta este respins cu greu de portarul Spartei Praga

53' Adi Popa intra in careu si suteaza, insa mingea este blocata cu mana de Costa. Stelistii cer penalty, dar arbitrul lasa jocul sa continue

53' Enache avanseaza in flancul drept si centreaza in careu, apararea ceha respinge pana la Adi Popa, dar sutul sau nu prinde spatiul portii

51' Eliminare la Sparta Praga! Brabec il faulteaza pe Golubovic, vede al doilea cartonas galbensi este eliminat

49' Hamroun scapa singur cu portarul advers, dar Bicik reuseste sa il blocheze

46' Steaua incepe in forta a doua parte a meciului. Hamroun are prima ocazie importanta, sutul sau de la marginea careului trece putin pe langa poarta lui Bicik

46' A inceput repriza secunda

Se termina prima repriza. Steaua - Sparta Praga 1-0

45' Repriza este prelungita cu un minut

43'Ocazie incredibila pentru Sparta Praga! Nita iese gresit la un corner al cehilor, Costa trimite cu capul, dar Golubovic scoate de pe linia portii si o salveaza pe Steaua. Mingea ajunge la Kadlec, care suteaza din afara careului, apararea Stelei reuseste sa respinga, insa mingea este deviata de Frydek pana la Lafata care inscrie. Golul atacantului este anulat pentru pozitie de off-side

41' Steaua are o ocazie importanta de marca. Stanciu executa perfect o lovitura libera, mingea ajunge la Hamroun, dar suteaza peste poarta din cativa metri

40' Brabec primeste cartonas galben pentru un fault asupra lui Adi Popa

37' Bara pentru Steaua! Tamas suteaza din propria jumatate de teren si mingea loveste bara transversala

31' Gool Steaua! Hamroun pune presiune pe fundasii adversi. Brabec deviaza pana la Stanciu, care inscrie cu un sut superb, din prima, de la 24 de metri, sub bara

27' Steaua preseaza in careul Spartei. Stanciu centreaza, mingea este respinsa si ajunge pana la Tamas, dar trage peste poarta

26' Steaua rateaza o sansa uriasa de a trece in avantaj. Hamroun centreaza perfect de pe partea stanga, mingea ajunge pana la Enache, dar lovitura sa cap este respinsa de un adversar si mingea se duce in corner

18' Cea mai frumoasa actiune a Stelei de pana acum. Hamroun scapa spre poarta adversa, dar sutul sau este blocat de un adversar. Mingea revine la el, centreaza in careu, iar apararea cehilor respinge pana la Pintilii. Sutul capitanului Stelei, de la aproximativ 24 de metri, trece peste poarta lui Bicik

17' Momcilovic suteaza de la distanta, insa peste poarta

14' Konate isi incheie cursa cu un sut in bratele lui Nita

12' Ocazie pentru Sparta! Sural trimite din interiorul careului, dar Nita retine

11' Stanciu suteaza din intoarcere, de la 20 de metri, dupa o pasa a lui Hamroun, insa Bicik prinde fara probleme

3' Stanciu prinde un sut din marginea careului de 16 metri, dar balonul trece mult peste poarta

2' Corner batut scurt de Steaua, mingea ajunge pana la Tosca, insa sutul sau de la distanta nu prinde spatiul portii

1' A inceput partida de pe Arena Nationala. Sparta Praga a avut lovitura de start

Echipele de start:

Steaua: Nita - Enache, Tamas, Tosca, Momcilovic - Pintilii, Achim - Popa, Stanciu, Hamroun - Golubovic

Sparta Praga: Bicik - Brabec, Costa, Kadlec - Vacha - Zahustel, Frydek, Dockal, Konate - Sural, Lafata

Dupa 1-1 in tur, in Cehia, Steaua porneste cu prima sansa la calificarea in play-off-ul competitiei. Sparta Praga a deschis scorul prin Sural, in minutul 35, iar Stanciu a marcat golul egalizator in minutul 75, cu o executie superba din lovitura libera.

Echipa care se va califica va continua in play-off-ul Ligii Campionilor, iar cealalta va disputa play-off-ul Europa League.

Meciul va fi condus la centru de olandezul Danny Makkelie. Acesta va fi ajutat de asistentii Mario Diks și Hessel Stegstra, in timp ce rezerva va fi Kevin Lom. Observator pentru arbitri va fi germanul Eugen Strigel.