Dinamo a obtinut a doua victorie consecutiva in noul sezon, dupa ce a invins-o, scor 2-1, pe ACS Poli Timisoara, in etapa a doua a Ligii 1. Dinamo s-a impus gratie "dublei" reusite de Dorin Rotariu (27', 38'). Pentru timisoreni a marcat Cristian Scutaru (48').

Dorin RotariuFoto: fcdinamo.ro

ACS Poli Timisoara, retrogradata la finalul sezonului trecut, a jucat primul meci din actualul sezon al Ligii 1, dupa ce i-a luat locul echipei Rapid. Timisorenii incep cu o penalizare de 14 puncte (6 pentru neindeplinirea conditiilor de licentiere si 8 pentru faptul ca nu a indeplinit baremul de puncte in play-out).

Dinamo e lider dupa doua etape, cu maximum de puncte. "Cainii" au deschis scorul in partida disputata pe teren propriu, in minutul 27, prin Rotariu, din centrarea lui Palic. In mintul 38, Rotariu a reusit dubla, dupa o pasa a lui Gnohere. Scutaru a marcat pentru ACS Poli Timisoara, in minutul 48.

Au evoluat echipele:

Dinamo: Branescu – Romera, Nedelcearu, Mevlja (cpt), St. Filip – I. Serban (Hanca - 71'), Busuladzici, Palici – D. Rotariu, Gnohere (Dudea - 90+1'), V. Lazar (Patrick Petre -84').

ACS Poli Timisoara: C. Straton – Seroni, Cinu, Scutaru, G. Neagu – M. Croitoru (cpt), Artean, I. Rosu (Carstocea - 62'), Vadrariu (Mailat -85') – Barbut, Elek (Popovici - 77').

Arbitru: Horatiu Mircea Fesnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenti: Gero Szabo (Cluj-Napoca), Mihai Marius Marica (Bistrita); arbitru de rezerva: Florin Mihai Marcu (Oradea).

In cealalta partida disputata sambata, FC Botosani a castigat cu CFR Cluj, scor 3-1. CFR a deschis scorul prin Antonio Jakolis (19'). In finalul primei reprize, lituanianul Deyvidas Matulevicius (40') a marcat golul egalizator, iar in debutul reprizei secunde FC Botosani a preluat conducerea, dupa golul inscris din lovitura libera de Istvan Fulop (48'). Nicolae Musat (80') a stabilit scorul final, cu un sut-centrare din unghi.