Echipa columbiana Atletico Nacional a cucerit pentru a doua oara in istoria clubului, dupa o pauza de 27 de ani, Copa Libertadores, cel mai important trofeu intercluburi din America de Sud, dupa ce a invins-o, scor 1-0, pe echipa ecuadoriana Independiente del Valle, in mansa a doua a finalei.

Atletico NacionalFoto: atlnacional.com.co

Miguel Angel Borja a marcat unicul gol al meciului, in minutul 9. In meciul tur, scorul a fost egal, 1-1. Astfel, cu scorul de 2-1 la general, Atletico Nacional a devenit singurul club columbian cu doua trofee in Copa Libertadores.

Dupa aceasta victorie, Atletico Nacional s-a calificat la Campionatul Mondial al Cluburilor, unde le va intalni pe Real Madrid, campioana Europei, si America de Mexico, campioana Americii de Nord si Centrale.

Columbia detine in premiera ambele trofee din fotbalul de club sud-american, dupa ce Santa Fe a cucerit Copa Sudamericana, echivalentul Europa League.

Reprezentantele Columbiei au cucerit de trei ori Copa Libertadores, Atletico Nacional avand doua trofee (1989, 2016), iar Once Caldas unul, in 2004 (victorie cu Boca Juniors).

Au evoluat echipele:

Atletico Nacional: Franco Armani — Daniel Bocanegra, Davinson Sanchez, Alexis Henriquez, Farid Diaz — Alexander Mejia, Alejandro Guerra (Diego Arias, 88), Orlando Berrio, Macnelly Torres — Marlos Moreno (Andres Ibarguen, 76), Miguel Borja (Ezequiel Rescaldani, 79). Antrenor: Reinaldo Rueda.

Independiente del Valle: Librado Azcona — Cristian Nunez, Arturo Mina, Luis Caicedo, Emiliano Tellechea (Jefferson Orejuela, 88) — Mario Rizotto, Jonathan Gonzalez — Julio Angulo (Miller Castillo, 71), Junior Sornoza (Jonny Uchuari, 46), Bryan Cabezas — José Angulo. Antrenor: Pablo Repetto.

Arbitru: Nestor Pitana (Argentina).