Steaua a remizat cu Sparta Praga, scor 1-1, in prima mansa din turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor. Cehii au deschis scorul prin Sural, in minutul 35. Stanciu a marcat golul egalizator in minutul 75, cu o executie superba din lovitura libera, iar Steaua pastreaza sansele pentru calificarea in play-off-ul Ligii Campionilor. Meciul retur va avea loc pe 3 august, la Bucuresti.

Steaua a inceput foarte bine meciul de la Praga, avand prima mare ocazie a disputei in minutul 4. Stanciu a reluat cu capul dupa o centrare a lui Momcilovic, dar portarul Bicik a respins. Cehii au reusit sa echilibreze jocul, avand o mare sansa de marca in minutul 30, dar Nita a avut un reflex formidabil la sutul lui Lafata. In minutul 35, cehii au primit un corner, iar Sural a deschis scorul cu o lovitura de cap de la 6 metri. Pana la finalul primei reprize, la poarta lui Nita a fost un adevarat asediu, dar echipa antrenata de Zdenek Scasny nu a mai reusit sa marcheze.

Stelistii au aratat mai bine dupa revenirea de la cabine, avand prima ocazie in minutul 49, cand reluarea lui Golubovic a lovit plasa laterala. In minutul 65, Stanciu a trimis un sut periculos din interiorul careului, insa pe directia portarului. Steaua a egalat in minutul 75, cand Stanciu a executat impecabil o lovitura libera de la 18 metri, lasandu-l fara reactie pe portarul Bicik.

Desfasurarea live text a partidei:

Fluier final. Sparta Praga - Steaua 1-1

94' Enache primeste cartonas galben, pentru un fault asupra lui Costa

93' Enache trimite de la mare distanta, insa mingea nu prinde cadrul portii

90' Se arata 4 minute de prelungiri

89' Schimbare la Steaua: iese Achim, intra Dan Popescu

88' Kadlec vede cartonasul galben

85' Konate trimite periculos in careu, dar Tosca blocheaza

83' Corner executat de Sparta, lovitura de cap a lui Costa trece peste poarta lui Nita

80' Schimbare la Sparta Praga: Costa Nhamoinesu ii ia locul lui Ondrej Zahustel

75' Gool Steaua! Stanciu executa perfect lovitura libera, cu un sut la vinclu, si marcheaza golul egalizator. Steaua revine in joc pentru calificarea in paly-off-ul Champions League. Sparta Praga - Steaua 1-1

74' Frydek vede cartonasul galben, dupa un fault asupra lui Stanciu. Steaua primeste lovitura libera, o pozitie ideala, de la 18 metri, pentru a restabili egalitatea

72' Zahustel este avertizat cu cartonas galben

66' Matejovsky primeste cartonas galben

65' Steaua bifeaza cea mai mare ocazie a reprizei secunde. Momcilovic centreaza de pe partea stanga, iar mingea este respinsa de apararea cehilor pana la Stanciu, care suteaza, insa pe directia portarului. Scorul ramane acelasi

63' Schimbare si in echipa cehilor: Cermak e inlocuit cu Matejovsky

63' Schimbare la Steaua: iese Aganovic, intra SulleyMuniru

61' Tamas suteaza slab de la distanta, fara nicio problema pentru Bicik

60' Momcilovic avanseaza in flancul stang si centreaza in careu, dar sutul sau este blocat de apararea Spartei

59' Schimbare in echipa Spartei Praga: iese Sural, intra Fatai

59' Konate trimite de la distanta, insa mult peste poarta lui Nita

56' Laurentiu Reghecampf face prima schimbare in echipa Stelei. Iese Tudorie, intra Adi Popa

55' Cartonas galben incasat si de Pintilii, dupa un fault dur asupra lui Frydek

52' Galben pentru Tamas

49' Ocazie pentru Steaua! Aganovic centreaza foarte bine in careu, insa reluarea lui Golubovic loveste plasa laterala

47' Pintilii trimite perfect la coltul lung pana la Tudorie, insa stelistul se afla in pozitie de off-side

46' A inceput repriza secunda. Nicio schimbare in cele doua echipe

Finalul primei reprize. Sparta Praga - Steaua 1-0. Steaua scapa doar cu un gol, dupa o repriza dominata clar de Sparta. Un inceput promitator al ros-albastrilor s-a transformat intr-un asediu la poarta lui Nita, unde apararea Stelei a fost depasita total

45' Prima repriza este prelungita cu un minut

42' Aganovic primeste cartonas galben, dupa un fault asupra lui Frydek

41' Haos in apararea ros-albastrilor. Lafata le pune probleme stelistilor la fiecare faza. Jucatorul Spartei reia pe langa poarta din cativa metri

40' Konate suteaza puternic din afara careului, mingea trece pe langa poarta

37' Stanciu ii paseaza excelent lui Enache in dreapta, acesta centreaza la coltul lung, dar Aganovic nu reuseste sa reia pe poarta

35' Gool Sparta Praga! Lovitura de colt executata de cehi, Sural loveste cu capul din 6 metri si trimite mingea in plasa. Sparta Praga - Steaua 1-0

34' Stanciu suteaza de la distanta, insa portarul Spartei reuseste sa respinga

32' Momcilovic este impins de Konate si stelistii cer penalty, insa arbitrul lasa jocul sa continue

30' Ocazie uriasa pentru Sparta! Sural paseaza la marginea careului pentru Dockal care centreaza in fata portii, unde se afla Lafata. Nita are un reflex exceptional si respinge sutul lui Lafata din cativa metri si o salveaza pe Steaua

26' Ocazie Sparta! Lafata reia periculos de langa Tamas, din fata portii, insa mingea trece pe langa poarta

21' Stanciu trece de doi adversari si scapa singur spre poarta cehilor, insa este blocat de portarul Bicik

19' Stanciu este avertizat cu cartonas galben

17' Momcilovic avanseaza in flancul stang, trece de un adversar si centreaza in careu, insa Brabec respinge

16' Golubovic suteaza de la distanta, dar mingea nu prinde spatiul portii

13' Jakub Brabec se inalta la o minge trimisa in careul lui Nita, insa Tudorie il incomodeaza pe jucatorul Spartei si indeparteaza pericolul

6' Pintilii prinde un sut de la distanta, dar mingea trece departe de poarta lui Bicik

5' Vine si replica cehilor, Dockal a sutat din interiorul careului, dupa o centrare din partea stanga. Nita a fost la post si a retinut

4' Prima mare ocazie a meciului le apartine ros-albastrilor. Momcilovic a centrat in fata portii pentru Stanciu, dar lovitura sa de cap a fost respinsa de portarul Spartei Praga

1' Arbitrul Daniel Siebert a fluierat inceputulpartidei

Echipele de start:

Sparta Praga: Bicik - Holek, Brabec, Kadlec - Dockal, Frydek,Cermak, Zahustel, Konate - Lafata (cpt), Sural. Antrenor: Zdenek Scasny

Rezerve: Koubek, Mazuch, Matejovsky, Fatai, Chvatal, Costa Julis

Steaua: Nita - Enache, Tamas, Tosca, Momcilovic - Pintilii (cpt), Achim - Aganovic, Stanciu, Tudorie - Golubovic. Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Rezerve: Cojocaru - Simion, Sulley, Vilceanu, Mario Mihai, Dan Popescu, Popa.

Cele doua echipe s-au intalnit ultima data in 2015, intr-o partida amicala, cand Steaua s-a impus cu 3-0.

Ultimele dueluri oficiale au fost in 1988, in turul 1 al Cupei Campionilor, cand stelistii s-au calificat dupa 5-1 la Praga si 2-2 in Ghencea, ajungand sa joace finala cu AC Milan, pierduta cu 0-4.

Meciul va fi condus la centru de arbitrul german Daniel Siebert. Ceilalti trei membri ai brigazii sunt tot din Germania: Jan Seidel si Dominik Schaal, in timp ce arbitru de rezerva va fi Benjamin Cortus. Observator va fi turcul Murat Ilgaz, iar delegat UEFA va fi Peadar Ryan din Irlanda.