Antrenorul roman Mircea Lucescu a castigat primul trofeu cu Zenit Sankt Petersburg, dupa ce echipa sa a invins-o pe CSKA Moscova, scor 1-0, in Supercupa Rusiei.

Unicul gol al meciului de pe Arena Lokomotiv din Moscova, dintre Zenit, castigatoarea Cupei Rusiei, si CSKA Moscova, detinatoarea titlului de campioana, a fost marcat de brazilianul Mauricio, in minutul 22.

Dupa 22 de trofee castigate in Ucraina, cu Sahtior Donetk, tehnicianul roman si-a trecut in palmares primul trofeu in Rusia, pe banca lui Zenit.

Dupa 12 ani petrecuti pe banca lui Sahtior Donetk, Mircea Lucescu a semnat, in aceasta vara, un contract pe 2 ani, avand optiunea de prelungire pe inca un an, cu formatia Zenit St. Petersburg.

Echipele de start:

CSKA Moscova: Akinfeev - Fernandes, Berezutski, Ignashevic, Schennikov - Tosic, Natcho, Wernbloom, Ionov - Eremenko - Traore

Zenit Saint Petersburg: Lodygin - Smolnikov, Garay, Neto, Criscito - Yusupov, Mauricio, Garcia, Kokorin - Shatov - Dzyuba