Pandurii - CSU Craiova 2-1/ Hora a adus victoria in prelungiri

Sâmbătă, 23 iulie 2016, 10:17 Sport | Fotbal

Ovidiu Herea
Pandurii a castigat derby-ul Olteniei cu CSU Craiova, scor 2-1, in prima etapa a Ligii 1, editia 2016-2017. Ovidiu Herea a debutat cu gol in tricoul gorjenilor, deschizand scorul in minutul 57, dupa o gafa a lui Popov. Vatajelu (89') a egalat din penalty, iar Hora (90+3') a stabilit scorul final in prelungirile meciului.

Au evoluat echipele:

Pandurii Targu Jiu:
Stanca - Ungurusan, Vasiljevic, Bunoza, Grecu - Rauta, Mrzljak (Pitian 82') - Voiculet, Herea (Munteanu 73'), Parcalabu (Trifu 70') - Hora. Antrenor: Petre Grigoras.

CS Universitatea Craiova: Calancea - Briceag, Popov, Acka, Vatajelu - Zlatinski, Mateiu (Surugiu 77') - Baluta (Rocha 46'), Bancu, Andrei Ivan - Mazarache (Rambe 62'). Antrenor: Gheorghe Multescu.

Cartonase galbene:
Ungurusan 37', Hora 43', Herea 53', Voiculet 60', Trifu 75', Stanca 88' / Vatajelu 48'.

Arbitri: Cristian Balaj (Baia Mare), Artene Ovidiu (Vaslui), Urzica Vladimir (Piatra Neamt); rezerva: Mazilu Florin Ovidiu (Satu Mare).

In partida inaugurala a noului sezon al Ligii 1, Viitorul a castigat in deplasare, scor 1-0, cu FC Voluntari. Gabi Iancu a inscris golul victoriei, cu un sut din interiorul careului, dupa o centrare a lui Florin Purece.

Astazi se vor disputa urmatoarele doua partide ale primei etape din Liga 1. Gaz Metan o va intalni pe ASA Targu Mures, de la ora 18:30. Derby-ul etapei, dintre Astra si Dinamo, va incepe la ora 21:00. Meciurile pot fi urmarite in direct la Digi Sport si Dolce Sport.