CSMS Iasi si echipa croata Hajduk Split au terminat la egalitate, 2-2 (2-0), joi seara, pe stadionul ''Emil Alexandrescu'' din Iasi, in prima mansa a turului al doilea preliminar al Europa League la fotbal.

La primul sau joc in cupele europene, CSMS Iasi a scapat printre degete o victorie importanta, in fata unei echipe cu nume notabil in fotbalul continental, Hajduk Split.

Iesenii au avut o prima repriza buna, incheiata in avantaj, prin golurile marcate de Andrei Cristea (19) si Gianmarco Piccioni (23), dar au facut o repriza secunda slaba, primind goluri la inceput si la sfarsit, semnate de Franck Ohandza (48) si Ahmed Said (90+4).

Hajduk a inceput cu mai mult curaj, dar prima ocazie a apartinut iesenilor, dar Vasile Gheorghe (7), gasit bine in careu de Piccioni, a gresit sutul spre vinclu.

CSMS Iasi a deschis scorul dupa o greseala a fundasului Cosic (19), Piccioni a centrat in fata portii, iar Cristea a reluat simplu, ca la antrenament.

Echipa din Copou si-a dublat avantajul (23), cand Piccioni a dejucat pasul la ofsaid si a scapat singur cu portarul, pe care l-a executat, dupa o pasa a lui Vasile Gheorghe.

Croatii au replicat cu un sut-centrare al lui Kozulj (26), respins in corner de Grahovac.

CSMS putea inscrie si al treilea gol, dar Cristea (36) a reluat alaturi cu capul din pozitie ideala, la centrarea lui Bole.

Pana la finalul primei reprize, Kozulj a avut doua suturi de la distanta, primul retinut de Grahovac (38), iar al doilea peste poarta (41).

Hajduk a revenit in joc odata cu repriza secunda si a reusit sa inscrie un gol pretios prin noul-intrat Franck Ohandza (48), care a trecut destul de usor de Frasinescu si l-a invins pe Grahovac.

CSMS Iasi a mai avut doua oportunitati, o lovitura de cap a lui Frasinescu (65), mingea fiind retinuta de portar, si un sut al lui Cristea (67), deviat, dar fara probleme pentru Stipica.

Kozulj a executat destul de bine o lovitura libera de la circa 25 de metri (77), insa balonul a trecut peste transversala. Oaspetii au alergat in continuare dupa egalare, dar Grahovac si Mitic au indepartat pericolul (84). Pe contraatac, Roman a irosit o oportunitate buna, sutand slab in bratele lui Stipica (85).

Jefferson i-a testat vigilenta lui Grahovac (86), cu un sut de la distanta, insa goalkeeper-ul nu a avut emotii. Portarul sarb a salvat un gol ca si facut, la mingea trimisa de Nizic (89).

Iesenii au fost egalati dupa o serie de erori, Madalin Ciuca pasand gresit, iar apoi portarul Grahovac scapand balonul in plasa la sutul lui Ahmed Said, in ultimele secunde ale prelungirilor (90+4).

CSMS Iasi a aratat ca este lipsita de experienta europeana si a oferit adversarului multe oportunitati, de care acesta nu a intarziat sa apara.

Hajduk, medaliata cu bronz in editia trecuta a campionatului croat, are acum prima sansa de calificare in faza urmatoare a competitiei, in perspectiva manse secunde, care va avea loc pe 21 iulie, la Split.

CSMS Iasi - Hajduk Split 2-2 (2-0)

Au marcat: Andrei Cristea (19), Gianmarco Piccioni (23), respectiv Franck Ohandza (48), Ahmed Said (90+4).

Iasi, stadion ''Emil Alexandrescu'': 11.000 spectatori

Europa League - turul II preliminar, prima mansa

Au evoluat echipele:

CSMS Iasi: 12. Branko Grahovac - 20. Ionut Voicu (capitan), 4. Marius Mihalache, 23. Cosmin Frasinescu, 30. Alexandru Tiganasu (27. Madalin Martin, 78) - 90. Alexandru Ciucur (19. Madalin Ciuca, 65), 22. Milan Mitic, 7. Vasile Gheorghe, 21. Lukacs Bole - 11. Gianmarco Piccioni (24. Dan Roman, 83), 10. Andrei Cristea. Antrenor: Nicolo Napoli.

Rezerve neutilizate: 1. Alessandro Caparco - 6. Alexandru Cretu, 44. Ante Saric, 5. Narcis Badic.

Hajduk: 1. Dante Stipica - 17. Josip Juranovic, 44. Marko Cosic, 23. Zoran Nizic, 19. Hrvoje Milic - 26. Toma Basic (14. Tonci Mujan, 57), 6. Jefferson - 32. Fran Tudor (22. Ahmed Said, 68), 8. Nikola Vlasic (capitan), 18. Zvonimir Kozulj - 16. Ivan Mastelic (11. Franck Ohandza, 46). Antrenor: Marijan Pusnik.

Rezerve neutilizate: 13. Ivo Grbic - 24. Marko Pejic, 34. Ardian Ismajli, 20. Anthony Kalik.

Arbitru: Iuri Mojarovski; arbitri asistenti: Aleksandr Voitiuk (Ucraina), Semen Slonceak; arbitru de rezerva: Serghei Berezka (toti din Ucraina)

Delegat UEFA: Christian Schmoelzer (Austria), observator UEFA pentru arbitri: Costas Kapitanis (Cipru)

Cartonase galbene: Ciuca (80), Martin (82), Said (90+5).