Germania si Italia au avut nevoie de noua serii de penaltiuri pentru a putea fi stabilita invingatoarea meciului din sferturile Euro 2016, nemtii impunandu-se cu 6-5, la capatul unui meci pe care o parte din jucatorii italieni l-au terminat in lacrimi. Dupa 120 de minute, scorul a fost 1-1. De mentionat este faptul ca aceasta este prima victorie a germanilor in fata peninsularilor la un turneu final. "Plecam de la Euro cu fruntea sus" - Gazzetta dello Sport.

Semifinale:

Portugalia - Tara Galilor, 6 iulie, de la ora 22:00, "Stade de Lyon"

Germania - Franta/ Islanda, 7 iulie, de la ora 22:00, "Stade Velodrome"

• Manuel Neuer a fost desemnat "omul partidei" de catre Uefa.com.
  • In semifinale, Germania va intalni invingatoarea partidei dintre Franta si Islanda (duminica, ora 22:00, pe "Stade de France").

• Pelle trimite foarte slab, pe langa poarta lui Neuer
  • Ozil il pacaleste pe Buffon, dar trimite in bara...
  • Barzagli inscrie cu un sut aproape de centrul portii
  • Muller suteaza telefon, in stanga portarului, iar Buffon respinge
  • Zaza trimite mingea in tribune, ramane 1-1
  • Kroos suteaza in dreapta portarului, Buffon ghiceste coltul, dar nu poate evita golul
  • Insigne inscrie cu siguranta, 1-0 pentru Italia la penaltiuri

Finalul celor 120 de minute, urmeaza loviturile de la 11 metri

119' Ozil trimite telefonat, Buffon nu poate rata interventia

113' Insigne intoarce un adversar, suteaza, insa Neuer retine in doi timpi

A inceput a doua repriza de prelungiri

Pauza - suntem la 15 minute distanta de loviturile de departajare

Nicio ocazie notabila in prima repriza de prelungiri, cele doua echipe nu au riscat prea mult

A inceput prima repriza de prelungiri

Finalul celor 90 de minute, Germania - Italia 1-1

89' De Sciglio suteaza din unghi, "gol turcesc" pentru Italia...Ramane 1-1

78' Bonucci suteaza la 11 metri, plasat, in stanga lui Neuer, iar egalitatea este restabilita. Portarul Germaniei a ghicit coltul, insa Bonucci a trimis perfect, in plasa laterala

78' Boateng, aflat cu mainile in aer la o centrare, comite hent, iar Kassai dicteaza penalti

68' Mingea ajunge cu putin noroc la Gomez, iar reluarea acestuia cu calcaiul este deviata incredibil de Buffon peste poarta...Germania a trecut pe langa 2-0...

65' Actiune scoala a nemtilor: Gomez reuseste o pasa geniala pe pozitie viitoare pentru Hector, acesta centreaza, iar Ozil inscrie din apropiere, pe coltul scurt. Germania - Italia 1-0

54' La putin timp dupa ocazia lui Muller, la faza urmatoare, Boateng prinde un sut violent, insa mingea se duce putin peste poarta lui Buffon

54' Ocazie monumentala pentru Germania: Sutul lui Muller este deviat, din apropierea liniei portii, de Florenzi...

A inceput repriza a doua

Final de prima repriza la Bordeaux: Germania - Italia 0-0, dupa 45 de minute in care cele doua echipe au fost preocupate sa nu primeasca gol

43' Giaccherini pacaleste jocul la off-side al nemtilor, centreaza periculos in fata portii, insa niciun coechipier nu poate devia. Mingea ajunge la Sturaro, insa sutul acestuia, la coltul lung este deviat pe langa poarta de Boateng...Ocazie importanta pentru italieni

42' Dupa o tesaruta de pase a nemtilor, mingea ajunge la Muller, dar sutul acestuia (unul ratat) este retinut de Buffon

41' Prima actiune mai importanta a partidei vine de-abia pe finalul primei reprize: Kimmich centreaza, iar reluarea cu capul a lui Gomez se duce departe de poarta lui Buffon

26' Schweinsteiger inscrie cu capul, insa reusita este anulata pentru un fault in atac la De Sciglio

Cele doua echipe sunt prudente, fara ocazii de gol in primele 25 de minute. Miza isi pune cuvantul

15' Pierdere pentru nemti: Khedira (accidentat de coechipierul Chiellini) este inlocuit de Schweinsteiger

15' Neuer nu are nicio emotie la sutul lui Florenzi, din unghi

A inceput partida de la Bordeaux, lovitura de start le-a apartinut germanilor. Arbitrul disputei este Viktor Kassai, din Ungaria

Echipe:

Germania: Neuer - Hector, Hummels, Boateng, Howedes - Ozil, Kroos, Khedira, Kimmich - Gomez, Muller (4-4-2)

Italia: Buffon - Chiellini, Bonucci, Barzagli - Florenzi, Sturaro, Parolo, Giaccherini, De Sciglio - Pelle, Eder (3-5-2).