​Al treilea sfert al Campionatului European din Franta aduce un meci care putea fi oricand finala acestei competitii. Italia o va infrunta pe campioana mondiala Germania in cel mai asteptat duel din sferturi, dupa ce a eliminat-o in optimi pe Spania, detinatoarea trofeului. Meciul se va disputa pe Stade Matmut Atlantique din Bordeaux, de la ora 22:00. Invingatoarea acestei confruntari trebuie sa treaca de castigatoarea partidei Franta-Islanda pentru a juca finala Euro 2016. Meciul va fi transmis in direct la Dolce Sport si Pro Tv si Live Score pe HotNews.ro.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Nemtii au castigat Grupa C (7 puncte) fara sa primeasca niciun gol. Germania a debutat cu victorie la Euro 2016 impotriva Ucrainei (2-0), apoi a remizat cu Polonia (0-0) si s-a impus in ultima partida cu Irlanda de Nord (1-0).

Germania a castigat categoric disputa din optimi cu Slovacia, scor 3-0. Boateng a deschis scorul in minutul 8, Gomez a marcat in finalul primei reprize (43'), iar ultimul gol a fost semnat de Draxler (63').

Italia si-a asigurat calificarea in optimi dupa primele doua partide din Grupa E, grupa pe care a castigat-o cu 6 puncte. In primul meci de la Euro 2016, Italia s-a impus cu 2-0 in fata Belgiei. In a doua partida, a castigat cu Suedia, scor 1-0, iar in ultima etapa, a pierdut cu Irlanda, scor 0-1.

In optimile de finala, Italia s-a impus cu 2-0 in fata Spaniei, campioana en-titre. Primul gol al partidei a fost inscris de Chiellini (33'), iar Pelle a stabilit scorul final in prelungiri (90+1').

Italia detine avantajul intalnirilor directe, cu 15 victorii. Nemtii au castigat de 8 ori, iar 10 meciuri s-au incheiat la egalitate. Golaveraj: 49-20 pentru italieni.

Cele doua echipe s-au intalnit de 8 ori in cadrul turneelor finale, iar Germania nu a reusit sa castige niciodata. La Campionatul Mondial din 1982, gazduit de Spania, Italia a castigat finala in fata nemtilor, scor 3-1. O alta intalnire a avut loc in semifinalele Campionatului Mondial din Mexic, unde Italia s-a impus in prelungiri cu scorul de 4-3. Germania a fost eliminata de italieni si in semifinalele CM din 2006, scor 2-0, iar ultima disputa a fost in semifinalele Euro 2012, cand Italia a castigat cu 2-1.

Partida va fi condusa de arbitrul ungur Viktor Kassai.

Echipe probabile:

Germania: Neuer – Kimmich, Boateng, Hummels, Hector – Khedira, Kroos – Ozil, Muller, Draxler – Gomez. Antrenor: Joachim Low.

Italia: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Florenzi, Parolo, De Rossi, Giaccherini, De Sciglio – Pelle, Eder. Antrenor: Antonio Conte.

Programul complet al sferturilor de finala de la Euro 2016:

Polonia - Portugalia 1-1 (3-5 penaltiuri)

Tara Galilor - Belgia 3-1

Italia - Germania (Sambata, 2 iulie, Stade Matmut Atlantique - Bordeaux, ora 22:00)

Franta - Islanda (Duminica, 3 iulie, Stade de France - Saint-Denis, ora 22:00)