​Dupa spectacolul oferit in optimi cu reprezentativa Ungariei, Belgia o va infrunta pe Tara Galilor pentru un loc in semifinalele Campionatului European din Franta. Partida va avea loc pe Stade Pierre-Mauroy din Lille, de la ora 22:00. Invingatoarea acestei dispute este nevoita sa treaca de Portugalia pentru a juca cu trofeul pe masa. Meciul va fi transmis in direct la Dolce Sport si ProTv si LiveScore pe HotNews.ro

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Belgia a terminat pe locul 2 in Grupa E, cu 6 puncte. Belgienii nu au inceput bine Campionatul European din Franta, pierzand in fata Italiei, scor 2-0, insa in urmatoarele doua partide, si-au imbunatatit jocul si au bifat doua victorii cu Irlanda (3-0) si Suedia (1-0).

In optimi, belgienii au reusit cel mai mare scor de la Euro 2016 de pana acum, dupa ce au invins-o pe Ungaria, scor 4-0. Alderweireld (10'), Batshuayi (78'), Hazard (80') si Carrasco (90+1') au inscris pentru echipa pregatita de Marc Wilmots.

In mod neasteptat, Tara Galilor a reusit performanta de a castiga Grupa B, cu 6 puncte, dupa ce a castigat cu Slovacia in primul meci de la Euro 2016, scor 2-1, si s-a impus in fata Rusiei, scor 3-0. In a doua etapa, Tara Galilor a pierdut cu Anglia, scor 2-1.

Tara Galilor a reusit o calificare istorica in sferturile de finala, dupa ce a castigat in optimi, scor 1-0, in fata Irlandei de Nord, gratie autogolului marcat de McAuley in minutul 75.

De-a lungul timpului, Belgia si Tara Galilor s-au mai infruntat de 12 ori. Belgia s-a impus in 5 partide, Tara Galilor are 4 victorii, iar 3 meciuri s-au terminat la egalitate. Golaveraj: 17-16 pentru galezi.

Arbitrul desemnat pentru aceasta partida este slovenul Damir Skomina.

Echipe probabile:

Tara Galilor: Hennessey – Gunter, Chester, A. Williams, Davies, Taylor – Allen, Ledley, Ramsey – Bale, R. Kanu. Antrenor: Chris Coleman.

Belgia: Courtois – Meunier, Alderweireld, Kabasele, Verthongen – Nainggolan, Witsel – Carrasco, De Bruyne, Hazard – Lukaku. Antrenor: Marc Wilmots.

Programul complet al sferturilor de finala de la Euro 2016:

Polonia - Portugalia 1-1 (3-5 penaltiuri)

Tara Galilor - Belgia (Vineri, 1 iulie, Stade Pierre-Mauroy - Lille, ora 22:00)

Italia - Germania (Sambata, 2 iulie, Stade Matmut Atlantique - Bordeaux, ora 22:00)

Franta - Islanda (Duminica, 3 iulie, Stade de France - Saint-Denis, ora 22:00)