Adrian Mutu: "Romania a fost penibila la Euro 2016"

de Diana Ene     HotNews.ro
Joi, 30 iunie 2016, 11:24 Sport | Fotbal

Adrian Mutu
Foto: HotNews / DP
Adrian Mutu a vorbit la Digi Sport despre parcursul Romaniei la Campionatul European din Franta si a dezvaluit tacticile folosite de Piturca si Iordanescu in perioada cand el evolua pentru nationala. "Briliantul" a descris campania Romaniei de la Euro 2016 ca fiind una penibila.

"Nici noi nu aveam nicio tactica, nicio idee de joc pe faza ofensiva. Ne aparam foarte bine, era o pasa lungă a lui Tamas pe mine si eu trebuia sa deviez pentru Niculae sau Marica. Cam asta era ideea, dar nu numai cu Piturca, ci si cu Iordanescu.

Noi putem juca si altceva, avem o tehnica peste medie, dar nu avem mentalitatea necesara. Cand antrenorul spune "aparare, aparare", cu asta ramai in minte", a explicat Mutu - Digi Sport.

"Ma uit la Islanda si-mi dau seama cat de penibili am fost noi la acest Euro.
Eder, Candreva... Sunt vreo patru jucatori care au jucat cu mine la Cesena. Nici ei nu au mari valori, dar Conte a reusit sa faca o echipa tare", a spus Mutu - Digi Sport

Fostul jucator al nationalei a criticat situatia actuala a fotbalului romanesc, facand referire la instabilitatea financiara.

"Avem un fotbal bun, dar o organizare foarte proasta, o instabilitate financiara incredibila, ceva dezastru si nimeni nu spune nimic. Jucatorul de fotbal e angajat si ar trebui sa fie platit pentru ceea ce face. Cand semneaza contractul nu-i pune nimeni pistolul la cap, semneaza pentru ce i se ofera", a declarat Adrian Mutu - Digi Sport


Citeste mai multe despre   



















4610 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    faina (Joi, 30 iunie 2016, 11:52)

    iondelaafumati [utilizator]

    mai ai praf din ala alb sau s-a terminat?
  • +3 (11 voturi)    
    subscriu (Joi, 30 iunie 2016, 12:05)

    Hipius [utilizator]

    au jucat ca mutii,nene...ca mutii nu altceva.Imi pare vag cunoscut jocul lor,parca incercau unii sa imite pe cineva.
  • +3 (7 voturi)    
    rade ciob (Joi, 30 iunie 2016, 12:30)

    Hans Metter [utilizator]

    de oala sparta. vai de capul lui... pacat de talent.
  • -3 (3 voturi)    
    poate vrea să fie el antrenor... (Joi, 30 iunie 2016, 13:13)

    periscop [utilizator]

    ... la națională...
  • +2 (4 voturi)    
    Mutu (Joi, 30 iunie 2016, 14:11)

    MPop [utilizator]

    Da sigur...tu mai lipseai...mergi si fumeaza si tu ceva la cot cu celalt..ca e asa faimos de nici nu mai retin cum il cheama...
  • +2 (4 voturi)    
    bine zis (Joi, 30 iunie 2016, 14:17)

    mi_po [utilizator]

    Adriane, bine zis, au mostenit si ei ce au putut de la generatia ta!
  • +4 (6 voturi)    
    lol (Joi, 30 iunie 2016, 14:28)

    belurt [utilizator]

    .....compara Mutu Romania cu Islanda, pai nici Romania lui Hagi nu se poate compara cu Islanda...lasati vrajeala....Mutule tu ce ai facut ? ca si capitan aveai si tu un cuvant de spus la faze de joc, ce ai facut ma ?
    • +3 (5 voturi)    
      cum ce facea?!! (Joi, 30 iunie 2016, 14:47)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui belurt

      Fugea de la antrenamente/cantonamente si batea opsatarii prin baruri.
      Vai de el, s-a nascut speranta si se pensioneaza tot speranta.
  • +1 (3 voturi)    
    un penibil ii facepe altii penibili ! (Joi, 30 iunie 2016, 15:49)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    bai faina, ce trofee ai castigat tu in cariera de-ti permiti sa-i faci pe altii penibili ?
  • +1 (3 voturi)    
    Ei . . . (Joi, 30 iunie 2016, 15:50)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . ce echipa am fi avut daca ai fi jucat tu? Mai flacau tu nu ai inteles ca esti terminat? Si esti terminat ca fotbalist nu de azi de ieri ci de cand te-au dat afara de la Chelsea. Poti sa imi spui cate goluri ai dat la Petrolul? Numai gura si tafna e de tine, ratatule!