​Profitand de un culoar favorabil, Polonia si Portugalia se vor duela pentru un nesperat loc in semifinalele Euro 2016, de la ora 22:00, pe Stade Velodrome din Marseille. Invingatoarea acestei confruntari o va infrunta pe castigatoarea partidei Tara Galilor – Belgia pentru a ajunge in finala. Meciul va fi transmis in direct la Dolce Sport si Pro TV si Live Score pe HotNews.ro.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Polonia a terminat neinvinsa faza grupelor si fara gol primit. Jucatorii lui Adam Nawalka s-au clasat pe locul 2 in Grupa C, reusind un total de 7 puncte. In prima partida de la Euro 2016, Polonia a castigat cu Irlanda de Nord, scor 1-0. In al doilea meci, a remizat cu Germania, scor 0-0, iar in ultima etapa a invins-o, scor 1-0, pe Ucraina, care era deja eliminata din competitie.

In faza optimilor de finala, Polonia a trecut de Elvetia la loviturile de departajare, scor 5-4. La finalul celor 90 de minute regulametare scorul a fost 1-1. Blaszczykowski a marcat pentru polonezi in minutul 39, iar Elvetia a egalat prin Shaqiri in minutul 82.

Portugalia s-a calificat cu greu din Grupa F, dupa ce a reusit doar trei remize si s-a clasat pe locul 3. In primul meci, Portugalia a terminat la egalitate, scor 1-1, cu debutanta Islanda. In etapa a doua, portughezii au remizat cu Austria, scor 0-0, iar in ultima partida cu Ungaria, scorul a fost 3-3.

In optimi, lusitanii au avut nevoie de mai mult de 90 de minute pentru a obtine calificarea. Quaresma (117') a marcat golul decisiv in disputa cu Croatia, dupa 0-0 la finalul timpului regulamentar.

Cele doua echipe s-au mai intalnit de 10 ori pana acum, fiind 4 victorii pentru Portugalia, 3 pentru Polonia si 3 remize. Golaveraj: 13-9 pentru Portugalia.

Partida va fi condusa de arbitrul german Felix Brych.

Echipe probabile:

Polonia: Fabianski – Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk – Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski, Grosicki – Milik, Lewandowski. Antrenor: Adam Nawalka

Portugalia: Rui Patricio – Cedric, Pepe, R. Carvalho, Raphael – Joao Mario, Adrien, W. Carvalho, Gomes – Nani, Ronaldo. Antrenor: Fernando Santos

Programul complet al sferturilor de finala de la Euro 2016:

Polonia - Portugalia (Joi, 30 iunie, Stade Velodrome - Marsilia, ora 22:00)

Tara Galilor - Belgia (Vineri, 1 iulie, Stade Pierre-Mauroy - Lille, ora 22:00)

Italia - Germania (Sambata, 2 iulie, Stade Matmut Atlantique - Bordeaux, ora 22:00)

Franta - Islanda (Duminica, 3 iulie, Stade de France - Saint-Denis, ora 22:00)