Italia s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European, dupa ce s-a impus cu 2-0 in fata Spaniei in cel mai asteptat duel al optimilor. Primul gol al partidei de pe Stade de France a fost inscris de Chiellini (33'), iar Pelle a stabilit scorul final in prelungiri (90+1'). Italia o va intalni in runda urmatoare pe campioana mondiala Germania, in data de 2 iulie, de la ora 22:00, pe stadionul Matmut Atlantique din Bordeaux.

Uefa l-a desemnat pe Leonardo Bonucci (Italia) "omul meciului" Italia vs Spania.

Cele mai importante momente ale partidei:

Final de meci. Italia-Spania 2-0

90+1' Gool Italia! Actiune de contraatac a italienilor, Darmian ii paseaza lui Pelle, care inscrie pentru 2-0

89' Pique rateaza din doar cativa metri, dupa o minge trimisa in careul italienilor. Interventia lui Buffon o salveaza pe Italia

85' Insigne ia o actiune pe cont propriu si trimite un sut din afara careului, dar De Gea este de neinvins

77' Iniesta paseaza pana la Pique, care suteaza de la aproximativ 20 de metri si ii pune probleme lui Buffon. Portarul italian retine in cele din urma

76' Spania preseaza tot mai mult. Iniesta suteaza puternic din afara careului, iar Buffon scoate mingea de sub bara

71' Spania da semne de revenire. Corner executat de spanioli, lovitura de cap a lui Ramos nu prinde spatiul portii

70' Ocazie pentru Spania! Aduriz reia din marginea careului de 16 metri si trimite putin pe langa poarta lui Buffon

62' Ocazie pentru Italia! De Sciglio trimite in fata portii, unde se aflau trei coechipieri, De Gea trece pe langa minge, dar spaniolii reusesc sa indeparteze pericolul

57' Aduriz se inalta la o centrare de pe partea dreapta, dar lovitura sa de cap trece peste poarta lui Buffon

55' Contraatac rapid al Italiei. Eder, aflat singur cu portarul, suteaza, dar De Gea intervine si ii scapa pe spanioli de la al doilea gol

52' Cesc Fabregas suteaza de la distanta, dar mult peste poarta italienilor

49' Morata reia cu capul o centrare trimisa in careu, dar mingea ajunge in bratele lui Buffon

46' A inceput repriza secunda

Se termina prima repriza. Italia-Spania 1-0

45' Giaccherini patrunde in careu, reuseste sa treaca de doi adversari si suteaza puternic la vinclu, insa De Gea are o parada de exceptie si scoate mingea de sub bara

44' Parolo paseaza pana la Florentzi care reia din prima spre poarta, insa De Gea este atent si retine

33' Gool Italia! Eder executa perfect o lovitura libera din pozitie centarla, De Gea reuseste sa respinga, dar pana la Chiellini, care impinge mingea in plasa si deschide scorul pentru italieni in derby-ul optimilor. Italia-Spania 1-0

29' De Sciglio trimite o centrare de pe partea stanga in fata portii, iar Ramos a fost aproape de autogol. Mingea s-a dus in corner, putin peste poarta

28' Iniesta suteaza din afara careului, fara nicio problema pentru Buffon

25' De Sciglio centreaza de pe partea stanga pana la Parolo, care reia cu capul, dar pe langa poarta

20' Sutul lui Cesc Fabregas de la marginea careului este blocat de apararea italiana

11' Ocazie pentru Italia! Florentzi centreaza in careu, mingea este prelungita pana la Giaccherini, care a reluat spectaculos, insa De Gea a respins mingea in bara

9' Florenzi executa foarte bine o lovitura libera, mingea ajunge la Pelle, dar lovitura sa de cap este respinsa in corner de De Gea

6' Eder suteaza slab din interiorul careului si portarul Spaniei retine

1' De Sciglio centreaza in fata portii, unde se afla Eder, dar De Gea ajunge primul la minge

A inceput partida de pe Stade de France.Spania a avut lovitura de start

Echipele de start:

Italia: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Florenzi, Parolo, De Rossi, Giaccherini, De Sciglio – Pelle, Eder. Antrenor: Antonio Conte.

Spania: De Gea – Juanfran, Pique, Ramos, Alba – Fabregas, Busquets, Iniesta – Silva, Morata, Nolito. Antrenor: Vicente Del Bosque.

Italia si-a asigurat calificarea in optimi dupa primele doua partide din Grupa E, grupa pe care a castigat-o cu 6 puncte. In primul meci de la Euro 2016, Italia s-a impus cu 2-0 in fata Belgiei. In a doua partida, a castigat cu Suedia, scor 1-0, iar in ultima etapa, a pierdut cu Islanda, scor 0-1.

Spania a terminat pe locul doi in Grupa D, cu 6 puncte. Jucatorii lui Vicente Del Bosque au inceput cu doua victorii actuala editie a Campionatului European, scor 1-0 cu Cehia si scor 3-0 cu Turcia. In ultima etapa a grupelor, Spania a fost invinsa de Croatia, scor 2-1, iar locul doi obtinut in urma acestei infrangeri i-a adus-o ca adversara in optimi pe Italia.

De-a lungul timpului, cele doua echipe s-au intalnit de 35 de ori, impartindu-si victoriile, cate 10 pentru fiecare. 15 partide s-au terminat la egalitate. Golaveraj: 40-36 pentru italieni.

Arbitrul desemnat pentru aceasta partida este turcul Cuneyt Cakir.