Belgia s-a calificat in sferturile Euro 2016 dupa ce a reusit scorul de pana acum al turneului gazduit de Franta: 4-0 cu Ungaria. Alderweireld (10'), Batshuayi (78'), Hazard (80') si Carrasco (90+1') au inscris pentru echipa pregatita de Marc Wilmots. Desi a parasit Euro, Ungaria ramane cu amintiri frumoase de la aceasta competitie, maghiarii fiind una din surprizele placute de pe taram francez...

• Eden Hazard (Belgia) a fost desemnat de Uefa "omul meciului" Belgia vs Ungaria.

S-au disputat duminica:

Franta - Irlanda 2-1

Germania - Slovacia 3-0

Sferturi de finala care se stiu:

Polonia - Portugalia (30 iunie 2016, ora 22:00, "Stade Velodrome", Marseille)

Tara Galilor - Belgia (1 iulie, ora 22:00, "Stade Pierre-Mauroy", Lille)

Cele mai importante momente ale partidei Ungaria vs Belgia:

Final de partida: Ungaria - Belgia 0-4

90+1' Gasit perfect la limita offside-ului, Carrasco inscrie la coltul scurt. Contraatac incredibil al belgienilor. Este 4-0

80' Ungurii s-au aruncat in atac, iar belgienii au plecat pe un contraatac scoala - mingea a ajuns la Hazard, acesta a "pierdut" pe drum doi adversari si a sutat perfect la coltul lung, fara sperante pentru Kiraly. Ungaria - Belgia 0-3

78' Faza scoala a Belgiei: Batshuayi primeste o minge in fata portii si inscrie cu usurinta. Pasa de gol i-a apartinut lui Hazard. Ungaria - Belgia 0-2

67' Juhász trimite din unghi, mingea se duce foarte aproape de poarta belgienilor. Ungaria domina partida in aceste momente

66' Sutul deviat al lui Pintér este respins de sub transversala de Courtois. Se joaca pe contre

54' Szalai trimite puternic cu capul, Vermaelen deviaza, iar mingea se duce aproape de poarta lui Courtois

46' Hazard trimite din unghi, la coltul scurt, insa Kiraly evita inca o data golul

A inceput repriza a doua

Final de prima repriza: Ungaria - Belgia 0-1

43' Actiune prelungita de atac a belgienilor, mingea ajunge la Mertens, insa acesta din postura de unu la unu nu reuseste sa-l invinga pe Kiraly....Portarul Ungariei a fost unul din cei mai buni de pe teren in prima repriza

41' Dzsudzsák suteaza la coltul scurt, putin pe langa bara portii lui Courtois

39' Prima ocazie mare pentru Ungaria: Lovrencsics prinde un sut violent, mingea se duce putin peste vinclul portii lui Courtois

35' Kiraly se intinde incredibil si deviaza mingea in transversala, dupa o lovitura libera de la 17 metri a lui De Bruyne

25' Mertens centreaza dintr-o pozitie ideala, insa Kiraly se intinde si retine balonul. Apararea maghiarilor pare usor depasita de importanta meciului

15' Kiraly intervine salvator cu piciorul si respinge sutul lui De Bruyne

10' De Bruyne centreaza perfect dintr-o lovitura libera, iar Alderweireld inscrie cu capul, din apropiere. Greseala mare de marcaj a defensivei maghiare

7' De Bruyne suteaza de la 16 metri, insa Kiraly retine fara emotii