Euro 2016 FOTOGALERIE Belgia - Ungaria 4-0/ Belgia, duel cu Tara Galilor in sferturi - Finalul visului pentru maghiari

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 26 iunie 2016, 21:10 Sport | Fotbal

Ungaria vs Belgia
Belgia s-a calificat in sferturile Euro 2016 dupa ce a reusit scorul de pana acum al turneului gazduit de Franta: 4-0 cu Ungaria. Alderweireld (10'), Batshuayi (78'), Hazard (80') si Carrasco (90+1') au inscris pentru echipa pregatita de Marc Wilmots. Desi a parasit Euro, Ungaria ramane cu amintiri frumoase de la aceasta competitie, maghiarii fiind una din surprizele placute de pe taram francez...

• Eden Hazard (Belgia) a fost desemnat de Uefa "omul meciului" Belgia vs Ungaria.
S-au disputat duminica:

Franta - Irlanda 2-1
Germania - Slovacia 3-0

Sferturi de finala care se stiu:

Polonia - Portugalia (30 iunie 2016, ora 22:00, "Stade Velodrome", Marseille)
Tara Galilor - Belgia (1 iulie, ora 22:00, "Stade Pierre-Mauroy", Lille)

Cele mai importante momente ale partidei Ungaria vs Belgia:

Final de partida: Ungaria - Belgia 0-4

90+1' Gasit perfect la limita offside-ului, Carrasco inscrie la coltul scurt. Contraatac incredibil al belgienilor. Este 4-0

80' Ungurii s-au aruncat in atac, iar belgienii au plecat pe un contraatac scoala - mingea a ajuns la Hazard, acesta a "pierdut" pe drum doi adversari si a sutat perfect la coltul lung, fara sperante pentru Kiraly. Ungaria - Belgia 0-3

78' Faza scoala a Belgiei: Batshuayi primeste o minge in fata portii si inscrie cu usurinta. Pasa de gol i-a apartinut lui Hazard. Ungaria - Belgia 0-2

67' Juhász trimite din unghi, mingea se duce foarte aproape de poarta belgienilor. Ungaria domina partida in aceste momente

66' Sutul deviat al lui Pintér este respins de sub transversala de Courtois. Se joaca pe contre

54' Szalai trimite puternic cu capul, Vermaelen deviaza, iar mingea se duce aproape de poarta lui Courtois

46' Hazard trimite din unghi, la coltul scurt, insa Kiraly evita inca o data golul

A inceput repriza a doua

Final de prima repriza: Ungaria - Belgia 0-1

43' Actiune prelungita de atac a belgienilor, mingea ajunge la Mertens, insa acesta din postura de unu la unu nu reuseste sa-l invinga pe Kiraly....Portarul Ungariei a fost unul din cei mai buni de pe teren in prima repriza

41' Dzsudzsák suteaza la coltul scurt, putin pe langa bara portii lui Courtois

39' Prima ocazie mare pentru Ungaria: Lovrencsics prinde un sut violent, mingea se duce putin peste vinclul portii lui Courtois

35' Kiraly se intinde incredibil si deviaza mingea in transversala, dupa o lovitura libera de la 17 metri a lui De Bruyne

25' Mertens centreaza dintr-o pozitie ideala, insa Kiraly se intinde si retine balonul. Apararea maghiarilor pare usor depasita de importanta meciului

15' Kiraly intervine salvator cu piciorul si respinge sutul lui De Bruyne

10' De Bruyne centreaza perfect dintr-o lovitura libera, iar Alderweireld inscrie cu capul, din apropiere. Greseala mare de marcaj a defensivei maghiare

7' De Bruyne suteaza de la 16 metri, insa Kiraly retine fara emotii

A inceput partida

Echipe:

Ungaria:
Kiraly - Lang, Juhász, Guzmics,  Kádár - Gera, A. Nagy - Dzsudzsák (cpt), Kleinheisler,  Lovrencsics  - Szalai (4-2-3-1)

Belgia:
Courtois - Vertonghen, Vermaelen, Alderweireld, Meunier - Witsel, Nainggolan - De Bruyne - Mertens, R. Lukaku, Hazard (cpt) (4-2-1-3)

Arbitru:
Milorad Mazic (Serbia).

Sursa foto: Uefa.com/ Getty Images

4823 vizualizari

• +3 (21 voturi)
    Belgia trebuia sa-nvinga, restul e can-can/bla-bla (Luni, 27 iunie 2016, 0:04)

FreakaThe-jmirghel [utilizator]

Belgienii i-au invatat pe unguri sa numere pana la 4 !

• -1 (19 voturi)
      Unguri razboinici (Luni, 27 iunie 2016, 0:25)

banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui FreakaThe-jmirghel

Unguri au Luptat. La 1-0 au scos un fundas si un mijlocas. La ei nu exista notiunea sa pierzi frumos ca la noi.1-0 sau 4-0 e tot aceeasi mai putin la noi. Și-au creat ocazii, au luptat cu cutitul printre dinti cu un adversar net superior. Cohones!!!
      • +6 (10 voturi)
        Hai ca le-au scos belgienii fotbalul din cap! (Luni, 27 iunie 2016, 7:58)

idsoc [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

Tu le ce meci te-ai uitat? Ungurii au fost haotici, nu razboinici. Trageau din orice pozitie pe langa poarta si plouau mingi in careu in timp ce belgienii le-au dat o lectie de cum se joaca fotbalul modern. I-am vazut cu totii si cum au jucat in calificari, inclusiv cu Romania; asta le e nivelul.
        Hai ca la noi cu 1-0 mai zici ca balbait-o Tata, ca am avut ghinion cu bara, da' la 4-0 bagi capu' in pamant si taci. Visul unguresc s-a terminat cu un cosmar!
      • +5 (9 voturi)
        Rupti de realitate (Luni, 27 iunie 2016, 10:23)

Anarb [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

Ungurii au vrut aroganta sa joace fotbal cu belgienii si s-a vazut ce a iesit. Ce spui tu e ca si cum ar fi declarat razboi rusilor si pe urma se mandresc cu mortii de pe campul de lupta.
        Fotbalul modern inseamna mai mult decat ai n-ai mingea dai la poarta. Inseamna tactica, inseamna tehnica; daca se uitau la meciul cu Italia ar fi vazut acolo ce inseamna fotbal adevarat si plan de joc si ce trebuie jucat cu Belgia.
        Restul e bla bla, cum spunea cineva mai sus.
    • +4 (14 voturi)
      ...ce fericire ... (Luni, 27 iunie 2016, 0:29)

Observatore [utilizator] i-a raspuns lui FreakaThe-jmirghel

... pe tine .
      • +5 (7 voturi)
        Ungurii s-au hazardat, Hazard l-a invins (Luni, 27 iunie 2016, 18:39)

FreakaThe-jmirghel [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

Ungurii au jucat la cacialma si au pierdut la un scor mare, unul obtinut in mod binemeritat de catre Belgieni!
  • -3 (9 voturi)
    Bernd Storck (Luni, 27 iunie 2016, 13:19)

ACP [utilizator]

e un antrenor fara viziune. Toata lumea stie ca cel mai important lucru la un turneu final e sa nu te faci de rusine. Jocul de pase, pozitionarea in teren si suturile la poarta nu sunt importante. Conteaza sa nu iei multe goluri. Daca esti condus cu 1-0 la pauza cel mai bine e sa betonezi apararea ca sa nu te faci de rusine. Nu cumva sa iei mai multe goluri. Nu ai voie sa incerci sa fructifici orice sansa pentru a merge mai departe in competitie. Important e sa bagi autobaza in poarta. Cum sa incerci sa ataci o echipa ca Belgia? Asta e cel mai pur amatorism. Tata Puiu stie cum se face. Una e sa iei un rusinos 4-0 in optimi de la Belgia, sa ataci, sa ai bara la 1-0 si alta e sa pierzi in grupe doar cu 1-0 cu puternica reprezentativa a Albaniei care nu mai e echipa de pe vremea lui Florea Dumitrache. Pe viitor speram sa nu ne face de rusine cu alte reprezentative puternice cum ar fi Insulele Feroe care daca ne conduc cu 1-0 sa nu cumva sa riscam ceva pe atac ca 1-0 nu e un scor rusinos.
    • +4 (4 voturi)
      Exista probabil un CE de fotbal alternativ... (Luni, 27 iunie 2016, 23:50)

Anges [utilizator] i-a raspuns lui ACP

...la care te uiti tu si banatul e fruncea. E singura explicatie pt care el vede o echipa ungara formidabila cu Belgia si tu vezi Romania aparand rezultatul de 1-0 cu Albania. E drept ca Romania a jucat si ea ce-a putut si n-a putut prea mult, dar de atacat a atacat si a avut si ocazii, si bara, si posesie peste albanezi si mai multe suturi la poarta decat ei. Si mai lasa-ne cu viziunea lui Storck ca am vazut ce a jucat si cu Romania la Budapesta in calificari.
      Au fost praf ungurii! (Marţi, 28 iunie 2016, 0:12)

Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui ACP

Degeaba zici, ca au reusit sa fie chiar mai praf decat romanii cu Albania. Desi era greu de crezut ca se poate. Daca aveau belgienii 4-0 de la pauza si 8-0 la final nu se supara nimeni la cum s-a jucat. Hazard parca era la antrenament cu jaloane.