VIDEO Euro 2016: Elvetia-Polonia 1-1 (4-5 dupa penaltiuri)/ Calificare cu emotii pentru polonezi

Sâmbătă, 25 iunie 2016, 21:55 Sport | Fotbal

Xhaka rateaza lovitura de la 11 metri
Primul meci din optimile de finala ale Campionatului European s-a decis la loviturile de departajare, unde Polonia s-a impus cu 5-4 in fata Elvetiei si s-a calificat in sferturile competitiei. Dupa 90 de minute de joc, scorul era egal, 1-1. Polonia a marcat prima prin Blaszczykowski (39'), iar Shaqiri a egalat in minutul 82. Adversara polonezilor in urmatoarea runda va fi castigatoarea partidei Croatia vs Portugalia.

La penaltiuri, Elvetia a marcat prin Lichtsteiner, Shaqiri, Schar si Rodriguez. Granit Xhaka a ratat a doua lovitura de pedeapsa a Elvetiei. Pentru Polonia, au marcat Lewandowski, Milik, Glik, Blaszczykowski si Krychowiak.