Polonia este prima echipa calificata in sferturile de finala ale Campionatului European din Franta, dupa ce s-a impus la loviturile de departajare in fata Elvetiei, scor 5-4. La finalul celor 90 de minute regulametare scorul a fost 1-1. Blaszczykowski a marcat pentru polonezi in minutul 39, iar Elvetia a egalat prin Shaqiri in minutul 82. Polonia va juca in sferturi cu invingatoarea partidei Croatia vs Portugalia.

Sursa foto: Uefa.com/ Getty Images

Cele mai importante momente ale partidei:

Ce s-a intamplat la penaltiuri:

4-5 Gool Polonia! Krychowiak suteaza puternic si inscrie. Polonezii merg in sferturi

1-0 Gool Elvetia! Stephan Lichtsteiner transforma prima lovitura de pedeapsa

Final de meci. Elvetia si Polonia termina la egalitate, scor 1-1, dupa 120 de minute. Castigatoarea se va decide la loviturile de departajare

118' Seferovic centreaza in careu, mingea este deviata, dar Derdyok nu reuseste sa ajunga la timp pentru preluare

113' Elevetia rateaza incredibil! Shaqiri centreaza perfect in careu pana la Eren Derdyok care trimite cu capul, insa Fabianski are o interventie exceptionala

108' Fabian Scahr avanseaza si suteaza de la mare distanta, insa mingea trimisa de el nu prinde spatiul portii

106' Sutul lui Seferovici este respins de apararea poloneza

106' A inceput a doua repriza de prelungiri

Finalul primei reprize de prelungiri. Elvetia-Polonia 1-1

96' Shaqiri incearca o executie cu bolta spre poarta lui Fabianski, dar mingea se duce peste poarta

91' Arbitrul fluiera startul primei reprize de prelungiri

Se termina cele 90 de minute regulamentare. Vom avea doua reprize de prelungiri

90' Voleul lui Embolo este blocat de Piszczek

82' Gool Elvetia! Shaqiri restabileste egalitatea cu o foarfeca executata perfect de la marginea careului de 16 metri. Mingea loveste bara si apoi intra in plasa. Elvetia-Polonia 1-1

79' Bara pentru Elvetia! Sutul lui Seferovic loveste bara transversala, revine in careu, dar polonezii reusesc sa indeparteze pericolul

73' Rodriguez executa puternic o lovitura libera din afara careului, dar Fabianski scoate in corner de la vinclu si isi salveaza echipa

53' Ocazie mare pentru Polonia! Sommer a intervenit foarte bine si a respins un sut cu stangul al lui Blaszczykowski

51' Shaqiri suteaza de la marginea careului de 16 metri, dar Fabianski iese si boxeaza

50' Grosicki patrunde in careu, ii lasa mingea lui Lewandowski, care suteaza din interiorul careului, insa in bratele lui Sommer

46' A inceput repriza secunda

Se termina prima repriza. Elvetia-Polonia 0-1

39' Gool Polonia! Grosicki centreaza in careu, Lewandowski lasa mingea sa treaca si ajunge la Blaszczykowski, care se afla singur la coltul lung. Isi aseaza mingea si trimite printre picioarele lui Sommer. Elvetia-Polonia 0-1

38' Dzemaili suteaza din afara careului, mingea este deviata de un aparator polonez, iar Fabianski a respinge in corner de sub bara

33' Milik primeste in fata portii o centrare din partea dreapta, dar reluarea sa se duce peste poarta

31'Kamil Grosicki gaseste un culoar si suteaza, dar rateaza tinta

29' Krychowiak se inalta la un corner si trimite cu capul, insa peste poarta lui Sommer

25' Rodriguez incearca un sut de la distanta, dar mingea nu prinde spatiul portii

20' Sut pe langa poarta trimis de Maczynski, cu o executie slaba din afara careului

10' Ocazie pentru Elvetia! Dzemaili a reluat la coltul scurt o pasa trimisa de Shaqiri, insa mingea s-a dus in plasa laterala

6' Milik trimite cu capul, dupa o centrare venita in careu, dar Sommer reuseste sa retina

1' Milik rateaza cu poarta goala, dupa ce Sommer iesise sa il blocheze pe Lewandowski

A inceput meciul. Polonia a avut lovitura de start

Echipele de start:

Elvetia: Sommer - Lichtsteiner, Schar, Djourou, Rodriguez - Xhaka, Behrami, Dzemaili - Shaqiri, Seferovic, Mehmedi. Antrenor: Vladimir Petkovic.

Polonia: Fabianski - Piszczek, Glik, Pazdan, Jdrzejczyk - Blaszczykowski, Maczynski, Krychowiak, Grosicki - Lewandowski, Milik. Antrenor: Adam Nawalka.

Elvetia a terminat Grupa A pe locul 2, cu 5 puncte, grupa din care a facut parte si Romania. Tricolorii au fost eliminati de la Euro 2016, dupa ce s-au clasat pe ultimul loc, cu un singur punct. Elvetienii s-au calificat fara infrangere in optimile de finala, dupa ce s-au impus in primul meci de la Euro 2016, scor 1-0, cu Albania si au remizat cu Romania (1-1) si Franta (0-0).

Franta a castigat Grupa A, cu 7 puncte, si s-a calificat in optimile de finala ale Campionatului European. Albania a terminat pe locul trei, cu 3 puncte, si a fost eliminata de la Euro 2016.

Polonezii s-au clasat pe locul 2 in Grupa C, reusind un total de 7 puncte. In prima partida de la Euro 2016, Polonia a castigat cu Irlanda de Nord, scor 1-0. In al doilea meci, a remizat cu Germania, scor 0-0, iar in ultima etapa a invins-o, scor 1-0, pe Ucraina, care era deja eliminata din competitie.

Din Grupa C, s-au mai calificat inca doua echipe: Germania, care a castigat grupa, cu 7 puncte, si Irlanda de Nord, care a terminat pe locul 3, cu 3 puncte, reusind prima calificare din istorie in optimile unui turneu final european. Ucraina n-a obtinut niciun punct in Grupa C si a fost eliminata.

De-a lungul timpului, Elvetia si Polonia s-au mai intalnit de 10 ori, fiind 4 victorii pentru polonezi, o victorie pentru elvetieni si 5 remize. Golaveraj: 20-11 pentru Polonia.

Partida a fost condusa de arbitrul englez Mark Clattenburg.

Saint-Etienne - populatie ~ 180.000 de locuitori.

Stadion: "Stade Geoffroy-Guichard"

Capacitate: 41.965 de locuri.

Este o arena renovata (ultima data in 2014), a fost inaugurata pe 13 septembrie 1931.

Dimensiuni teren: 105X68 metri. De la stadion si pana in centrul orasului sunt 4 km, iar pana la aeroport (cel mai apropiat este cel din Lyon) sunt 70 de km.