Gica Hagi cere demisia conducerii FRF: "V-ati facut de rusine la Euro, ne-ati facut sa ne simtim umiliti"

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 24 iunie 2016, 11:35 Sport | Fotbal

Gica Hagi
Foto: academiahagi.tv
Deranjat de o analiza care l-ar fi vizat pentru perioada in care a fost selectioner (n.r. facuta de Andrei Vochin, in Gazeta Sporturilor), Gica Hagi raspunde dur conducerii FRF, pe care o acuza pentru rezultatele slabe din fotbalul romanesc. "V-ati facut de rusine la Euro, ne-ati facut sa ne simtim umiliti. Sub conducerea voastra in ultimii doi ani nu s-a realizat nicio performanta la tineret si juniori, acolo este problema", a declarat, printre altele, Gica Hagi intr-o scrisoare deschisa adresata lui Andrei Vochin (consilierul presedintelui federatiei Razvan Burleanu).

"Personal, cred ca a fost o forma foarte subtila de a ma ataca, invocand esecul, amintind de perioada foarte scurta ca antrenor al echipei nationale, de cinci luni (iulie-noiembrie 2001), in care am batut Ungaria in deplasare pentru prima oara in istorie si am pierdut barajul cu Slovenia din calificarile pentru World Cup 2002. Felicitari Andrei pentru concluzia si analiza la care ai ajuns: «Tinerii au dat gres», cu referire directa la adresa mea, ca antrenor al echipei nationale la varsta de 36 de ani.

Intr-adevar, ai dreptate 100% si te felicit pentru asta, dar ai omis un lucru: cu aceeasi masura sa va analizati si pe voi acum dupa ce v-ati facut de rusine la Campionatul European. Daca eu eram tanar si fara experienta la 36 de ani, dupa 20 de ani de jucat fotbal la cel mai înalt nivel national si international, atunci tu si presedintele FRF nu sunteti FOARTE-FOARTE-FOARTE TINERI si lipsiti de experienta pentru a conduce destinele fotbalului romanesc???? Ganditi-va si reflectati la ceea ce am afirmat si sper ca impreuna cu presedintele FRF sa realizati ca sunteti prea tineri si fara experienta sa fiti la carma fotbalului romanesc, la fel cum am fost si eu la 36 de ani. Atunci eu am plecat. Voi ce faceti, nu sunteti la fel de tineri si lipsiti de experienta????", se precizeaza in scrisoarea lui Hagi, publicata pe site-ul academiei sale de fotbal.

Hagi vorbeste si despre un "moment zero" pentru fotbalul romanesc, dupa parcursul rusinos de la Euro 2016. De asemenea, fostul international roman ii da si unele sfaturi lui Andrei Vochin, consilierul lui Razvan Burleanu, actualul presedinte al FRF. 

"Andrei (n.r. Andrei Vochin), iti dau trei motive pentru care acesta este momentul ZERO al fotbalului romanesc si de ce este bine ca fiecare sa ramanem sa facem ceea la ce ne pricepem cel mai bine pentru ca aici vorbim de a conduce si a lua decizii importante pentru fotbalul romanesc,

a) Cea mai mare problema a fotbalului romanesc in acest moment este ca noi cei care am jucat si am facut performanta la cel mai inalt nivel suntem judecati si condusi de oameni care nu au experienta si sunt foarte-foarte tineri pentru a avea in maini soarta fotbalului romanesc.

b) Sub conducerea voastra pentru prima oara in istoria echipei nationale ne-ati facut sa ne simtim UMILITI (Albania ne-a batut in meci oficial, nu in meci de pregatire), lucruri ce au fost reflectate de suporteri, mass-media si oameni de fotbal dupa eliminarea echipei Romaniei de la EURO 2016, nu de mine!

c) Sub conducerea voastra in ultimii doi ani nu s-a realizat nicio performanta la tineret si juniori (U21, U19, U17, U15), rezultatele fiind foarte slabe, sa nu spun dezastruoase. De doi ani va tot spun ca Ungaria ne-o va lua inainte: ne-au depasit la EURO (vezi rezultatul cu Portugalia), iar la copii si juniori s-au calificat la turnee finale. De asemenea, vecinii nostri din estul Europei sarbii si croatii au castigat trofee, iar noi am ajuns sa fim invinsi de Bulgaria pe teren propriu si nu s-a intamplat nimic. Pentru mine, tot ce s-a intamplat la juniori U19 / U17 / U15 este egal cu ZERO performante. Noi de ce nu putem face nimic? Pentru ca trebuie sa te pricepi la fotbal. Pare usor, dar nu e!

Inchei aceasta scrisoare deschisa cu un singur gand: REFLECTATI FOARTE BINE CE DRUM URMAM SI CU CINE IL CONSTRUIM", a conchis Gica Hagi.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
8525 vizualizari
  • +11 (23 voturi)    
    Demisia (Vineri, 24 iunie 2016, 11:50)

    George50 [utilizator]

    Sunt de acord cu dl Hagi.
    E momentul ca fiecare sa faca ce se pricepe.
    E valabil in toate domeniile.
    De chibiti si de campioni la trisat m-am saturat.
    • -3 (15 voturi)    
      Hagi (Vineri, 24 iunie 2016, 12:50)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui George50

      Hagi presedinte ! la FRF
      • -2 (4 voturi)    
        Ai n-ai treaba cu "meseria"tragi la poarta........ (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 7:23)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui m1ha1

        ......Nationalei.
        Poate la selectionata celuilalt rege Cioaba,ar avea si Hagi un loc pe banca monarhica/morganatica.
  • -6 (32 voturi)    
    FU trompeta becalista (Vineri, 24 iunie 2016, 11:50)

    EXEs [utilizator]

    In primul rand echipa s-a calificat la Euro, spre deosebire de alte calificari care s-au pierdut. In al doilea rand asta e nivelul campionatului vostru de rahat. Rudele tale machefiote au capusat fotbalul romanesc pana cand s-a ales praful de el. Ati tot vandut fara sa construiti nimic in loc pana cand n-a mai ramas nimic din generatia voastra asazisa de aur.
    Iar acum cand au deschis gura astia a lu' Burleanu ca vor sa aduca antrenor strain ati inceput sa aruncati cu mizerie. Tipic, mafiotii tot mafioti raman.
    • +11 (23 voturi)    
      Omule bun, (Vineri, 24 iunie 2016, 12:21)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      faci niște afirmații (mafie, „campionatul vostru”) total neacoperite, făcîndu-l pe Hagi vinovat de umilința fotbalului românesc. Chiar așa?! Cum adică „generația așazisă (așa scrii tu) de aur”? Este generația de aur, pe timpul căreia ne-am calificat mereu, nu acum cînd s-a calificat jumate de Europă. Hagi ține și o echipă pe banii lui, nu el e vinovat de căderea fotbalului românesc. Mai caută, mai gîndește-te, dar teamă mi-e că nu prea te duce cerebelul.
      • +9 (19 voturi)    
        care aur? (Vineri, 24 iunie 2016, 13:01)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

        aici trebuie sa te contrazic. locul 5-8 la mondiale nu este de aur. a fost cea mai buna generatie din istoria fotbalului romanesc. ok! dar daca analizezi chiar pe liderul ei, adica pe Hagi, o sa vezi ca nu este decat suflat cu aur. cand joci 2 ani la Brecia cu care retrogradezi dupa un meci de baraj cu Udinese si in timpul caruia comentatorul televiziunii italiene spune ca ar trebui sa-i fie rusine lui Hagi pentru ceea ce face teren (de fapt nu facea mai nimic, nici macar nu prea alerga). uita-te la cei doi croati: Modric si Rakitic. cum joaca in fiecare meci, ritmul din timpul jocului si calitatea jocului prestat. adica ofera calitate constanta. la Hagi nu era asa. avea disparitii din joc minute bune. in fine vorbim despre trecut si depre amintirile noastre placute. ce facem cu viitorul (nu echipa lui Hagi)? cluburile nu prea se obosesc sa investeasca in copii si juniori. mai bine aduc cativa speriati de pri Africa. in 2003, Zenga (adica un italian, nu un antrenor roman) critica desfiintarea campionatului de tineret-rezerve. masura luata de federatie sub conducerea lui Sandu. "Sa inteleg ca va dati singuri in cap?! Altfel, nu-mi explic de ce s-a renuntat asa usor la campionatul de tineret, care a fost desfiintat recent". "Prin desfiintarea campionatului de tineret, fotbalul romanesc se autodistruge. Practic, jucatorii nascuti intre 1985 si 1988 n-au unde sa evolueze la un nivel adevarat. Se casca o prapastie, aceste generatii se pierd!" asa spunea Zenga atunci. a avut dreptate? a avut! rezultatele se vad. care a fost atitudinea lui Hagi si a celorlati din renumita generatie? niciuna!
        • -4 (12 voturi)    
          bai (Vineri, 24 iunie 2016, 14:26)

          dragonic [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

          bravo !! daca completai si cu faptul ca hagieste unantrenor slab , ca minte cu cereri mondiale sistau la coada sa il angajeze in liga 8-a i rusia - era un script complet --- hagi vorbeste ca sa inteleag lumea ca sa fie numit mare sef in fotbal !! este un rege mai prost ca cioaba 1 vai de capul fotbalului -- nu o sa iasa nimic !
      • +3 (7 voturi)    
        in '96 generatia blatistului de hagi (Vineri, 24 iunie 2016, 19:00)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

        cu acelasi antrenor, au pierdut toate meciurile, atunci nu i-a fost rusine cu nasul si corleone ?
        ce-i tampenia asta cu ,,generatia de aur" !? au castigat vreun trofeu ? nu ! n-au castigat nici macar tabla de la o conserva goala.
    • -2 (6 voturi)    
      gica contra (Vineri, 24 iunie 2016, 14:44)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      Ma Exes,esti mare bulangiu ma.Dar asa cum se spune,prostul daca nu-i fudul parca nu-i prost destul.
  • +9 (17 voturi)    
    am impresia ca... (Vineri, 24 iunie 2016, 11:58)

    liviu_ [utilizator]

    borlatzeanu asta o sa fie mai rau ca sandu
  • +4 (20 voturi)    
    incorect (Vineri, 24 iunie 2016, 12:01)

    freestyle [utilizator]

    nu pentru Burleanu si ceilalti
    dar rezultatele sunt edificatoare:
    calificari
    CM: 1990, 1994, 1998, si gata
    CE: 1992 NU, 1996 DA, 2000 DA, 2004 NU, 2008 DA, 2012 NU, 2016 DA.
    deci cam cat ne-a tinut generatia 1986 si ceva dupa. ultimii jucatori de calitate au fost Chivu, Contra si Mutu.
    in mandatul lui Burleanu (de 2 ani in functie) s-a obtinut o calificare cu o echipa formata din jucatori submediocri. e o mare realizare. echipele pe care le-am avut adversare in calificari, au trecut de grupe (Ungaria si Irlanda de N.) vorbim de viitor? pai sa vorbim. nu s-a crescut nici un jucator care sa aiba acum peste 20 de ani si sa fie ceva de capul lui. asta inseamna ca trebuia inceput ceva cam de acum 10 ani. iar Hagi despre ce vorbeste. are academie. ce calitate iese de acolo? zero. l-am vazut pe Popescu la TV. incepe campania de promovare? dar mai poate Gica Popescu, din punct de vedere moral, sa pretinda sefia FRF? iese si Victor si Giovanui. se reface gasca? intreb si eu.
    • -1 (7 voturi)    
      Moral ? (Vineri, 24 iunie 2016, 15:28)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Adica scoti din neant un ” fiudesecurist ” si-l pui sa conduca fotbalul romanesc ? Hagi si Popescu sunt genii ale fotbalului romanesc. Popescu a luat din banii statului ? burlesque si-a tras bani grei in numai doi ani ... Oare si aici suntem chiori , muti si surzi ?
  • +6 (18 voturi)    
    Bravo Hagi! (Vineri, 24 iunie 2016, 12:04)

    andreitr [utilizator]

    Generația de aur, cei care au obținut cele mai mari performante din fotbalul românesc ar trebui să conducă federația. Dar ce te faci cu mafia care o capusaza? Poate DNA-ul își va arunca un ochi si pe acolo...Hai DNA!
  • +6 (16 voturi)    
    Mdea... (Vineri, 24 iunie 2016, 12:05)

    Stefan85 [utilizator]

    La tineret evolueaza aia cu mamici si tatici "bazati" care contribuie la antrenor. Nu conteaza ca puradelul nu are pic de talent la fotbal insa pt parinti e musai sa se laude ca e la Uxx si pentru asta impinge bani la antrenori,

    Pe de alta parte respectivilor jucatori numai de fotbal si rezultate nu le pasa, ci cum sa dea bine pe Facebook la gagici ca oricum ii intretine mami si tati. Daia stau toata noaptea pe telefon in cantonament si nu le predau la culcare cum ar fi normal, daia sunt ametiti pe teren si dorm in ghete si daia ii doare la basca daca castiga sau pierd ca ei nu au niciun beneficiu direct.

    Pe de alta parte si antrenorii tre sa manance, iar prima de cantonament e sub orice critica, mai ales ca acum toti trebuie sa fie pe PFA in loc de angajati direct FRF, ca deh... e mai ieftin.

    Si uite asa se creaza un cerc vicios in care pe nimeni nu intereseaza de nimic.

    Aaaa si sa nu uitam ca pe vremea lu Mircea Sandu calendarul era plin de cantonamente si deplasari iar acum pe vremea lu Gogu asta au actiuni o data la 3 luni.

    Mai speram la ceva, NU!
  • +3 (17 voturi)    
    Gica (Vineri, 24 iunie 2016, 12:21)

    cocosila [utilizator]

    Bai Gica da' ai o fata de zici ca mananci numai slanina si bulz. Tie nu ti-e rusine, ca fost mare sportiv, sa arati ca mitica dragomir?
  • +7 (17 voturi)    
    Adica sa se intoarca... (Vineri, 24 iunie 2016, 12:22)

    Club fan Radu Anton Roman [utilizator]

    Cancerul sandu si Puscariasul dragomir ? Valea si canta la alta masa, machidoane, ca pute a fecali tot stabilimentu' de unde zbieri...
  • +2 (8 voturi)    
    cer negru (Vineri, 24 iunie 2016, 12:25)

    mistydo [utilizator]

    Si Gica este infestat...cat cuprinde, de stilul mafiot din fotbalul romanesc... Va fi greu sa renunte la ideea ca numai anumiti oameni pot face fata la ce se invarte in culisele federatiei... Cand se va renunta la presiuni ca jucatorii de nationala sa fie impusi de patroni de echipa si de interese de grup.... vom putea progresa cumva. Acum suntem foarte aproape de prapastia unde a cazut Grecia!
  • +1 (11 voturi)    
    De ce Hagi ? Ca sa vii tu ? (Vineri, 24 iunie 2016, 12:34)

    Susufler0 [utilizator]

    Nu e suficient sa fii fotbalist foarte bun, mai trebuie sa iti mearga si mintea. Mintea nu poate sa mearga corespunzator cand creierul livreaza doar 100-150 de cuvinte pt a comunica ganduri si idei.

    PS. Manipularea este grotesca. Auzi, e vina lui Burleanu ca nu am intrat in optimi, nu e vina lui Sandu, a lui Mitica, a lui Gino, care au lucrat mana in mana cu alti borfasi, aflati acum prin puscarii, in propriul lor interes si in ispretul total a ceea ce insemna viitorul fotbalului romanesc.

    PPS. Bai, dar urgent mai puneti voi botul, sa sustineti interese despre care habar nu aveti ale cui sunt si ce se ascunde in spatele lor. Parerea mea este ca faceti in mod inconstient jocul celor care, vazand cum curg lucrurile in Romania in prezent si cam cine face jocurile, s-au hotarat sa puna din nou mana pe federatie iar pt asta se folosesc de sarmanul Hagi, care pt ei nu va fi altceva decat o victima colaterala

    PPS. Atentie la ce inseamna sa vina un fost mare sportiv (ales exclusiv pt ca a fost mare in domeniu):
    e vorba de Doroftei, care a fost ales presedintele Federatiei Romane de Box si care si-a dat demisia, pt ca de cand a venit el Romania s-a prabusit de tot in box.
  • -4 (12 voturi)    
    Hagi a dovedit (Vineri, 24 iunie 2016, 13:02)

    Fi_Lipsescu [utilizator]

    In atatia ani ca jucator, de cele mai multe ori a tras dupa el, uneori chiar a dus in spate echipa la care juca: Sportul Studentesc, Steaua, Nationala, Real, Barca, in Turcia.
    Acum dovedeste prin proiectul lui la Viitorul ca se pricepe la fotbal atat ca antrenor cat si ca manager.
    Traieste fotbalul, il are in sange. Si mai sunt si ceilalti din Generatia de Aur, fiecare avand ceva de spus pe unde activeaza.
    Vochin si Tolontan mai bine s-ar ocupa de Hexi Pharma si cele asemene unde, se pare, ca se pricep mult mai bine decat la sporturi chiar daca revista lor se numeste Gazeta Sporturilor.
    Poate ar fi cazul sa o redenumeasca in Gazeta Sporturilor din Coruptie si sa lucreze direct cu DNA.
    Vochine, de ce nu ii faci plangere lui Hagi la DNA? A pierdut acea calificare cu Slovenia! E posibil? A trecut atata amar de timp, e vremea dosarului.
    Atentionare: Ultimele paragrafe sunt o ironie la adresa lui Vochin.
    • +4 (12 voturi)    
      atentie (Vineri, 24 iunie 2016, 14:03)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Fi_Lipsescu

      niciodata Hagi nu a dus in spate si nici nu a tras dupa el pe Real sau pe Barca. Real a renuntat la el dupa 2 ani, inlocuindu-l cu Prosinecki. a ajuns la Brescia, cu care a retrogradat. la Barca a fost rezerva. la Galata a fost vedeta. dar acolo i s-a acceptat stilul de joc, adica disparitiile totale din jocul echipei timp de minute bune. ar fi bine sa fim mai obiectivi. asta daca vrem sa facem analize bune si sa nu ne mintim singuri.
    • +2 (6 voturi)    
      E o dovada de partinire crasa (Vineri, 24 iunie 2016, 15:30)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Fi_Lipsescu

      sa spui ca Hagi ar tras dupa el pe Real ori pe Barca !

      In primul rand cuvintele folosite sunt inadecvate : sa "tragi" dupa tine o echipa, inseamna ca grupul este slab, si are nevoie de o "locomotiva". Nici macar Messi sau Ronaldo nu trag echipele lor dupa ei ! Daramite Hagi, la acea epoca !

      In al doilea rand, multi traiesc fotbalul si il au in sange, dar nu inseamna ca automat sunt si buni antrenori, ori buni sefi de Federatii.

      Si, in al treilea rand, multumim pt atentionarea din finalul comentariului tau. Ce ne-am fi facut fara ea ?
  • +9 (9 voturi)    
    Bine mah ca va simtiti umiliti (Vineri, 24 iunie 2016, 13:10)

    robinet4x4 [utilizator]

    ca ati luat bataie la miuta. Ce daca nu ati citit o carte in viata voastra si nu stiti sa legati doua vorbe?! Sau ca suntem ultimii in Europa la tot ce conteaza cu adevarat?! Catastrofa este ca au pierdut mingicarii cu Albania, asta este adevarata rusine. De parca nu era normal ca fotbalul sa fie la nivelul tuturor celorlalte "performante" ale acestei tari. Simt ca innebunesc cand vad in ce lume am ajuns sa traim: oameni cu adevarat valorosi mor in mizerie si niste analfabeti care ar trebui sa sape la santuri si sa cerseasca la coltul strazii, castiga zeci si sute de milioane de euro ca sa dea cu piciorul intr-o basica, spre delirul unor giboni care ii venereaza de pe margine. Bagati-va mah mintile in cap: fotbalul este doar un divertisment prost pentru fraieri, si o vaca grasa de muls pentru alti fraieri, dar mai smecheri.
  • +6 (8 voturi)    
    ... (Vineri, 24 iunie 2016, 14:47)

    7cats [utilizator]

    Deja la Protv (post care manipulează cel mai mult fotbalul românesc (de la ora 20 seara)) ,au antrenori!
    Razvan Lucescu ,soțul lui Prodanca, Olaroiu etc.toti niște oportuniști(poate mai puțin Razvan Lucescu dar asta e si mai puțin talentat) puși sa facă bani dar pasiune ZERO!!!!!
    O țara plină de televizoare!!!!


    E grav!!!!!
  • +3 (7 voturi)    
    Rejele si-a dat deja "doctoratul" ca antrenor (Vineri, 24 iunie 2016, 21:15)

    Plagarus [utilizator]

    Nici de preparat braga pe la vreo echipa de Doamne ajuta,nu este potrivit bietul reje.