​Faza grupelor de la Euro 2016 s-a incheiat, tintarul optimilor fiind deja completat. Conform Uefa, am avut pana acum o medie 1.92 goluri pe meci, inscriindu-se la fiecare 47 de minute. Intorsi deja din Franta, tricolorii nu au reusit sa inscrie din actiune, iar Ciprian Tatarusanu a fost al patrulea pasator din echipa pregatita de Anghel Iordanescu.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Romania la Euro 2016, in cifre

• Patru jucatori au bifat toate minutele la turneul final gazduit de Franta: Tatarusanu, Sapunaru, Chiriches si Grigore (toti cu cate 270 de minute).
  • Jucatorul cu cele mai putine minute jucate in Franta a fost Steliano Filip - 28 de minute. Urmatorul a fost Sanmartean, cu 45 de minute.
  • In total, Anghel Iordanescu a folosit 19 jucatori in cele trei meciuri pe care Romania le-a jucat la Euro 2016 (1-2 cu Franta, 1-1 cu Elvetia si 0-1 cu Albania).
  • Romania a avut un singur marcator: Bogdan Stancu (doua goluri).
  • Tricolorii nu au reusit sa inscrie din actiune, cele doua goluri fiind reusite de penaltiuri.
  • Cele mai multe ocazii pe spatiul portii in Franta le-a avut Bogdan Stancu (4), atacantul fiind urmat de Keseru (2), Hoban, Torje si Alibec (cate una) - acestea au fost toate!
  • Patru jucatori nu au fost folositi in Franta de Anghel Iordanescu: Cosmin Moti, Costel Pantilimon, Silviu Lung Jr si Valerica Gaman.
  • Jucatorii cu cele mai multe pase trimise din echipa Romaniei au fost Vlad Chiriches si Dragos Grigore, ambii cu cate 112. Urmeaza Ovidiu Hoban (98), Ciprian Tatarusanu (84) si Nicusor Stanciu (76).
  • La capitolul procentaj al paselor reusite, pe prima pozitie se afla Alexandru Matel (96% - 46/44), acesta fiind urmat de Vlad Chiriches (89% - 112/100), Dragos Grigore (88% - 112/99) si Cristian Sapunaru (88% - 73/64).

Euro 2016, cifre inainte de optimi

• S-au marcat in faza grupelor 69 de goluri, ceea ce inseamna o medie de 1.92 pe meci. Romania a avut o medie de 0.67 a golurilor marcate.
  • S-a inscris un gol la fiecare 47 de minute in faza grupelor.
  • S-au disputat pana acum 36 de meciuri dintr-un total de 51.

5 Anglia 89% (1316/ 1476)

....................................................

17 Romania 79% (825/1046)

Echipa cu cele mai putine pase dupa incheierea fazei grupelor este Irlanda de Nord - formatie care insa este calificata in optimi (432/664 - 68%).

Posesia mingii

Echipa cu cea mai buna posesie a mingii dupa terminarea fazei grupelor a fost Germania (66%). Campioana mondiala este urmata de Portugalia si Spania (ambele cu cate 61%). Elvetia (58%) si Anglia (58%) intregesc TOP 5. Romania a incheiat turneul final european cu 46% posesie.

Ocazii de gol

La capitolul ocazii de gol, Portugalia sta cel mai bine, cu 69 de faze. Din acestea, 28 au fost in afara spatiului portii, 22 au fost pe spatiul portii, iar alte 19 au fost blocate.

Clasamentul este completat de Anglia (65 total/ 26 in afara portii/ 15 pe poarta si 24 blocate), Belgia (59=23/17/19), Germania (59=26/21/12) si Croatia (50=26/16/8). Romania a incheiat Euro cu urmatoarea linie: 40=9/19/12

Media de goluri pe meci

Cel mai bine la capitolul goluri marcate pe meci stau Ungaria si Tara Galilor, ambele cu o medie de doua goluri pe partida. Urmeaza Croatia si Spania (cu cate 1,6) si Belgia (1.3). Romania a avut o medie de 0.67 a golurilor marcate.

Goluri marcate

Ungaria si Tara Galilor sunt echipele cele mai ofensive de pana acum de la Euro, cu cate 6 goluri reusite. Romania se afla pe locul 18, cu doua goluri bifate in Franta (n.r. ambele din penalti).

Topul marcatorilor:

1 Alvaro Morata (Spania) - 3 (219 minute)

2 Gareth Bale (Tara Galilor) - 3 (263 minute)

3 Dimitri Payet (Franta) - 2 (207 minute)

4 Romelu Lukaku (Belgia) - 2 (243 minute)

5 Nani (Portugalia) - 2 (260 minute)

6 Bogdan Stancu (Romania) - 2 (264 minute)

7 Ivan Perisic (Croatia) - 2 (267 minute)

8 Cristiano Ronaldo (Portugalia) - 2 (270 minute)

9 Balázs Dzsudzsák (Ungaria) - 2 (270 minute) etc.

Cele mai multe pase

Toni Kroos (Germania) a fost jucatorul care a pasat cel mai mult la Euro, de 353 de ori. 328 au fost pase reusite (procentaj de 93%). Urmeaza in ierarhie Granit Xhaka (Elvetia) - 307/283 (92%) si Andres Iniesta: 284 pase, din care 265 au fost bune (93%).

Axel Witsel (Belgia) 274

...............................................

Ciprian Tatarusanu, Cristian Sapunaru, Vlad Chiriches, Dragos Grigore (toti cu cate 270 de minute).

Cartonase galbene

Albania, Italia si Romania au fost echipele cu cele mai multe cartonase galbene incasate in faza grupelor, cate 10. Urmeaza in acest clasament Islanda (9), Ungaria si Croatia (cu cate 8).

Cartonase rosii

Au fost doar doua cartonase rosii in faza grupelor, Albania si Austria fiind singurele care au "punctat".

• Este pentru prima data incepand cu Euro 1996 cand nicio echipa nu reuseste sa termine faza grupelor cu victorii pe linie. Au bifat sapte puncte la aceasta editie: Franta, Germania, Polonia si Croatia.
  • Interesant: Portugalia este singura echipa calificata in optimile competitiei care nu a reusit sa castige pana acum: lusitanii au mers mai departe cu trei remize.
  • Rusia a parasit competitia inca din faza grupelor la ultimele trei editii ale turneelor finale la care a participat: Euro 2012, CM 2014 si Euro 2016.
  • Ucraina a fost singura echipa de la Euro 2016 care nu a reusit sa inscrie.

Cine a parasit deja competitia: Albania, Romania (ambele din Grupa A), Rusia (Grupa B), Ucraina (Grupa C), Turcia, Cehia (ambele Grupa D), Suedia (Grupa E) si Austria (Grupa F).