Ungaria a castigat Grupa F de la Euro 2016, cu 5 puncte, dupa ce a remizat cu Portugalia, scor 3-3, in ultimul meci din faza grupelor si s-a calificat in optimile de finala ale Campionatului European. In cealalta partida, Islanda s-a impus in fata Austriei, scor 2-1 si continua competitia de pe locul 2. Lusitanii au produs marea dezamagire la Euro si se califica cu noroc de pe locul trei, cu 3 puncte. Austria a terminat pe ultimul loc si a fost eliminata de la Euro 2016, dupa ce a reusit doar un punct in trei partide disputate.

Final de meci. Ungaria - Portugalia 3-3

86' Ronaldo incearca un sut de la distanta, insa mingea se duce pe langa poarta lui Kiraly

76' Vieirinha patrunde in careu si trimite pana la Ronaldo, dar voleul acestuia nu prinde spatiul portii

64' Ungaria a fost la un pas sa inscrie, dupa ce Elek a trimis in bara portii lui Rui Patricio

62' Gool Portugalia! Ronaldo reia cu capul o centrare trimisa in careu si egaleaza pentru portughezi

56' Gool Ungaria! Dzsudzsak trimite in zid din lovitura libera, mingea revine la el, suteaza si marcheaza pentru 3-2. Dubla pentru Dzsudzsak

50' Portugalia reactioneaza si egaleaza prin Ronaldo. Joao Mario centreaza din flancul drept pana la Ronaldo, care reia superb cu calcaiul si trimite mingea in plasa

47' Gool Ungaria! Dzsudzsak executa excelent o lovitura libera, mingea este deviata de Andre Gomes si Ungaria este din nou in avantaj

46' A inceput repriza secunda

Se termina prima repriza. Ungaria - Portugalia 1-1

45' Gomes suteaza de la distanta, dar portarul Ungariei reuseste sa retina

42' Gool Portugalia! Ronaldo trimite o pasa excelenta in careu pana la Nani, care restabileste egalitatea cu un sut la coltul scurt

40' Portugalia inscrie prin Nani, insa arbitrul Martin Atkinson anuleaza golul pentru un off-side la Pepe

29' Cristiano Ronaldo executa o lovitura libera de la distanta, Kiraly este atent si respinge in corner

26' Ungurii au prins curaj si Elek trimite din interiorul careului, insa sutul sau este blocat de Rui Patricio

19' Gool Ungaria! Gera deschide scorul cu un sut puternic de la 17 metri, fara nicio sansa pentru Rui Patricio. La acest scor, portughezii sunt eliminati de la Campionatul European

6' Joao Mario suteaza din afara careului de 16 metri, insa mingea se duce mult peste poarta lui Kiraly

A inceput meciul de la Lyon. Lovitura de start i-a apartinut Portugaliei

Echipele de start:

Ungaria: Kiraly – Lang, Juhasz, Guzmics, Korhut – Pinter, Gera – Dzsudzsak, Elek, Lovrencsics Szalai.

Portugalia: Rui Patricio – Vieirinha, Pepe, R. Carvalho, Eliseu, Andre Gomes, W. Carvalho, Moutinho, Joao Mario – Nani, Ronaldo.

De-a lungul timpului, cele doua echipe s-au mai intalnit de 10 ori, fiind 7 victorii pentru Portugalia si 3 remize. Golaveraj: 23-7 pentru portughezi.

Ungaria se numara printre echipele care au impresionat la aceasta editie a Campionatului European, fiind liderul grupei, cu 4 puncte acumulate in doua partide disputate. Ungaria a debutat la Euro 2016 cu o victorie contra Austriei, scor 2-0. Szalai (63') si Kleinheisler (87') au marcat golurile victoriei. In a doua etapa, Ungaria a remizat, scor 1-1 cu Islanda, gratie autogolului islandezilor din finalul meciului.

Desi era vazuta drept favorita Grupei F, Portugalia a dezamagit pana acum, reusind doar doua rezultate de egalitate, scor 1-1 cu Islanda si scor 0-0 cu Austria. Portughezii au nevoie de o victorie in meciul cu Ungaria pentru a se califica in optimi. In cazul unui rezultat de egalitate, Portugalia va depinde de rezultatele din celelalte grupe pentru a se califica de pe locul al treilea.