Ladislau Boloni, dur dupa esecul Romaniei la Euro: "Alibec e o rusine! E gras, lent si pute a lene. Suntem campioni mondiali la lucruri superficiale"

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 21 iunie 2016, 11:44 Sport | Fotbal

Ladislau Boloni
Foto: AGERPRES
​Romania s-a intors acasa dupa aventura ratata de la Euro 2016, tricolorii fiind eliminati inca din faza grupelor. Fost selectioner al primei reprezentative, Ladislau Boloni a facut o analiza a prestatiei jucatorilor lui Anghel Iordanescu la turneul final, cel mai criticat fiind Alibec: "E o rusine! E gras, lent si pute a lene. Nu e un jucator de nivel international".


Cine i-a placut lui Boloni de la tricolori


"Dragos Grigore mi-a placut. Pintilii s-a ridicat la un anumit nivel. Mi-au placut Stancu si Andone. Chiriches ar fi putut oferi mai mult. Sapunaru si-a facut datoria. Iar Tatarusanu a avut destule interventii bune, ar fi putut fi jucatorul turneului pentru Romania, insa, din pacate, a avut cele doua greseli cu Franta si cu Albania, care ne-au costat scump" - Ladislau Boloni, pentru Adevarul.

"Pun o intrebare: era un jucator tehnic acum vreo doi, trei ani, Gabi Iancu. Unde e acum acest talent? Cum l-am pedepsit si cum l-am educat, atunci cand a fugit de la cantonamentul nationalei de tineret? Ce am facut ca el si altii ca el sa nu dispara? Bun, dar in acelasi mediu cresc jucatori defensivi de calitate, ca un Chiriches, care e totusi la Napoli... E mai usor sa cresti un jucator defensiv, care e responsabilizat datorita pozitiei pe care o are in teren, decat unul ofensiv. Daca ti-a gresit portarul, imediat il pedepsesti. Dar daca atacantul ti-a gresit zece pase, zici ca asta e un talent, e Dumnezeu si sa-l iertam. Uite, ma obligi sa vorbesc vulgar, desi nu-mi place. Ne c...m pe noi, daca Iancu a dat o centrare buna, dar nu stim sa-l si responsabilizam, atunci cand a gresit. Si avem exemple si in nationala de acum" - Ladislau Boloni, pentru Adevarul.

Alibec, criticat dupa de fostul selectioner

"O sa mai ia vreo zece kile pe el. E o rusine! E gras, lent si pute a lene. Nu e un jucator de nivel international. A fost, totusi, cel mai bun din campionatul intern. Campionatul intern e un rahat! E execrabil! E o tristete pentru campionatul intern ca Alibec a fost cel mai bun. Eu ma iau dupa acest campionat?! Daca ma iau dupa el, Alibec poate fi bun pentru o Balcaniada. Asa da. Dar nu pentru un Campionat European. Pai, baiatul asta a intrat in meciul cu Franta, a cazut de zece ori, n-a tinut de nicio minge, s-a certat de cinci ori cu arbitru si, într-un final, a pierdut balonul la faza dinaintea golului marcat de Payet. El a crezut ca joaca, în continuare, la Astra. Dar pe mine nu ma intereseaza nici Alibec, nici Iancu. Si atunci? Nu prestatia jucatorilor e importanta acum. Problema e la alt nivel. Trebuie sa vedem lucrurile mai in profunzime" - Ladislau Boloni.

De ce alte echipe mici au rezultate la Euro

"Au caracter! Au c...e! Ceea ce noi n-avem. Iar de asta sufera românii acum. Dar la noi se vorbeste mereu de forta grupului, de atitudine... Noi mintim tot timpul. Credem ca o sa gasim tot timpul o smecherie. Dar smecheria nu tine aproape niciodata, desi noi credem altfel. si, înca o data, cum putem avea jucatori de caracter? Asta trebuie cladit în timp. si caracterul ti-l formeaza colegul de camera, antrenorul, presedintele, anturajul. E o discutie mai profunda, iar noi, dupa cum am spus, suntem campioni mondiali la lucruri superficiale" - Ladislau Boloni.

Rezultatele Romaniei la Euro 2016:

Romania - Franta 1-2
Romania - Elvetia 1-1
Romania - Albania 0-1.

In urma acestor rezultate, tricolorii au incheiat Grupa A de la Euro 2016 pe ultima pozitie.





Citeste mai multe despre   



















17682 vizualizari

  • +48 (48 voturi)    
    Dureros, dar ADEVARAT !!! (Marţi, 21 iunie 2016, 11:58)

    jhonnyfirst [utilizator]

    "Au caracter! Au c...e! Ceea ce noi n-avem. Iar de asta sufera românii acum. Dar la noi se vorbeste mereu de forta grupului, de atitudine... Noi mintim tot timpul. Credem ca o sa gasim tot timpul o smecherie. Dar smecheria nu tine aproape niciodata, desi noi credem altfel. si, înca o data, cum putem avea jucatori de caracter? Asta trebuie cladit în timp. si caracterul ti-l formeaza colegul de camera, antrenorul, presedintele, anturajul. E o discutie mai profunda, iar noi, dupa cum am spus, suntem campioni mondiali la lucruri superficiale"

    CARACTERUL ... parca am auzit pe undeva de cuvantul asta ...sau parca mai erau cateva ... MUNCA, SERIOZITATE, MODESTIE, SACRIFICIU ... ce vremuri ...

    Ce ar mai fi de adaugat ?
    Aloooooo, domnii cu putere de decizie, se aude ????
    • +8 (26 voturi)    
      Caracterul nu cred ca se impune (Marţi, 21 iunie 2016, 12:20)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui jhonnyfirst

      Cu ala te nasti, si apoi il educi in societatea in care "evoluezi" de la nastere - familie, prieteni, scoala, etc.

      Ati vazut meciul Anglia-Slovacia ? Ati observat cum s-au luptat slovacii ? Cu "cainosenie", cu perseverenta, cu abnegatie, etc. Slovacii au murit cu adversarul de gat. Noi, insa, parca jucam in curtea scolii, asteptand sa mergem la o bere.

      Asta inseamna caracter !

      PS. In plus, mai avem o problema uriasa - nu avem deloc baza de selectie. La asta se poate umbla, si aici e rolul federatiei. Apoi, din ce Nspe mii de candidati, se vor alege cei cu caracter.
      • +22 (22 voturi)    
        Nu ai proprietatea termenului ”caracter” (Marţi, 21 iunie 2016, 12:59)

        zet [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        Caracterul nu este o calitate înnăscută, este o atitudine forjată de viață, educație, anturaj. Dacă clubul la care ai activat ca junior judecă copiii după un singur criteriu: performanța, dacă colegii de echipă (de la toate echipele la care ai jucat) dau întotdeauna totul pe teren, dacă întotdeauna (fără nici o singură excepție) câștigă echipa cea mai bună din teren, dacă antrenorul alege întotdeauna cei mai buni jucători disponibili și reușește să le ridice nivelul etc etc, atunci echipa ar avea caracter, ar avea un imens avantaj moral: jucătorul ar avea în ADN că dacă nu face sprintul ăla de 50 de metri, dacă pierde mingea, etc etc, după meci nu și-ar putea privi în ochi coechipierii și concetățenii. Nu poate risca asta, și atunci face sprintul de zici că e iepure. Jucătorul ar avea caracter.
        Cum să aibă caracter jucătorul român crescut și educat într-o țară infectă ca România?
        Vreți echipă cu caracter? păi ce să zic, desființați țara și construiți-o de la zero.
        p.s. - câteodata caracterul nu este suficient. O echipă cu un caracter de oțel aliat este naționala Braziliei. Nu ai să vezi lene, șmecherii, curu în poartă, ”strategii” etc. Cu toate acestea ați văzut ce a pățit în 2014. Dar deși caracterul nu este suficient este totuși absolut necesar pentru o eventuală performanță
        • +4 (12 voturi)    
          Pentru zet (Marţi, 21 iunie 2016, 13:39)

          Cuca [utilizator] i-a raspuns lui zet

          Exista copii mici "bataiosi" si determinati (incapatanati) si voluntari, si altii mai "lasa-ma sa te las". Deci caracterul are si o componenta genetica.

          Si, asa cum am spus mai sus, pe aceasta baza se aplica, bineinteles, experienta de viata, cu tot ce contine ea (bune, rele, lovituri, fericiri, dezamagiri, hotii, etc).

          Mai exista, peste treaba cu acest caracter, si presiunea (creata "cu biciul") a echipei/selectionerului/societatii. Pentru ca omul, oricat de "japonez" ar fi el, trebuie sa stie si de frica - performeaza mai bine atunci cand este si "motivat" de bici.

          Am vazut nu de mult un meci in campionatul englez in care echipa A conducea echipa B cu 2-0. Desi era minutul, sa zicem, 81, echipa A in continuare "ara terenul", fugind de la un cap la altul de parca ei erau in pericol sa piarda meciul, nu adversarii. De ce ? Pentru ca ASA SE JOACA, si pentru ca ii respectau pe spectatori.

          Si publicul poate ca mai si injura, nu stiu, nu se auzea asta, dar ce se auzea era corul fantastic al suporterilor.

          Civilizatie.
          • +3 (3 voturi)    
            de acord (Marţi, 21 iunie 2016, 13:43)

            zet [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

            + 1 vot
    • +21 (21 voturi)    
      Boloni are perfecta dreptate (Marţi, 21 iunie 2016, 13:12)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui jhonnyfirst

      "caracterul ti-l formeaza colegul de camera, antrenorul, presedintele, anturajul."

      Atata timp cat se fumeaza, bea si asculta manele, in camera de hotel, in cantonamente, la palat la Becali, la intalnirile cu Antrenorii...etc....Asta e rezultatul! O echipa de tatuati si infumurati ce habar nu au sa dea un sut!

      Ca si Alibec a fost si Rusescu...perla in Liga 1 ...varza cand a mers in Spania...le-a irosit celor de la Sevilla aproape 1 an pana si-au dat seama ca nu are cu cine...unde e acum?

      Becali, si nu numai el ci 90% dintre cluburile mari nu mai da 2 bani pe juniori, acum toti vor sa faca banii din munca altuia....Te miri ca suntem sub Albania????????????
  • +22 (22 voturi)    
    nici (Marţi, 21 iunie 2016, 12:20)

    nahir [utilizator]

    ca se putea o analiza mai la obiect.
  • +18 (18 voturi)    
    exact (Marţi, 21 iunie 2016, 12:49)

    Adrian_1234 [utilizator]

    De asta nici Boloni nici Lucescu nu vor fi antrenori la nationala secolul asta.
    Si eu am injurat din geu cand il vedeam pe Alibec dar deh trebuiau sa il avnda asa ca l-au bagat.

    Stanciu iar a fost durere mare. E bunicel, dar se crede zmeu si nu e; daca dadea macar o pasa din cele 3 suturi dementiale pe care le-a incercat era altfel ...
    • -16 (24 voturi)    
      Vezi că Boloni a fost în secolul ăsta la națională (Marţi, 21 iunie 2016, 12:54)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Și a fugit la prima ofertă, asta apropo de caracter.
      • +20 (22 voturi)    
        bănuiesc că tu ai rămas la primul serviciu (Marţi, 21 iunie 2016, 13:13)

        zet [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        ai refuzat eventualele oferte infinit mai bune, ai rămas să lucrezi pentru o firmă de rahat, cu un șef corupt, și pentru un salariu la jumate, și toate astea au legătură cu ... caracterul :))))
        Ce putea face Boloni dacă rămânea? să ia pe altul decât Alibec? Pe cine, că Alibec e cel mai bun din campionatul intern. Să schimbe campionatul intern? Nici dacă ar fi superman nu ar fi reușit. campionatul e așa cum e pentru că noi toți ducem în spate jegul ăsta de federație și jegurile astea de ”oameni de fotbal”. luați-vă gândul de la performanță românească în fotbal secolul ăsta. Secolul următor, poate poate
      • +11 (13 voturi)    
        boloni a plecat ca ajunsese sa fie amenintat (Marţi, 21 iunie 2016, 17:05)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        de alde behecali. Tin minte cand il injurau pe la televizor ca nu le baga ratatii in echipa nationala.

        Oameni de caracter exista in Romania destui, doar ca majoritatea crede ca performanta inseamna sa produci niste bani rapid, apoi sa-ti iei o masina scumpa si sa pierzi vremea prin cluburi... Din pacate majoritatea nu ar recunoaste ce inseamna caracter nici daca de asta ar depinde viata lor.

        Cum de o fi reusit Boloni sa construiasca pe la echipe din Europa si sa lucreze ani de zile, doar in Romania a plecat rapid, iar planurile pt. dezvoltarea fotbalului pe care le facuse pe termen lung au fost abandonate imediat dupa? Raspunsul sta in imaginea indivizilor cu care avea de-a face: Behecali, Mitica Dragomir, Borcea, Pinalti etc. etc. Iar acum sportul romanesc este condus de indivizi cu carnet rosu de Partid - tot sportul este PESEDIST.
      • -3 (3 voturi)    
        Ma baiatule! (Marţi, 21 iunie 2016, 18:04)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        Este un proverb:
        Nu te baga in tarite ca te maninca porcii!
        Ia si analizeaza!!
      • +8 (10 voturi)    
        apropo (Marţi, 21 iunie 2016, 18:10)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        de caracter, Boloni a antrenat nationala Roamniei cand aceasta a batut-o cu 2-0 pe cea a Ungariei, la Budapesta.
        asa ca ciocul mic.
      • +1 (5 voturi)    
        FRF ! Atentie la Contracte ! (Marţi, 21 iunie 2016, 20:10)

        Carpi [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        Boloni a plecat pentru ca asa permitea contractul sau !! Daca nu primea oferta de la Porto nu ar fi plecat. Foarte probabil a avertizat inca de la inceput FRF ca va pleca daca vine un contract cu o echipa mare, avand in vedere nivelul de salarizare oferit de FRF atunci lui . Desigur, nu poti sa spui ca prin plecarea lui a devenit un simbol al virtutii si nobletii in Romania!.
        Intrebarea cea mare este de ce FRF nu a facut o clauza de comun acord cu Boloni, cu prima de calificare si de turneu final, speciala pentru antrenor, ca sa ramana pana dupa turneul final?
      • -8 (8 voturi)    
        ok...bravo, ai spus un mare adevar (Marţi, 21 iunie 2016, 22:03)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        cine vb. de caracter.........boloni. !!!......se pare ca nu-l mai angajeaza nimeni, se da important.
  • +7 (7 voturi)    
    o fi gresit, tatarusanu ? (Marţi, 21 iunie 2016, 12:57)

    nash pandelica [utilizator]

    cine o fi tras foloasele....
    albania avea o cota de peste 4 la 1...

    pai daca stancu i'a placut mai mult ca sapunaru sau pintilii...
    la meciul cu albania, stancu a fost mana moarta.

    despre alibec are dreptata cu gras si puturos. oricum, ele cam vin impreuna, in sport. :)

    meciul cu albania a fost abordat de toti, echipa si staff, ca sortit pierzaniei. n'a protestat nimeni la tragerile de timp, desi in repriza a doua nu au jucat cu mingea mai mult de 25 de minute....
    iar dupa meci, intr'un glas, "am facut un meci bun", "greseli ale aprarii".... atacul ?!!

    din echipa asta, numai grigore, pintilii, stanciu si andone ar mai trebui pastrati.
    si, poate sapunaru, dar nu ca fundas, ca mijlocas, langa pintilii.
    • +2 (2 voturi)    
      de acord (Marţi, 21 iunie 2016, 16:05)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      cu o mica corectie
      Stanciu trebuie altoit un pic la fundulet sa mai dea si pasa ca acum joaca ca ronaldo dar nu e la fel ca ala ;)
  • +4 (6 voturi)    
    Pufulet zice: (Marţi, 21 iunie 2016, 15:59)

    Carpati [utilizator]

    Ali-bec s-au Bec-ali , tot aia !
    Heee, Hee, He.
  • +13 (17 voturi)    
    Bravo, Laci! (Marţi, 21 iunie 2016, 16:17)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Boloni spune lucrurile pe nume, si cu eleganta lui caracteristica. La oamenii eleganti, chiar si cind injura, vorbele lor nu suna vulgar.
    Jos palaria in fata lui, si ca jucator (eram pre-adolescenta la vremea faimosului lui gol cu Italia in 198?), si imi amintesc prezenta lui solida pe teren. Jos palaria si ca selectioner (sa nu uitam, intre altele, ca el l-a descoperit si l-a pus pe firmamentul international pe Ronaldo), si ca fost antrenor al Nationalei Romaniei.
    A propos de echipa nationala, are nevoie intr-adevar de un antrenor de caracter, care sa le poata impuna jucatorilor un model de comportament.
    Dar tare mi-e teama ca FRF, in componentele ei de mai ieri si de azi, din ultimii 20 de ani, este pur si simplu incapabila sa accepte si sa promoveze un selectioner cu caracter, pentru ca ar contraveni intregului sistem de valori pe care le promoveaza.
    Boloni are dreptate cind spune ca, la acest Campionat, la fel ca si in calificari, a primat, ca mai intotdeauna, principiul "ne descurcam noi cumva".
    Sa fim sinceri, toti romanii stiam cu ce echipa intram la Euro, dar toti stringeam pumnii ca poate "avem noroc" si "ne descurcam noi cumva" sa trecem de grupe. Asta e principiul romanesc al reusitei: nu prin munca, nu prin competenta, ci printr-un picut de noroc si "poate ne ajuta Dumnezeu".
    Nu ma mir ca Boloni a plecat de la Nationala (dincolo de faptul ca a fost pus pe faras). Modul asta de gindire nu i se potriveste.
  • -20 (26 voturi)    
    Domnul Beloni nu are dreptul sa vorbeasca! (Marţi, 21 iunie 2016, 16:18)

    NaviViktor [anonim]

    Domnul Beloni sa ne lase, de fapt chiar ne-a lasat in mijlocul unei campanii pentru o oferta mai buna.
    Era o perioada in care chiar se intamplau lucruri bune, se faceau trialuri in tara, se intampla ceva, cu ce drept critica acum?!!!
    • +6 (10 voturi)    
      analfabila (Marţi, 21 iunie 2016, 17:04)

      ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui NaviViktor

      "Beloni" esti doar tu, pe d-l antrenor il cheama Bӧlӧni
    • +8 (10 voturi)    
      domnul boloni a fost cel care facuse lucruri bune (Marţi, 21 iunie 2016, 17:10)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui NaviViktor

      dupa ce a plecat au fost anulate toate acele planuri de catre netrebnicii de la federatie... Boloni nu a plecat pe bani mai multi, cum gresit interpreteaza oameni care stiu doar sa pizmuiasca - a plecat pt. ca era sicanat sa plece. Dovada cea mai buna este anularea planurilor sale dupa ce a fost dat afara.

      Asta nu se intelege la noi: un plan bun facut de un om trebuie continuat chiar daca nu ne place omul si-l dam afara!
    • +4 (6 voturi)    
      Cand vezi ca n-ai cu cine lucra, pleci (Marţi, 21 iunie 2016, 19:29)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui NaviViktor

      Nu exista antrenor valoros sa nu faca la fel, tocmai pentru ca are valoare si n-are rost sa si-o iroseasca cu ratatii, ca te trag ei in jos, in loc s-o ia ei in sus. Fotbalistii de la Nationala joaca majoritatea in Romania, la niste cluburi de toata jena, unde aranjamentele si smecheria sunt singura "valoare", ca pestele de la cap se-mpute. Asa ca si "sportivii" nostri sunt la fel, niste combinatori, niste invartiti, niste se-fac-ca-fac. Tatuajul e adevarata masura a lor de fotbalisti.
  • +15 (19 voturi)    
    noi mintim tot timpul... (Marţi, 21 iunie 2016, 16:20)

    ..13 [utilizator]

    Genial.

    Mi-a placut mereu Boloni - vedea pe teren, trimitea niste pase fantastice.

    Reiau paragraful care mi-a placut la maxim:

    "Noi mintim tot timpul. Credem ca o sa gasim tot timpul o smecherie. Dar smecheria nu tine aproape niciodata, desi noi credem altfel. si, înca o data, cum putem avea jucatori de caracter? Asta trebuie cladit în timp. si caracterul ti-l formeaza colegul de camera, antrenorul, presedintele, anturajul."
    • +7 (9 voturi)    
      Asa il stiu eu! (Marţi, 21 iunie 2016, 17:15)

      Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Singurul pe care-l vedeam cu mingea la picior si cu capul sus. Adica stia cu "obectul", nu trebuia sa-l vada.
  • +5 (7 voturi)    
    Romanul este (Marţi, 21 iunie 2016, 19:23)

    Observatory [utilizator]

    ..bun la fotbal si politica, poate cel mai bun.
    Boloni? Mare jucator, om serios , ata cat imi aduc eu aminte din ultimi 50 de ani de fotbal vazut in tara.
    Marele Constantin de la Steaua, care poate a fost one of the best, a ratat un penalty intr-un meci international....cand a venit acasa Eugen Barbu I-a luat interview si a spus cum alti mari jucatori ai vremii ca Pele si Eusebio nu rateaza penalty?
    Constantin a zis: " Dece ma compari cu Pele sau Eusebio, eu nu te compare pe tine cu Shakespeare sau
    Eminescu....
  • +7 (7 voturi)    
    Domnilor... (Marţi, 21 iunie 2016, 19:28)

    Observatory [utilizator]

    nu avem "scoala" cum avem in gymnastica sau tennis.
    Nu este baza , pepiniere unde sa creasca si sa se dezvolte talente....la orice ce ora in Brazilia se joaca fotbal pana si pe plaja...sute de mii de copii stiu sa joace fotbal,
    Spania e plina de scoli unde se "invata" fotbalul...din pacate la noi se joaca dupa ureche, putin talent, freza buna si cat mai multe tatuaje....nu este sufficient


    Scoala tataie !!!!!