Anghel Iordanescu: "Imi cer scuze, eu sunt principalul vinovat''

de Diana Ene     HotNews.ro
Marţi, 21 iunie 2016, 11:30 Sport | Fotbal

Anghel Iordanescu
Foto: UEFA/ Getty Images
Nationala de fotbal a Romaniei s-a intors luni noapte la Bucuresti, dupa ce a fost eliminata din faza grupelor de la Euro 2016, cu un singur punct in trei partide disputate. Desi dupa meciul cu Albania, selectionerul Anghel Iordanescu a declarat ca prezenta Romaniei la Euro a fost o performanta, la revenirea in tara, a spus ca regreta ratarea calificarii si ca el este principalul vinovat.

''Regret enorm si, odata cu mine intreaga echipa, faptul ca nu am reusit sa trecem de faza grupelor la acest turneu final. Stiu, am produs o mare deceptie, o mare dezamagire, dar din capul locului as vrea sa va spun, sa va rog, sa-i lasati pe jucatori in pace. Din punctul meu de vedere, ei si-au dorit sa obtina calificarea, asa ca principalul vinovat pentru necalificare sunt eu, antrenorul echipei'', a spus Anghel Iordanescu - Digi Sport

Selectionerul si-a cerut scuze fata de suporteri si acuza problemele din fotbalul romanesc.

''Suporterii sunt dezamagiti, sunt suparati, de aceea vreau inca o data sa accentuez ca eu sunt principalul vinovat. In numele echipei, dar si al meu personal, imi cer scuze in fata suporterilor, a fanilor, a iubitorilor de fotbal din România.

Insa, trebuie sa faceti o analiza corecta a ceea ce inseamna echipa nationala, pentru ca nu aceasta trebuie sa fie capul ispasitor a ceea ce se intampla in fotbalul romanesc. Analizati fotbalul romanesc, pentru ca nivelul, problemele din fotbal ne-au adus in aceasta situatie'', a adaugat Iordanescu - Digi Sport

In ceea ce priveste viitorul sau pe banca nationalei Romaniei, Iordanescu a declarat ca a avut deja o discutie cu Burleanu, dar el stie ce are de facut.

''Din punctul meu de vedere lucrurile sunt foarte simple, nu ma intrebati ce o sa fac eu, eu stiu ce am de facut. Am avut o prima discutie, dar nu am analizat, sa fiu sincer. Contractul meu se incheie peste cateva zile, de aceea va spuneam ca din punctul meu de vedere lucrurile sunt foarte clar. Decizia apartine presedintelui Burleanu si Comitetului Executiv'', a mai spus Anghel Iordanescu - Digi Sport


Citeste mai multe despre   























6659 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    LoL (Marţi, 21 iunie 2016, 11:48)

    Qwertz [utilizator]

    S-a trezit si gheneralul... Daca ai cojones da banii inapoi si da-ti demisia acum cu 3 zile inainte de incheierea contractului. Atunci cu adevarat vom crede ca iti pare rau.
  • +7 (7 voturi)    
    Corect ar fi..... (Marţi, 21 iunie 2016, 11:50)

    Costello [utilizator]

    Imi dau demisia! Eu sunt principalul vinovat!

    P.S. Si nu numai dumneata.....
  • +5 (5 voturi)    
    Oare are și doctorat! (Marţi, 21 iunie 2016, 12:12)

    nick24 [utilizator]

    Am auzit ca e general de armată(?!) din categoria izmanâ, semianalfabet - oare are și vreun doctorat, ar fi culmea să fie în fofbal...
  • -3 (9 voturi)    
    Scuzele lui Anghel Iordanescu (Marţi, 21 iunie 2016, 12:21)

    Azra [utilizator]

    Nu ai de ce sa iti ceri scuze d-le Iordanescu. Am absoluta convingere ca nici daca ar fi fost Murinhjo pe banca tehnica nu putea face altceva cu "materialul fotbalistic carpit" avut la indemana.
    Aceasta generatie de pseudo-fotbalisti va ramane SPRE RUSINEA LOR VESNIICA in istoria fotbalului din tara noastra ca fiind cea a neputinciosilor si acea diametral opusa "generatiei de aur", avnd ca singur "merit" faptul ca i-a bagat in istorie pe albanezi prin victoria pe care le-a oferit-o pe tava dupa 80 de ani, LA CEA MAI INALTA COMPETITIE FOTBALISTICA EUROPEANA. Este cel mai rusinos si penibil moment pe care o echipa nationala l-a furnizat tarii si tuturor romanilor, fara exceptie, de cand exista fotbal in tara noastra! Si asta nu pentru ca au pierdut meciul cu Albania ci pentru modul indolent si lipsit de orice interes si vointa cu care au jucat. Cei care au evoluat in echipa nationala la acest campionat european, vor trebui sa se retraga cu totii, imediat si definitiv din fotbal intrucat si-au aratat totala incompetenta, neputinta si lipsa de vointa, pentru a se chema fotbalisti. Ar fi o mare gresala daca vreun viitor selectioner ar mai utiliza fie si un singur specimen dintre cei care ne-au cauzat atata rusine, mahnire si dezamagire amara , ca acelea traite in ultimele zile.RUSINE LOR ETERNA !!
    • +5 (5 voturi)    
      Da, fotbaliștii sunt slabi (Marţi, 21 iunie 2016, 12:42)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      Tocmai de-aia ar fi avut nevoie de un antrenor competent. Că pe Hagi, Sabău și Răducioiu puteam să-i antrenez și eu
  • 0 (0 voturi)    
    Ok (Marţi, 21 iunie 2016, 16:06)

    M. G. [utilizator]

    Si acum demisia si pa! Si-asa jumatate de munca a fost facuta de Piturca. Daca nu era victoria din Grecia...
  • 0 (0 voturi)    
    La acest nivel (Marţi, 21 iunie 2016, 19:47)

    hic sunt leones [utilizator]

    a-ti depune demisia echivalează cu a cere scuze, altceva este gargara ieftină.
  • 0 (0 voturi)    
    nu, domnule iordanescu (Miercuri, 22 iunie 2016, 10:24)

    Lucian RomulusConstantin [anonim]

    nu sunteti pincipalul vinovat de ce se intampla cu echipa nationala a romaniei. jucatorii s-au comportat ca niste mercenari, nu au nici cea mai vaga idee de onoare, de patriotism adevarat! sunt niste oameni tipici din romania: un produs al invatamantului romanesc. niste smecherasi de aprozar care nu se gandesc decat la bani, fetitze, masini scumpe si cam atat. fitzosi de 2 bani! stiti cum se spune: rugbi este un joc de golani jucat de niste gentlemani iar fotbalul este un joc de gentlemani jucat de niste....GOLANI!!!