Anglia a terminat pe locul doi in Grupa B, dupa ce a remizat cu Slovacia, scor 0-0, in partida de pe pe Stade Geoffroy-Guichard din Saint-Étienne. In cealalta partida, Tara Galilor s-a impus in fata Rusiei, scor 3-0 si este liderul grupei, cu 6 puncte. In urma disputei cu englezii, Slovacia a acumulat 4 puncte si asteapta sa vada daca poate sa continue competitia de pe locul al treilea. Rusia a fost eliminata de la Campionatul European, dupa ce reusit doar in punct in cele trei partide din Grupa B de la Euro 2016.

Matus Kozacik a fost declarat "omul partidei" dintre Slovacia si Anglia, conform Uefa.com.

Fluier de final. Slovacia - Anglia 0-0

88' Kane se inalta la o minge trimisa in fata portii de Henderson, dar reluarea cu capul se duce mult pe langa poarta slovacilor

87' Kozacik iese si boxeaza din fata lui Harry Kane, aflat intr-o pozitie ideala

83' Anglia cauta victoria pe final de meci, s-au inmultit ocaziile la poarta lui Kozacik. Rooney suteaza din afara careului de 16 metri, insa trimite pe langa poarta

74' Sturrige primeste o pasa excelenta in fata portii, dar nu reuseste sa ajunga la timp si portarul Kozacik iese si retine

68' Eric Dier suteaza de la distanta, dar mult peste poarta Slovaciei

61' Ocazie mare pentru Anglia. Henderson centreaza in careu pana la Dele Alli, dar Skrtel respinge in corner de pe linia portii

53' Clyne suteaza din unghi, insa mingea il loveste pe portarul Kozacik si iese in afara terenului

52' Hart si Smalling nu se inteleg, dar Robert Mak nu a reusit sa ajunga la timp pentru a trimite mingea in plasa

46' Arbitrul fluiera startul reprizei secunde

Se termina prima repriza. Slovacia-Anglia 0-0

44' Durica intervine si blocheaza un sut in forta a lui Henderson de la marginea careului de 16 metri

33' Lallana primeste in careu de la Clyne si suteaza, insa Kozacik respinge in corner

30' Anglia domina jocul de pe Stade Geoffroy-Guichard, insa nu reuseste sa inscrie. Henderson centreaza in fata portii, dar niciun coechipier nu se afla la finalizare. Totusi Kozacik a fost pus in dificultate de mingea lui Henderson si a respins stangaci, un fundas a trimis in cornerin cele din urma

17' Ocazie mare pentru Anglia. Vardyscapa singur cu portarul Kozakic, dar interventia acestuia face ca scorul sa ramana acelasi. Vardy a sutat in portarul Slovaciei din doar cativa metri

9' Ocazie pentru Anglia. Vardy primeste in careu, prelungeste cu capul pana la Sturridge, dar Pekarik reuseste sa il blocheze in ultimul moment. Mingea ajunge din nou la Vardy, dar scorul ramane neschimbat

5' Prima ocazie ii apartine Angliei. Clyne avanseaza in extrema stanga, trece de un adversar si centreaza in careu pana la Vardy, care trimite putin peste poarta lui Kozacik

A inceput meciul de la Saint-Etienne. Anglia a avut lovitura de start

Echipele de start:

Slovacia: Kozacik - Pekarik, Skrtel, Durica, Hubocan - Kucka, Pecovsky, Hamsik - Mak, Weiss, Duda

Anglia: Hart – Clyne, Cahill, Smalling, Bertrand - Henderson, Dier, Wilshere - Lallana, Vardy, Sturridge

Anglia detine avantajul scorului general, reusind 11 victorii in 16 partide disputate. Slovacia s-a impus de doua ori, iar trei meciuri s-au terminat la egalitate. Golaveraj: 38-21 pentru englezi.

Anglia este lider in Grupa B, cu 4 puncte, iar o victorie in disputa cu Slovacia ii poate aduce, teoretic, un adversar accesibil in optimile de finala ale Euro 2016. In primul meci din Franta, Anglia a ratat victoria cu Rusia in prelungiri, dupa ce a condus pana in minutul 92. Dier a deschis scorul pentru englezi in minutul 73. In cea de-a doua etapa, Anglia a invins-o in prelungiri pe Tara Galilor, scor 2-1. Galezii au deschis scorul prin Gareth Bale (42'), Vardy a egalat in minutul 56, iar Sturridge a marcat golul decisiv (90+2').

Dupa doua meciuri disputate in grupe, Slovacia are 3 puncte, reusind sa castige disputa cu Rusia din a doua etapa, scor 2-1. In primul meci la Euro 2016, Slovacia a pierdut cu Tara Galilor, scor 1-2.