Constantin Budescu: "Domnul Iordanescu spunea ca Albania nu mai e cea de pe vremea dansului, atunci de ce mai e dansul antrenor pe vremea asta?"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 20 iunie 2016, 15:09 Sport | Fotbal

Constantin Budescu
Foto: Facebook
Lasat in afara lotului Romaniei pentru Euro 2016, Constantin Budescu l-a atacat pe Anghel Iordanescu dupa eliminarea tricolorilor inca din faza grupelor. "Domnul Iordanescu spunea ca Albania nu mai e cea de pe vremea dansului, atunci de ce mai e dansul antrenor pe vremea asta?", a precizat fostul atacant al Astrei Giurgiu.

"Sunt in continuare suparat ca n-am fost la Euro, mi-am dorit mult. Eu cred ca trebuia sa avem o echipa de baza. Cand il ai pe Sanmartean, cel mai bun jucator din echipa, si il folosesti doar o repriza...Eu am spus ca domnul Iordanescu e depasit inca dinaintea Campionatului European. Nu m-as mira insa sa continue. Nu cred ca ar fi o solutie selectionerul strain, avem antrenori romani buni.

Si cand jucam eu, tactica era la fel cu cea pe care am vazut-o la Euro. E greu cand te duci la Campionatul European fara antrenor! Domnul Iordanescu spunea ca Albania nu mai e cea de pe vremea dansului. Atunci de ce mai e dansul antrenor pe vremea asta?" - Constantin Budescu pentru DolceSport.

Romania a fost eliminata de la Euro 2016 dupa ce a pierdut, scor 1-0, partida cu Albania. Din Grupa A vor merge in optimi Franta si Elvetia, in timp ce albanezii asteapta sa vada daca pot sa ajunga de pe locul al treilea.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
8429 vizualizari
  • -8 (44 voturi)    
    RADE CIOB DE OALA SPARTA! (Luni, 20 iunie 2016, 15:17)

    schroedinger [utilizator]

    Daca era ceva de capu'tau jucai la o echipa de top din Europa, nu in China la "ceai fan san"!
    • +12 (24 voturi)    
      mda (Luni, 20 iunie 2016, 16:23)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      a pierdut ocazia sa joace la fcsb...pardon, mai nou, steaua. :))

      s'a dus unde e banu'. decat sa freci banca la o echipa din occident, mai bine incasezi niste bani albi, pt. vremuri gri, si tu si clubul...

      aia de sunt in nationala, cu exceptia lui tatarusanu, care mai joaca din joi in paste, si a lui chipciu, asemenea, sunt pe la al naihabar, ciubukspor sau comuna aia din bulgaria...
      si cum zicea nea puiu, ghinararu', fo opt sunt someri...
      ca d'aia i'a bagat in echipa, sa'i vada lumea, poate ii ia cineva...
      le'a facut un rau, pah'la urma. :))

      budescu a zis'o f. bine.
      • +4 (8 voturi)    
        indreptare (Luni, 20 iunie 2016, 16:36)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        scuze, nu chipciu, chiriches mai joaca din joi in paste, tot ca tatarusanu, tot in peninsula.
        am gresit.
        chipciu joaca la o echipa de top european. :)
      • +5 (7 voturi)    
        budescu (Luni, 20 iunie 2016, 17:24)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        ar trebui sa-i multumeasca lui tatae puiu ca nu l-a luat la cacealmaua de lot national.
        dupa evolutia culminanta cu Albania, l-ar fi dat afara pana si chinezii lui de liga a doua.
        asaaaaa, mai are o sansa la un bol de orez si o aripioara din tatae puiu.
        daca pana si bunescu a ajuns sa dea lectii de fotbal, e clar ce campionat de rahat avem si nu putem decat sa-i dam dreptate antrenorului cand a zis ca pana si calificarea la europene e o performanta.
      • +1 (3 voturi)    
        SUNTETI LA ACELASI NIVEL... (Luni, 20 iunie 2016, 18:33)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        .
      • +2 (2 voturi)    
        vine bre si randul tau (Luni, 20 iunie 2016, 21:13)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        sa vezi atunci cum, dupa un meci vital cu Luxemburg vei da interviuri in care te vei lega de arbitraj si de faptul ca federatia ....
  • +11 (21 voturi)    
    Bravo,ba !! (Luni, 20 iunie 2016, 15:21)

    rutger [utilizator]

    Father Chicken e depasit, dar nici tu nu esti mare jucator ! Plus ca ala e ditamai generalu' (oare cu cine a dat doctoratu' ??), pe cand tu esti racan neinstruit ! Mai bine ne orientam spre RUGBY, ca e sport de Barbati si Femei ADEVARAT(E)I !!
    • +6 (10 voturi)    
      sper ca ditamai ghinararu (Luni, 20 iunie 2016, 16:25)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      n'a dat doftorat la limba romana, ca e mult sub gica hagi la ...esprimare.
      poate asa o fi ..esprimarea cazona. :))
  • +1 (21 voturi)    
    E slab (Luni, 20 iunie 2016, 15:28)

    Alex1512 [utilizator]

    Budescu joaca la renumita echipa din a doua liga chineza Dalian Yifang. De cand face parte din echipa chineza a jucat in 4 meciuri un total de 266 de minute si inscris nici mai mult nici mai putin de niciun gol, dar are, atentie!, o pasa de gol. Ce pretentii de nationala are? sau ce vrea?
    • +13 (17 voturi)    
      adaptare (Luni, 20 iunie 2016, 15:55)

      croi2001 [utilizator] i-a raspuns lui Alex1512

      omul inca se adapteaza rigorilor fotbalului din liga a 2-a din China asa ca sa nu fim asa de rai cu el...
    • +1 (1 vot)    
      Faptul (Luni, 20 iunie 2016, 19:48)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Alex1512

      că un jucător de valoarea lui Budescu a ajuns la o echipă obscură din China vorbește de nivelul scăzut al întreg fotbalului românesc. Datorită hoților care au diriguit fotbalul nostru, datorită corupției generalizate, fotbaliștii români nu au căutare la echipe de top, chiar și fotbaliștii bunicei
  • -8 (26 voturi)    
    Aiurea (Luni, 20 iunie 2016, 15:36)

    cocosila [utilizator]

    Nu cred ca e vina cuiva ca Romania nu are o echipa valoroasa. Atat antrenorul cat si jucatorii au facut si ei cat au putut. Pur si simplu nu exista nici macar 3 fotbalisti romani cu adevarat valorosi la ora actuala.

    Atata critica, dusmanie si atacuri personale de parca au incheiat vreun contract cu suporterii sau cu poporul roman.

    Ce sa-ti povestesc, au ranit orgoliile si jingoismul unor indivizi care au investit emotional unde nu era cazul.
    • +1 (7 voturi)    
      nu se poate (Luni, 20 iunie 2016, 16:26)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cocosila

      adi popa, chipciu, stanciu. iaca pe cei mai buni trei !
      nr zece, nou' hagi !
    • +8 (10 voturi)    
      chiar nimeni? (Luni, 20 iunie 2016, 17:10)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui cocosila

      Nu e chiar nimeni de vina? Nici macar patronii din fotbalul romanesc? Nici macar suporterii care ii incurajeaza si casca gura ba la Becali, ba la Borcea, ba la alti luminati si ii considera, vezi bine, "oameni de fotbal"? Nici macar televiziunile care transmit pe larg stiri despre cu cine se mai culca fiecare jucator ca si cum ar avea vreo relevanta? Cu cat e unul mai petrecaret si mai neprofesionist cu atat e mai laudat pe la televizor si mai invidiat prin carciumi. Desigur, aia care-l lauda si creeaza, astfel, modele, nu au nicio vina. Doar nu joaca ei. Nici nu inteleg de ce jucam atat de prost cu atatia nevinovati in jur! Si apropo de ranit orgoliile si de jingoism. Promovarea continua a unor astfel de indivizi nu face decat rau societatii romanesti in ansamblu nu e vorba de niciun orgoliu, e vorba de o oglinda pusa in fata. De asemenea, daca te uiti bine, intr-un mod, recunosc, misterios pentru mine, fara nicio logica, dar asa e, jingoismul e alimentat de indivizi precum Becali si Borcea. E un paradox, oameni de care ar trebui sa ne fie rusine alimenteaza nationalismul.
      • +1 (7 voturi)    
        Easy (Luni, 20 iunie 2016, 17:53)

        cocosila [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

        In primul rand imi pare rau pentru tine ca fotbalul romanesc este o componenta importanta a identitatii tale si astfel, asociat cu stima de sine. In al doilea rand esti prea emotional cand extrapolezi de la simplul fapt ca generatia actuala de fotbalisti romani este una mediocra, la problemele sociale, politice, culturale ale Romaniei. Relatii cauzale dintre problemele generice ale Romaniei si talentul sportivilor romani, daca exista, sunt greu de dovedit.

        Repet, o persoana rezonabila nu poate fi infuriata mai mult de 5 minute din cauza prestatiilor internationale ale sportivilor romani. Nu poti sa te insori cu o femeie urata si dupa aceea sa o bati ca e urata.
        ¡Vamos España!
        • 0 (2 voturi)    
          De obicei, se zice ... (Marţi, 21 iunie 2016, 0:02)

          LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui cocosila

          ... Aupa Espana!
        • 0 (0 voturi)    
          apparently not easy enough (Marţi, 21 iunie 2016, 2:18)

          Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui cocosila

          Mi-am recitit comentariul. Nu inteleg. Probabil i-ati raspuns din greseala altcuiva. Sau, daca nu, aveati un model in minte si va adresati lui. Raspunsul dumneavoastra nu are absolut nicio legatura cu ce am scris eu. Cred ca daca veti reciti calm ce am scris amandoi veti vedea ca sunteti mult mai nervos. Se pare ca v-a afectat mai mult decat pe mine infrangerea nationalei, poate si pentru ca astea au fost primele meciuri pe care le-am vazut in ultimii patru ani...
    • +1 (3 voturi)    
      mda... (Luni, 20 iunie 2016, 18:06)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cocosila

      tipic romanesc...
      numai in noroi suntem... da nimeni nu e de vine...
      asta e mentalitatea de invins care o avem!
  • +12 (16 voturi)    
    E antrenor ca asa au hotarat stapanii lui Burleanu (Luni, 20 iunie 2016, 16:18)

    deval [utilizator]

    ca au crezut ca ne jenam sa-l injuram ! A antrenat in Creta si Arabia Saudita. Nici nu s-a intalnit saracul cu fotbalul mare ! E antrenor tot atat cat e si general ......
  • +10 (12 voturi)    
    nu (Luni, 20 iunie 2016, 16:41)

    cerceteaza [utilizator]

    Ne trebuie antrenor strain! Categoric.
    Avem un exemplu in experienta apropiata:
    nationala de handbal feminin. Tot asa lumea romaneasca a handbalului striga sus si tare, ca avem antrenori romani de clasa. Cat am avut antrenor roman, echipa noastra, cu exceptia anului 2005, cand a fost vice campioana mondiala la St. Petersburg, nu a mai urcat pe podium, nici in Europa si nici pe plan mondial, sau la olimpiade. Intre timp, Norvegia, Franta, Spania, Rusia au evoluat, Muntenegrul a explodat, iar noi am batut pasul pe loc.
    Cum a venit Thomas Ryde, cum am inceput sa batem marile puteri in handbal si avem toate premizele sa o facem si la olimpiada din anul asta.
    Nu e vorba doar de schimbarea unui antrenor, ci de schimbarea atitudinii jucatorilor nostri fata de meseria pe care o practica, iar la nationala, fata de datoria lor in teren.
    Niciun antrenor roman (nici M. Lucescu, nici Olaroiu, nici, D. Petrscu etc.), cat ar fi el de titrat, nu va reusi sa schimbe aceasta atitudine.
    Antrenor strain inseamna si obiectivitate in selectie. Acesta nu va merge pe ideia: "il cunosc pe jucatorul asta, chiar daca acum nu da randament, dar este selectionabil", ci va selectiona numai jucatori in forma. Cica 8 jucatori din nationala sunt fara contract, adica fara echipa! Cum e posibil sa selectionezi asemenea jucatori intr-o nationala, pe care nici echipele lor, din esaloane inferioare si din campionate nesemnificative, i-au dat afara din lot? Nimeni nu da afara un jucator de valoare!
  • +2 (6 voturi)    
    nationala (Luni, 20 iunie 2016, 16:42)

    cavas [utilizator]

    Avind in vedere ca nu se pot pune sperante in echipele de tineret, juniori, copii etc. care se afla intr-o situatie mai dezastruoasa decit seniorii, ( datorita lipsei de educatie, implicare, profesionalism a tinerilor ), cred ca una dintre solutii ar fi o campanie de naturalizari de fotbalisti straini.
  • +5 (7 voturi)    
    Hotia din Romania (Luni, 20 iunie 2016, 16:44)

    GigelGigi [utilizator]

    Generalul a facut cum i-a cerut zBurleanu! Doar de aceea au anulat inaintea meciului cu Albania rezevarea la hotel si au cerut banii inapoi! Cum la casele de pariuri Albania avea o cota de 4-1 pentru o victorie impotriva Romaniei nu m-as mira sa aud ca au pariat pe Albania. Asta ar explica multe. DNA-ule sa te vad. Te tine si acum sau te faci ca nu auzi?
  • +4 (8 voturi)    
    costica (Luni, 20 iunie 2016, 16:49)

    zigot [utilizator]

    modestia, chiar daca nu este o caracteristica a romanului, ti-ar face cinste;
    daca fiecare am avea bunul simt sa ne analizam mai intai pe noi, ce bine ar fi ptr Ro
  • +2 (2 voturi)    
    budescu, (Luni, 20 iunie 2016, 17:37)

    nash pandelica [utilizator]

    maxim, hora, ropotan si ceilalti refuzati, au pierdut ocazia sa se faca de ras.
    pt. asta sa'i multumeasca lui tata puiu. :))
  • 0 (4 voturi)    
    omu are dreptate... (Luni, 20 iunie 2016, 18:04)

    liviu_ [utilizator]

    nu ma intereseaza motivul pentru care a spus-o...
    dar spre deosebire de colegii forumisti eu judec CE a spus, nu CINE !