Euro 2016: Romania - Calculele unei posibile calificari in optimi

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 19 iunie 2016, 11:02 Sport | Fotbal

Anghel Iordanescu
Foto: HotNews / DP
Fara victorie dupa doua partide disputate la Euro 2016, Romania are o singura varianta pentru partida cu Albania, din aceasta seara: Victoria. Un succes ii poate duce pe tricolori in optimi chiar si de pe locul doi, in anumite conditii. Varianta plauzibila ramane insa o posibila calificare de pe locul trei din Grupa A.

Programul meciurilor de pe 19 iunie de la Euro 2016.


Se vor disputa duminica, de la ora 22:00

Romania - Albania
Franta - Elvetia

Cum se prezinta situatia in acest moment:

Clasament Grupa A:

1. Franta - 6 puncte (4-1)
2. Elvetia - 3 puncte (2-1)
3. Romania - 1 punct (2-3)
4. Albania - 0 puncte (0-3)

In primul rand, victoria este singura (exista si o varianta utopica in cazul unei remize) care ii poate face pe tricolori sa spere la "optimile" competitiei din Franta.

Calculele de mai jos sunt facute plecand de la premisa ca Romania se va impune in fata Albaniei.

  • Daca Romania se impune cu 1-0 in fata Albaniei (un rezultat plauzibil tinand cont cat de mult marcheaza tricolorii), iar Elvetia pierde si ea tot cu 1-0 in fata Frantei, atunci echipa lui Anghel Iordanescu va termina grupa pe locul doi - calificare directa in optimi (Romania va avea golaveraj 3-3, fata de 2-2 al Elvetiei).
  • Daca tricolorii se impun la doua goluri diferenta in fata Albaniei, iar Elvetia pierde la un singur gol cu Franta, Romania va incheia peste Elvetia in grupa, gratie golaverajului superior.
  • Romania castiga la limita cu Albania, iar Elvetie pierde la cel putin doua goluri diferenta cu Franta, atunci Romania va fi peste Elvetia datorita golaverajului superior.
  • Daca Romania va termina Grupa A pe locul doi, atunci va juca in optimi la Saint-Etienne, pe 25 iunie, impotriva locului doi din Grupa C (este posibil sa fie Polonia).
  • Daca Elvetia nu pierde cu Franta, ipotetica victorie cu Albania va conta numai in clasamentul pentru "locurile 3 care vor duce in optimi".
  • O victorie cu Albania nu garanteaza 100% calificarea in optimi, insa cu patru puncte tricolorii au sanse sa prinda "un bilet" din cele patru care vor duce in optimi (este vorba de locurile trei din grupe).
  • Chiar si o remiza cu Albania ar putea duce Romania in optimi, insa in aceasta varianta tricolorii vor fi la mana mai multor rezultate (varianta greu de luat in seama).

In cazul in care ne vom califica de pe locul trei din Grupa A, atunci variantele de joc vor fi urmatoarele:

  • 25 iunie, cu castigatoarea Grupei B (ar putea fi Anglia). Meciul va avea loc pe "Parc des Princes" din Paris.
  • 26 iunie, cu castigatoarea Grupei C (sanse mari sa fie Germania), intr-o partida care se va disputa la Lille.

Criterii de departajare pentru echipele care vor incheia grupele pe locul trei:

  • Numarul de puncte
  • Golaveraj (in caz de egalitate de puncte)
  • Numarul de goluri marcate (egalitate de puncte si de golaveraj)
  • Clasamentul fair-play, avantaj pentru echipele cu mai putine cartonase (varianta existenta pentru egalitate perfecta: puncte, golaveraj, numar de goluri marcate, primite).

Infrangerea cu Albania este singura care garanteaza un loc "sigur" intr-un avion cu destinatia "Aeroportul Henri Coanda" din Bucuresti.

Cum arata in acest moment clasamentul in timp real al locurilor 3:

1 Irlanda de Nord 3 (2-1)
2 Slovacia 3 (3-3)
3 Portugalia 2 (1-1)
4 Cehia 1 (2-3)
5 Romania 1 (2-3)
6 Suedia 1 (1-2).


Citeste mai multe despre   






















10231 vizualizari

  • +17 (25 voturi)    
    La ce si cum joaca.. (Duminică, 19 iunie 2016, 11:14)

    mircea_cjn [utilizator]

    ..echipa generalului cu iconite ( si cu 30.000 de euro ad labam pe luna) merita sa prinda cat mai repede avionul spre aeroportul Henri Coanda.

    Si inca o chestieŞ noul antrenor al nationalei va fi, ati ghicit ... Victor Piturca !!
    Adica celalalt om al gastii becaliene.
    • +14 (20 voturi)    
      de acord (Duminică, 19 iunie 2016, 12:11)

      H0mbre [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      cel mai important criteriu de departajare este fotbalul.
      Doar ca ... noi n-avem echipa de fotbal, noi avem echipa de facut calcule.
    • +3 (9 voturi)    
      Da (Duminică, 19 iunie 2016, 15:16)

      georgegeorgescu [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Invatam din greseli, de vreo 50 de ani. O s-ajungem cei mai invatati.
    • +6 (8 voturi)    
      PSD îl propune pe (Duminică, 19 iunie 2016, 16:13)

      eraZnus [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      ... Victor Ponta antrenor al naționalei de fotbal
    • +6 (10 voturi)    
      Cum adica la ce joaca? (Duminică, 19 iunie 2016, 16:41)

      roman29 [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Vad ca mare majoritate a celor care comenteaza pe net legat de acest meci spun ca, "vai ce slaba e echipa", "vai cum jucam", "la ce joaca sigur pierdem". Ce vreti in fond fratilor? Daca luam strict echipele la care evolueaza jucatorii nostri in comparatie cu celelalte contra carora am evoluat, eu zic ca joaca mai mult decat respectabil. Legat de meciurile cu Franta si Elvetia, este ca si cum ati fi cerut unor elevi de nota 8 la un liceu mediu sa bata olimpici nationali. Eu zic ca pentru nivelul valoric au jucat chiar bine. Au avut chiar si ocazii clare de a marca, cu noroc, puteau si bate Elvetia si face egal cu Franta. Ce naiba vreti in fond? Mai aud si "cum e tara asa si echipa de fotbal". Complet fals! Spre exemplu: Norvegia, tara europeana, cum e? Noi macar am ajuns aici. Ah, ca se putea mai mult? Da! Dar nu sunt acesti jucatori de vina, chiar chiar joaca peste nivelul lor. De vina sunt conducatorii fotbalului si al cluburilor din Romania, care au pus junioratul pe butuci. Deci hai sa nu ne mai luam de ACESTI jucatori, ci de adevaratii vinovati, daca tot simtim nevoia sa criticam. Cat despre meciul de diseara, da, va fi greu, dar se poate !
      • 0 (4 voturi)    
        sanatatea, educatia, sportul (fotbalul) sunt (Duminică, 19 iunie 2016, 17:19)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui roman29

        sisteme de sifonat bani de la buget si cam atat.
  • +5 (15 voturi)    
    HAI ROMANIA! (Duminică, 19 iunie 2016, 11:24)

    eem [utilizator]

    Luptam, luptam si castigam!
    • +1 (1 vot)    
      Sansa Alibec & Stancu si ne vom crede eroi (Duminică, 19 iunie 2016, 17:45)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui eem

      Norocul ,Dumnezeu pt. unii si poate castigam,dar este o frectie la piciorul de lemn al fotbalului neaos.
  • +1 (7 voturi)    
    jeneralu a confundat icoanele cu praporii (Duminică, 19 iunie 2016, 11:36)

    mnicku [utilizator]

    altfel nu-mi pot explica tzurca "minunata" facuta cu Elvetia.

    Acum ca s-au terminat penaltiurile parca vad ca din min 10 nu mai au nici conditie fizica.

    La cum arata clasamentul cu locurile 3 ar trebui sa faca nea puiu rugaciuni simultane, sa cistige RO+sa bata Franta (putin probabil) ori egal cu Elvetia dar in acest caz RO trebuie ca cistige cu 3-0 altfel raminem pe 5 din cele 6
  • +8 (16 voturi)    
    ... (Duminică, 19 iunie 2016, 11:54)

    vitan.sandu [utilizator]

    Sunt tentat sa pariez pe sume considerabile ca nu reusim sa batem Albania. Iar Mos teaca asta va spune dupa meci ca ne-am aparat bine, am jucat multumitor dar nu am reusit sa dam gol.
    • -2 (8 voturi)    
      Pariază (Duminică, 19 iunie 2016, 13:22)

      cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Și o să mă bucur când vei pierde! :)
      • +3 (3 voturi)    
        omul e in stare.... (Duminică, 19 iunie 2016, 14:37)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui cristi767

        sa parieze numai sa ajungi tu si alti rumani sa se bucure :)
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Duminică, 19 iunie 2016, 23:49)

        vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui cristi767

        Ei cum este istetule? Am batut Albania?
  • +2 (6 voturi)    
    echipa romaniei (Duminică, 19 iunie 2016, 11:57)

    mbembe [utilizator]

    are mai mult nevoie nu de victoria in fata Albaniei ci de produsul vandut in general de orice interlop albanez
  • +7 (11 voturi)    
    Hai Romania! (Duminică, 19 iunie 2016, 12:15)

    pruna [utilizator]

    Hai Romania!
    • +5 (7 voturi)    
      Incredibil (Duminică, 19 iunie 2016, 15:55)

      pruna [utilizator] i-a raspuns lui pruna

      Cat de trist sa fii sa dai minus la un comentariu cu hai Romania?! O_o
    • +1 (1 vot)    
      Go Go Go = dute dute dute (Duminică, 19 iunie 2016, 18:09)

      pinguinu [utilizator] i-a raspuns lui pruna

      Nu știu ce să zic, dar toți postează pe-aici: HAI ROMANIA !!!
      Nu mai postați din astea, că ăștia or crede că-i chemați acasă!!!
  • +3 (15 voturi)    
    Nu merita (Duminică, 19 iunie 2016, 12:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Jocul cu Elvetia a fost de o MARE penibilitate. Romania nu merita sa fie prezenta la acest Euro si nu merita sa se califice. Suntem o tara de rusinea Europei in mai toate directiile, in sport inclusiv. Sa nu uitam ca si in gimnastica, si in sporturile nautice am ajuns niste NIMENI, O TARA DE HOTI nu merita sa fie reprezentanta la campionate si olimpiade.
  • +7 (15 voturi)    
    Nu suntem noi cei mai rai (Duminică, 19 iunie 2016, 13:21)

    eem [utilizator]

    Foarte putin ma intereseaza ce meritam si ce nu, cel mai mult ma intereseaza sa castigam.
    Asa cum altii "au meritat" sa castige euro (Grecia, Danemarca), asa cum sclifositul de CR7 "merita" sa fie bagat in seama, tot asa meritam si noi.
    Avem antrenor de 30k euro pe luna, la banii astia ce alt antrenor ar fi putut angaja federatia? Avem jucatori cu conditie fizica nu foarte buna, dar cu acest antrenor, acesti jucatori, vreau sa castigam. Cat mai multe meciuri.
    Ca ne certam noi si ne injuram in tara este una, dar in afara trebuie sa fim uniti, pt ca suntem romani.
    HAI ROMANIA!
    • +2 (6 voturi)    
      Grecia si Danemarca... (Duminică, 19 iunie 2016, 13:58)

      grigule [utilizator] i-a raspuns lui eem

      ...in ciuda valorii mai putin ridicate decat alte echipe ale momentului respectiv, au avut macar inteligenta dar mai ales VOINTA sa speculeze un moment istoric favorabil. Noua insa ne lipsesc cu desavarsire, pe langa talent, cele 2 calitati de mai sus. CR7, in mod cert un besinos, are totusi, dincolo nesuferinta lui, talent si calitate in joc, altfel probabil ar fi jucat la Chindia sau Chiajna. Ironic, definesti destul de bine mentalitatea romaneasca....stii ca nu avem conditie fizica, nici antrenori si nici jucatori prea buni...dar totusi vrei sa castigi !!! Cum? Nu se stie...poate pica din cer. Adevarul este ca "generatia de aur" a fost momentul nostru de varf in zona fotbalului si chiar si atunci a fost un semiesec la nivel national pentru ca am fi putut merge mai sus la campionatele mondiale/europene la care am jucat. Dincolo de acel moment, cam asta e valoarea noastra si nu ar trebui sa emitem pretentii la cum prestam pe teren.
  • +4 (4 voturi)    
    Ramanem cu calculele si o luam de la capat (Duminică, 19 iunie 2016, 14:33)

    Plagarus [utilizator]

    La ce campionat avem si la ce mentalitate nu putem decat sa visam degeaba !
    " Marele maestru al fotbalului românesc” jeneralul de la apelul de seara,poate sa se atarne iarasi in politica si sa lase comicaria asta de a fi selectioner.
  • -1 (3 voturi)    
    Si daca se califica mai departe (Duminică, 19 iunie 2016, 14:55)

    Lucian Ilea [utilizator]

    mai mult ca sigur in optimi vor avea o prestatie lamentabila si vor fi eliminati
    aceasta e o intreprindere fara nici un fel de finalitate,doar orgoliul prostesc national,pt ca Romania nu are nici o sansa pt ca nu merita in mod real si obiectiv sa castige Campionatul european de fotbal din 2016

    nu ma intereseaza,am ramas complet fara bani,nu ma uit la meciuri,ma intereseaza Simona Halep sa casite la Wimbledon,sa fie nr1 in lume pt ca probabil ca merita
    ea e o fata de 23 de ani,e macedoneanca,are caracter labil ca si mine,de aia are nevoie sa ii fac filme sa o incurajez

    si in plus de asta cand ne-am intalnit mi-o zis ca eu cred ca toata cariera ei se datoreaza mie ceea ce io nu am zis si nu cred veci pururi dar cred altceva ca io am 37 de ani si sa vina cinceva de 20 de ani sa conduca Atlantia
  • +1 (1 vot)    
    Elvetia - 3 puncte (2-1) (Duminică, 19 iunie 2016, 15:08)

    DanOprea [utilizator]

    pe bune?
  • +1 (3 voturi)    
    Franta abia a reusit sa invinga Albania (Duminică, 19 iunie 2016, 16:29)

    adma [utilizator]

    nu au reusit sa dea un gol in primele 80 de minute, deci ce asteptari sa avem noi ?
    • 0 (0 voturi)    
      bate romania (Duminică, 19 iunie 2016, 18:36)

      catalintal [utilizator] i-a raspuns lui adma

      desi, am jucat catastrofal pana acum, eu cred ca Romania va bate, si ne vom califica.
  • 0 (2 voturi)    
    Albania castiga !!! (Duminică, 19 iunie 2016, 18:22)

    DiecastSale1 [anonim]

    Romania e cea mai slaba echipa de la Euro 2016 !!!
    Cei care joaca in aceasta echipa nu pot fi
    fotbalisti !!

    Nu sunt in stare sa pastreze mingea 2 minute si sa dea 10 pase consecutive.

    Mergeti acasa !!!!

    Albania - Romania
    3 0
  • +1 (1 vot)    
    goool (Duminică, 19 iunie 2016, 18:29)

    daco66 [utilizator]

    2 pentru ei
  • 0 (0 voturi)    
    Calculelele! (Duminică, 19 iunie 2016, 18:29)

    Sthelian [utilizator]

    Romania ajunge la un europoean cind acesta devine o susa cu 24 de echipe, se tirie cu o infringere si un egla si unii viseaza calificari.
    E drept, in 82 cind CM era pentru prima oara de 24, Italia abia s-a scos din grupe cu 3 egaluri si fiindca a avut un gol in plus inscris si apoi a cistigat mondialul, dar Romania n-a fost niciodata asa.
    Nu stiu cu "obiectul muncii", toti stau cu capul in gazon, nu sus, cer salarii uriase si cind joaca p-afara dupa 2-3-4 meciuri freaca banca de rezerve din plin. Si nu e nici un antrenor de doamne ajuta care sa antreneze intr-un campionat mai acatarii; China, Ucraina, Turcia, Emirate arabe.
    Cluburile romanesti in faliment sau in prag de faliment, un campinat intern de toata jena.
    Nici macar arbitri buni nu mai sunt!!!!!!!!
  • -1 (1 vot)    
    Apostolul Petru (Duminică, 19 iunie 2016, 20:08)

    quietguy58 [utilizator]

    Cineva bate la porţile raiului. Apostolul Petru deschide şi vede un jucător de fotbal.
    - Tu cine eşti?
    - Sunt jucător în naţionala României.
    - Şi cum de ai nimerit poarta?
  • 0 (0 voturi)    
    sint de parere (Duminică, 19 iunie 2016, 20:36)

    victor L [utilizator]

    ca de fotbal e nevoie, nu de calcule cu iconite :D