Islanda rateaza victoria cu Ungaria din a doua etapa a Grupei F de la Campionatul European din Franta. Gylfi Sigurdsson a transformat o lovitura de la 11 metri si a deschis scorul pentru islandezi in partida de pe Stade Velodrome din Marseille (40'). Jucatorii lui Lars Lagerback au condus pana in minutul 88, cand Saevarsson a inscris in propria poarta. Ungaria este lider in Grupa F, cu 4 puncte, iar Islanda se claseaza pe locul 2, cu doua puncte.

Kolbeinn Sigthorsson (Islanda) a fost desemnat "omul partidei" Islanda vs Ungaria de catre Uefa.

Final de meci. Islanda-Ungaria 1-1

90+5' Islanda rateaza victoria, dupa ce Sigurdsson a sutat in zid dintr-o lovitura libera de la 16 metri.

88' Autogol Islanda! Saevarsson inscrie in propria poarta, dupa o centrare a lui Nikolic venita din flancul drept. Islanda-Ungaria 1-1

76' Dszudszak executa foarte bine o lovitura libera de la distanta, dar Halldorson este atent si reuseste sa retina

72' Ungurii nu reusesc sa profite de o eroare a portarului Islandei. Halldorson iese gresit la o centrare venita de pe partea dreapta si este depasit de minge, dar ajunge la Skulason care respinge cu capul in corner

66' Dszudszak suteaza direct pe poarta dintr-o lovitura libera, dar Halldorson reuseste sa retina. Ungaria domina partida de pe Velodrome, are o posesie de 70%, dar nordicii continua sa reziste excelent

58' Kleinheisler mai incearca un sut de la distanta, dar balonul se duce mult peste poarta

50' Lovitura libera executata scurt de unguri, mingea ajunge la Kleinheisler, care suteaza de la marginea careului, insa peste poarta Islandei

46' A inceput repriza secunda

Se termina prima repriza. Islanda-Ungaria 1-0

40' Gool Islanda! Gylfi Sigurdsson transforma lovitura de la punctul cu var si deschide scorul pentru nordici. Islanda-Ungaria 1-0

39' Penalty pentru Islanda! Kiraly scapa mingea din mana la cornerul executat de Islanda, momente de disperare in careul ungurilor, care nu reusesc sa indeparteze pericolul, iar arbitrul Sergei Karasev dicteaza lovitura de la 11 metri dupa un fault al lui Kadar asupra lui Gunnarsson

38' Apararea Ungariei este surprinsa din nou de atacurile Islandei. Guzmics greseste, Kolbeinn Sigthorsson profita de eroarea ungurilor si suteaza, insa Roland Juhász intervine si respinge in corner.

35' Kleinheisler avanseaza in flancul drept si suteaza puternic la coltul lung, iar mingea trece putin pe langa poarta lui Halldorsson

31' Ocazie pentru Islanda. Gudmundsson primeste o pasa in careu, este scapat din marcaj de Kadar, dar nu profita de greseala ungurilor si trimite pe directia lui Kiraly

17' Dszudszak incearca un sut de la marginea careului de 16 metri, insa este blocat de apararea islandezilor

15' Ungaria executa o lovitura libera de la mare distanta, centrarea ajunge pana la Priskin, care trimite cu capul peste poarta islandezilor

10' Aruncare de la margine pentru Islanda. Saevarsonn se inalta la mingea trimisa puternic pana in careu, prelungeste pana la Bodvarsson, dar trimite cu capul peste poarta lui Kiraly

A inceput partida. Islanda a avut lovitura de start

Echipele de start:

Islanda: Halldorsson – Saevarsson, R. Sigurdsson, Arnason, Skulason – Gudmundsson, Gunnarsson, G. Sigurdsson, Bjarnason – Sigthorsson, Bodvarsson. Antrenor: Lars Lagerback.

Ungaria: Kiraly – Lang, Guzmics, Juhasz, Kadar – Gera – Nagy, Kleinheisler, Stieber, Priskin, Dszudszak. Antrenor: Bernd Storck

Pana acum, cele doua echipe s-au mai intalnit de 10 ori. Ungaria are avantajul scorului general, reusind sa castige 7 partide. Islandezii s-au impus de 3 ori.

Bjarnson a dus primul punct al Islandei la un Campionat European in confruntarea din prima etapa cu Portugalia, scor 1-1. Golul portughezilor a fost inscris de Nani (31'). Ungaria are 3 puncte in Grupa F, dupa succesul impotriva Austriei, scor 2-0. Szalai (63') si Stieber (87') au marcat golurile victoriei.

Marseille - populatie ~ 860.363 locuitori.

Stadion: "Vélodrome"

Capacitate: 67.394 de locuri

Este o arena renovata in 2014 cu costuri totale de 273 milioane de euro.

Dimensiuni teren: 105X68 metri.

Pe aceasta arena s-au disputat partide de la Euro 1984 si CM 1998. De la stadion si pana in centrul orasului Marseille sunt 4 km, in timp ce pana la aeroport sunt 30 de km.