Anglia a castigat in prelungiri disputa cu Tara Galilor, scor 2-1, si este lider in Grupa B de la Euro 2016, cu 4 puncte. Galezii au deschis scorul prin Gareth Bale, care a executat excelent o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri (42'). Vardy a egalat in minutul 56, iar Sturridge a marcat golul decisiv, cu un sut la coltul scurt (90+2').

Prima mare ocazie a meciului i-a apartinut lui Sterling, care n-a reusit sa reia pe poarta centrarea lui Lallana. In minutul 32, jucatorii lui Roy Hodgson au cerut penalty, dupa ce mingea a fost atinsa cu mana de Davis, dar arbitrul a lasat jocul sa continue.

Galezii au intrat in avantaj la pauza, dupa executia superba al lui Gareth Bale din minutul 42. Roy Hodgson a fost inspirat la pauza si i-a introdus in teren pe Vardy si Sturridge, care au schimbat soarta meciului. La ultima faza a partidei, Bale a mai avut o ocazie importanta la poarta lui Hart, dar lovitura sa de cap a trecut pe langa.

Final de meci. Anglia - Tara Galilor 2-1

90+3' Bale rateaza sansa egalarii, lovitura sa cu capul se duce pe langa poarta lui Hart

90+2' Gool Anglia! Sturridge marcheaza golul victoriei cu un sut la coltul scurt

90' Cahill reia cu capul, insa peste poarta

89' Davis respinge in corner sutul lui Kyle Walker

80' Williams suteaza peste poarta din afara careului

78' Rooney patrunde in careu, suteaza cu stangul, insa definsiva galeza respinge

77' Galezii s-au retras in aparare, Anglia domina partida si are o posesie de 64%

59' Lallana suteza puternic, dar mingea este blocata de apararea adversa

56' Gool Anglia! Sturridge centreaza in careu, mingea este deviata de Williams, iar Vardy, aflat in fata portii, inscrie golul egalizator

55' Rooney avanseaza in atac, suteaza pe poarta, insa Hennessey respinge in corner

46' A inceput repriza secunda

Se termina prima repriza. Anglia - Tara Galilor 0-1

42' Gool Tara Galilor! Bale executa excelent o lovitura libera de la o distanta de peste 30 de metri si nu ii da nicio sansa lui Hart, care a avut o interventie intarziata

36' Chris Smalling trimite cu capul, dupa o lovitura de colt a Angliei, dar rateaza tinta

32' Anglia cere penalty la o faza in care mingea a fost atinsa cu mana de Davis, dupa o reluare cu capul a lui Kane

26' Rooney executa o lovitura libera de pe stanga, mingea ajunge la Gary Cahill, care reia cu capul, dar Hennessey retine

22' Kane executa o lovitura libera, insa sutul sau se duce mult peste poarta galezilor

10' Bale suteaza din unghi, dar este blocat de un aparator, care respinge in corner

7' Ocazie pentru Anglia. Lallana centreaza foarte bine in careu, Sterling apare la finalizare, dar trimite peste poarta lui Hennessey din doar cativa metri

A inceput partida dintre Anglia si Tara Galilor. Lovitura de start le-a apartinut galezilor

Echipele de start:

Anglia: Hart – Walker, Cahill, Smalling, Rose – Alli, Dier, Rooney – Lallana, Kane, Sterling.

Antrenor: Roy Hodgson

Tara Galilor: Hennessey - Gunter, Chester, Williams, Davies, Taylor - Allen, Ledley - Ramsey, Bale - Robson-Kanu

Antrenor: Chris Coleman

De-a lungul timpului, cele doua echipe s-au mai intalnit de 19 ori, iar Anglia conduce bilantul confruntarilor cu 13 victorii. Galezii au castigat de trei ori, alte trei partide terminandu-se la egalitate. Golaveraj: 35-11 pentru Anglia.

In prima etapa a grupelor de la Euro 2016, Anglia a ratat in prelungiri victoria cu Rusia. Eric Dier a marcat golul Angliei, in minutul 75, iar Rusia a egalat prin capitanul Vasilii Berezutski in minutul 90+2'. De cealalta parte, Tara Galilor a castigat meciul cu Slovacia, scor 2-1. Gareth Bale a deschis scorul pentru galezi (10'), Slovacia a egalat prin Ondrej Duda (61'), iar Kanu a adus victoria in minutul 81.

In urmatorul meci, Tara Galilor o va infrunta pe Rusia, in data de 20 iunie, de la ora 22:00, pe Stadium Municipal din Toulouse. Anglia va juca urmatorul meci contra Slovaciei, pe 20 iunie, de la ora 22:00, pe Stade Geoffroy-Guichard din Saint-Étienne.