Selectioner Albania: "Putem sa batem Romania si sa ne calificam"

de Diana Ene     HotNews.ro
Joi, 16 iunie 2016, 11:33 Sport | Fotbal

Giovanni de Biasi, selectionerul Albaniei
Foto: UEFA/ Getty Images
Selectionerul Albaniei este increzator in echipa sa, declarand dupa infrangerea, scor 0-2, impotriva Frantei, ca Albania poate castiga meciul cu Romania. Tricolorii au nevoie de o victorie in meciul cu Albania pentru o posibila calificare in optimile Euro 2016. Partida este programata pe 19 iunie, de la ora 22:00, pe Stade des Lumieres din Lyon.

"Putem sa batem Romania si sa ne calificam in optimile de finala. Chiar daca pana acum nu am reusit sa marcam, sunt sigur ca o vom face in meciul cu Romania si vom obtine punctele de care avem nevoie pentru a ne califica. Cred ca suntem o echipa organizata si care joaca un fotbal bun", a declarat selectionerul Albaniei, Giovanni de Biasi, dupa infrangerea cu Franta.

"Arlind Ajeti, inlocuitorul lui Lorik Cana, si-a facut foarte bine datoria. Ar putea avea un viitor in nationala Albaniei, pentru ca este un jucator cu bune calitati. Sunt foarte bucuros de performantele echipei mele si de joc. Cand am intrat in vestiar, le-am spus jucatorilor sa ridice capul sus si sa fie mandri de felul cum au jucat impotriva unei nationale foarte puternice. Le-am pus mari probleme francezilor in acest meci", a mai spus De Biasi.


Grupa A, rezultate de pana acum:

Franta - Romania 2-1
Albania - Elvetia 0-1
Romania - Elvetia 1-1
Franta - Albania 2-0

Clasament Grupa A:

1. Franta - 6 puncte (4-1)
2. Elvetia - 4 puncte (2-1)
3. Romania - 1 punct (2-3)
4. Albania - 0 puncte (0-3)

Romania o va intalni pe Albania, pe 19 iunie, de la ora 22:00, pe Stade des Lumieres din Lyon. Cealalta partida a grupei, Elevetia-Franta este programata tot pe 19 iunie, de la ora 22:00, pe Stade Pierre-Mauroy din Lille.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
8626 vizualizari
  • +17 (25 voturi)    
    da, dar greu! (Joi, 16 iunie 2016, 11:42)

    Martinezu [utilizator]

    va va fi greu albanezilor sa ne bateti!
    O sa vedeti.! daca avem noroc si de un penalty, va fi dificil. Hai sa zic maxim 1-2 goluri diferenta dar nu mai mult!
    Apararea noastra va face fata. Atac nu prea avem asa ca aici suntem inferiori. Compensam cu portarul care face minuni.
    • +10 (26 voturi)    
      penaltiurile s-au terminat, gata cu mila (Joi, 16 iunie 2016, 12:00)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      la cum joaca, mai bine zis cum nu joaca ai nostrii albanezii au toate sansele sa ne invinga.
  • +3 (15 voturi)    
    nu e simplu, Albania... (Joi, 16 iunie 2016, 11:56)

    demaGOGU [utilizator]

    ...va avea meci greu cu Ro.
    • +8 (18 voturi)    
      Poate......... (Joi, 16 iunie 2016, 12:11)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ............ la Tenis de camp !!! Ca la fotbal nu prea avem echipa.......cu tabakerele astea pot sa ne si bata !!!:)
  • +38 (42 voturi)    
    Rezistăm cu orice preț ! (Joi, 16 iunie 2016, 12:02)

    Tescovin [utilizator]

    Până prin minutul 27 nu cred că vom avea probleme majore cu Albania, scorul va rămâne 0-0. Apoi cădem fizic - e absolut normal, e a treia partidă consecutivă ! Dar dacă rezistăm cumva, ca la Mărăști, ca la Oituz, prin minutul 108 vor cădea și albanezii și apoi meciul e deschis oricărui rezultat !
    • +8 (12 voturi)    
      haha (Joi, 16 iunie 2016, 12:08)

      Ciprian2020 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      am ras cu pofta
    • +9 (11 voturi)    
      100 % (Joi, 16 iunie 2016, 12:11)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Corect....:)
    • +1 (1 vot)    
      Marasti = ofensiva (Joi, 16 iunie 2016, 20:24)

      DanCelMare [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Simpatic comentariul. Dar vezi ca spre deosebire de Oituz si Marasesti (batalii defensive), la Marasti chiar a fost o ofensiva romana de succes. Asa ca... m-as bucura ca ai nostri sa lupte ca la Marasti!
  • -5 (15 voturi)    
    Albania ar putea (Joi, 16 iunie 2016, 12:10)

    Ciprian2020 [utilizator]

    sa isi tina gura.
    in minutul 89 vom primi penalty, facem un egal si mergem in primele 16 echipe europene.
    • -5 (11 voturi)    
      LoL (Joi, 16 iunie 2016, 12:19)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian2020

      Cu 2 puncte mergem direct acasa si nicidecum in primele 16. Acolo e locuri echipelor de nivel superior Rumaniei....Slovacia, Ungaria, Suedia, Tara Galilor.
    • +2 (2 voturi)    
      .. (Joi, 16 iunie 2016, 13:37)

      cfgvbhjnk [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian2020

      cred ca glumesti sau habar nu ai de fotbal.....pai si Albania daca castiga cu noi si face 3 puncte nu e sigur ca se califica,mai ales ca are 0-3 la golaveraj acum,apoi noi in cazul cum spui tu cu un egal si 2 puncte....multi pe retele si pe diverse site-uri se dau mari cunoscatori si in realitate sant vai mama lor.....
    • 0 (2 voturi)    
      iuliu muresan (Joi, 16 iunie 2016, 13:47)

      the obvious [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian2020

      e in stafful romaniei ?
  • +23 (23 voturi)    
    batem (Joi, 16 iunie 2016, 12:30)

    dum_i [utilizator]

    batem cu minim 2 penaltiuri diferenta!
    • +5 (9 voturi)    
      Stancu (Joi, 16 iunie 2016, 12:48)

      Gotal [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Trebuie sa fie minim 4. Asa poate-poate devine Stancu golgheter. Golgheterul competitiei cu reusite doar din penalty :)
  • +4 (4 voturi)    
    interesanta stire (Joi, 16 iunie 2016, 13:21)

    andreiu [utilizator]

    Voiam doar sa zic ca e o stire de kko, pentru audienta, ca sa nu zic ca e pentru altceva.
    Normal ca se gandeste sa bata romania ca e singurul lro meci si singura sansa.
    Sunteti pe drumul cel bun.
  • +5 (13 voturi)    
    Albania uber alles !!! :) (Joi, 16 iunie 2016, 13:32)

    AlinConstantinica1 [anonim]

    Romania e cea mai slaba echipa de la Euro !!
    Cel mai urat fotbal !!!
    Nu sunt in stare sa pasterze mingea 3 minute !
    Nu sunt in stare sa dea 5 pase consecutive !!
    Niste tarani !!!

    Albania bate cu 3 - 0 !!!!
  • +3 (7 voturi)    
    RO va castiga doar pe terenuri in panta si asta... (Joi, 16 iunie 2016, 14:24)

    Plagarus [utilizator]

    .....doar daca " joaca " ambele reprize in partea de sus.
    In Romania, fotbalul in panta a aparut acum 4 ani intr-un sat de langa Oradea.
    Urmeaza omologarea UEFA si vom fi campioni europeni
  • +4 (6 voturi)    
    Cinstit vorbind... (Joi, 16 iunie 2016, 15:18)

    blackarrow [utilizator]

    daca eram antrenorul Albaniei, asa as fi declarat si eu , e normal sa prinda curaj cand vede ca Romania e atat de nesigura pe ea . Fara viziune, fara centru , fara ambitie ,fara atac ca lumea, echipa noastra a ajuns sa fie -pe buna dreptate-o prada usoara , chiar si Albania isi face planuri marete pe spinarea noastra .
    Ca n-o sa le fie usor, da, cred , dar si ei, ca si noi, nu mai au ce pierde si cred ca va fi un meci deschis, bun de vazut . Macar de-am vedea ceva lupta, c-asai romanul , se trezeste la final ,dar n-as baga mana in foc ca o sa si castige ai nostri .
  • +2 (4 voturi)    
    lol (Joi, 16 iunie 2016, 15:47)

    Adrian_1234 [utilizator]

    La fel zice si Iordanescu
    Sa vezi ce remiza de 0-0 de cacao o sa fie :) :)
  • 0 (2 voturi)    
    Pai, hai sa ne gandim! (Joi, 16 iunie 2016, 17:18)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    In echipa Elvetiei au jucat vreo sase albanezi si abia s-a putut face un egal cu ea. In echipa Albaniei vor juca insa unsprezece albanezi, care vor fi foarte foarte interesati sa castige. Eu zic ca din pacate ei vor castiga fara probleme. Si zic asta dupa ce i-am vazut jucand impotriva Frantei. Au avut ghinion cu vaporul. Pe de alta parte am vazut si jocul batranesc si haotic al romanilor in fata Elvetiei. De tot plansul! dar cum in fotbal mingea e rotunda, orice e posibil . . . . .
  • 0 (0 voturi)    
    Si Franta (Joi, 16 iunie 2016, 17:21)

    mopsu [utilizator]

    sa comita un nul cu fratii lor bancheri , ce o sa zicem ?
  • 0 (0 voturi)    
    Daca suntem romani, sa sustinem ROMANIA! (Joi, 16 iunie 2016, 19:50)

    NicuCelTanar [utilizator]

    Fie viata cat de grea,
    Eu tin cu echipa mea!

    Pentru ca sunt roman! Si pentru ca da, acum au nevoie de mai multa sustinere! Nu uitati cum a castigat Grecia campionatul european si cum suporterii au sustinut echipa, nu au carcotit!
  • +2 (2 voturi)    
    Bineinteles, ca vor invinge, dar greu, cu 1-0 (Joi, 16 iunie 2016, 20:11)

    Susufler0 [utilizator]

    (gol din penalti, Stancu), dupa care isi vor vopsi parul in trei culori iar Tata Puiu isi va lasa barba.

    Apoi in optimi ne va snopi Germania, dar noua nici c-o sa ne pese, intrucat "ne-am indeplinit obiectivul".

    PS. Va suna cunoscut nu-i asa ?

    PPS. Din aceasta cauza, noi ne calificam doar din cand in cand la campionatul European si la cel Mondial, unde doar foarte rar reusim sa iesim din grupe, dupa care, mai jucam un singur meci iar apoi plecam acasa fericiti, in timp ce altele de "teapa" noastra, dar cu vointa la purtator, reusesc uneori chiar sa si castige Campionatul European sau sa ajunga in semifinale la Campionatul Mondial.

    Noi suntem linistiti din punctul asta de vedere, pt ca niciodata nu visam si nu ne propunem mai mult decat ... putin !