Slovacia s-a impus impotriva Rusiei in cel de-al treilea meci din Grupa B de la Euro 2016, scor 2-1. Slovacii au inscris ambele goluri in prima repriza. Weiss a deschis scorul cu un sut la coltul lung (32'), iar Hamsik a marcat pentru 2-0 in minutul 45, cu o executie superba. Rusia a redus din diferenta in ultimele 10 minute, dupa o lovitura de cap a lui Glushakov (80').

In prima repriza, Rusia a avut o ocazie importanta de a inscrie prin Smolov, al carui sut a trecut putin pe langa poarta lui Kovacik (28'). Repriza secunda le-a apartinut rusilor. Dupa golul lui Glushakov, jucatorii lui Leonid Slutski au pus stapanire pe careul Slovaciei, insa scorul de pe tabela a ramas neschimbat.

Final de meci. Rusia - Slovacia1-2

89' Dzyuba suteaza puternic, dar este blocat de Durica

86' Rusia preseaza in careul Slovaciei. Oleg Shatov si Glushakov asalteaza poarta lui Kovacik, dar fara nicio schimbare pe tabela

80' Gool Rusia! Schimb de pase intre Shatov si Shirokov, care centreaza pana la Glushakov si inscrie cu o lovitura de cap. Rusia-Slovacia 1-2

79' Pavel Mamaev incearca un sut, dar nu prinde spatiul portii

68' Hamsik incearca un sut de la marginea acreului de 16 metri, dar este blocat de un aparator rus

67' Ocazie mare pentru Rusia! Shatov centreaza in careu pana la Smolov, care suteaza, Kozacik respinge doar pana la Denis Glushakov, insa mingea trimisa de el se duce pe langa poarta Slovaciei

57' Faza de ataca a Rusiei, Oleg Shatov trimite un sut, dar pe langa poarta lui Kozacik

54' Kucka il serveste perfect in careu pe Robert Mak, care suteaza puternic, insa Akinfeev reuseste sa respinga in corner

46' A inceput repriza secunda

Se termina prima repriza. Rusia-Slovacia 0-2

45' Gool Slovacia! Corner scurt executat de slovaci, mingea ajunge la Hamsik, care trimite din unghi la coltul lung, bara si mingea se duce in plasa, fara nicio sansa pentru Akinfeev. Rusia-Slovacia 0-2

42'Hamsik suteaza de la marginea careului, insa trimite mult pe langa poarta rusilor

32' Gool Slovacia! Hamsik trimite o diagonala perfecta catre Weiss, care dribleaza doi adversari si inscrie cu un sut la coltul lung

28' Dzyuba paseaza in centru pana la Smolov, care rateaza o sansa uriasa de a inscrie. Mingea a trecut putin pe langa poarta lui Kozacik

23' Ocazie pentru Rusia! Smolnikov centreaza in careu pana la Dzyuba, care trimite cu capul si ii pune probleme lui Kozacik. In cele din urma, apararea slovacilor indeparteaza pericolul

20' Smolov trimite cu capul, dupa un corner al rusilor, insa Kozacik iese si boxeaza

13' Durica executa o lovitura libera, insa balonul nu prinde spatiul portii

10' Hamsik suteaza de la distanta, iar mingea trece putin peste poarta lui Akinfeev

8' Faza importanta pentru Rusia, Aleksandr Golovin incearca un sut, dar este respins de apararea slovacilor

A inceput partida dintre Rusia si Slovacia. Lovitura de start le-a apartinut rusilor

Echipele de start:

Rusia: Akinfeev - Smolnikov, Ignashevich, V. Berezutski, Schennikov - Neustadter, Golovin - Kokorin, Shatov, Smolov - Dzyuba

Antrenor: Leonid Slutski

Slovacia: Kozacik - Pekarik, Skrtel, Durica, Hubocan - Kucka, Pecovsky - Mak, Hamsík, Weiss - Duda

Antrenor: Jan Kozak

Rusia si Slovacia s-au mai intalnit de 9 ori. Trei victorii pentru Rusia, doua pentru Slovacia si patru remize. Golaveraj: 10-7 pentru rusi.

De la inceputul Campionatului European din Franta, Rusia a iesit mai mult in evidenta prin violentele de pe strazile din Marsilia. Berezutski a salvat-o pe Rusia de la infrangere (1-1) in minutul 92, dupa ce Anglia deschisese scorul prin Dier (73').

In urma incidentelor dintre suporterii rusi si cei ai Angliei, Rusia a fost descalificata cu suspendare de UEFA si a primit o amenda de 150 000 de euro.

De cealalta parte, Slovacia nu are niciun punct in Grupa B de la Euro 2016, fiind invinsa de Tara Galilor, scor 2-1.

Rusia va disputa urmatoarea partida contra Tarii Galilor, pe 20 iunie, la ora 22:00, pe Stadium Municipal dinToulouse. Slovacia va juca urmatorul meci contra Angliei, pe 20 iunie, de la ora 22:00, pe Stade Geoffroy-Guichard din Saint-Étienne.

Lille - populatie ~ 230.000 de locuitori.

Stadion: "Pierre-Mauroy"

Capacitate: 50.186 locuri.

Este o arena noua, a fost inaugurata pe 17 august 2012 si a costat 282 milioane de euro.

Dimensiuni teren: 100X70 metri. De la stadion pana la centrul orasului Lille sunt 7 km, iar pana la aeroport sunt 9 km.