Serghei Lavrov: Arestarea suporterilor rusi in Franta, absolut inadmisibila

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 15 iunie 2016, 14:18 Sport | Fotbal

Serghei Lavrov
Foto: AGERPRES
Moscova considera "absolut inadmisibila" arestarea a 40 de suporteri rusi de catre politia franceza pe drumul spre Lille, dupa ciocnirile de la Marsilia din weekend-ul trecut de la Euro 2016, chiar daca o mare parte dintre fanii rusi au fost eliberati in scurt timp, potrivit AFP.

"Arestarea de catre politia franceza a unui autobuz cu peste 40 de suporteri rusi este un incident absolut inadmisibil", a afirmat Lavrov intr-un discurs sustinut in Duam de stat, camera inferioara a Parlamentului rus.

UEFA a anuntat marti ca pedeapsa pentru nationala Rusiei este de descalificare de la Euro 2016, sanctiune acordata cu suspendare, si o amenda de 150.000 de euro dupa ce fanii rusi au fost implicati in inclestari violente in weekend, la Marsilia.

Suspendarea pedepsei cu descalificarea va fi anulata daca incidente similare se vor intampla in interiorul unui stadion in oricare dintre meciurile ramase ale Rusiei din cadrul turneului, iar Rusia va fi trimisa acasa.

Suporteri rusi mascati i-au atacat pe fanii englezi, lovindu-i, dupa fluierul final al remizei 1-1 din grupa B, desfasurat pe Stade Velodrome din Marsilia sambata. Fanii rusi au fost implicati si in inclestari violente cu suporterii englezi in orasul-port inainte si dupa partida. 

Rusia va fi gazda Cupei Mondiale din 2018.
























9013 vizualizari

  • +39 (39 voturi)    
    Bine (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:22)

    mitg [utilizator]

    Mergeti si trimiteti omuletii verzi in Franta sa-i elibereze.

    ... dar stai, Franta este o putere nucleara. Aici nu mai aveti cu ce ameninta, ca nu merge cu fofarlica.

    Scarbosilor.
    • +18 (18 voturi)    
      Absolut inadmisibil sau e el absolut penibil ? (Miercuri, 15 iunie 2016, 15:21)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      vorba romanului, "Prost sa fii, noroc ca esti rus !"
    • +15 (15 voturi)    
      Excelenta Lavrov, parole... parole! (Miercuri, 15 iunie 2016, 15:29)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Pentru bulversarea interlocutorilor dumneavoastra, mai iesiti din cand in cand s ine mai dati o mustrare !

      Va folositi de orice argumentare cereblara si etica!

      Dar in acelasi timp, stautul cotropitor pe care il reprezentati muta armament si trupe de mercenari cu intentii abusive la securitatea mondiala!

      Asa ca suporterii sunt diversionistii planului macabru pe care il protejati!
  • +29 (29 voturi)    
    Bineinteles (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:25)

    Soljenitin [utilizator]

    Dar vai, dar bineinteles ca este inadmisibila pentru bolsevicland, nici nu asteptam alte reactie.
    Dar pentru ca tot a adus vorba, faptele neanderthalilor scapati de la Zoo Mujicia sunt admisibile?
    Faptul ca au lovit oameni, ca au provocat distrugeri cam cata admisibilitate prezinta?
    Este admisibila atitudinea mujicstanului in general?
    Mie o slabire masiva a economiei mujice mi se pare foarte admisibila.
  • +28 (28 voturi)    
    ia-i la tine acasa nea lavrov (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:26)

    sachei [utilizator]

    da-le cite o cafea, pune-i sa stea de vorba cu nevasta-ta...la ce-i trimiti in franta?
  • 0 (26 voturi)    
    Englezii trebuie arestati (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:27)

    valahiandusk [utilizator]

    Dupa ce au fost atacati succesiv si coordonat de francezi, politie si rusi mai au tupeul sa cante?!!!! Animale!
    • +7 (7 voturi)    
      We never walk alone (Miercuri, 15 iunie 2016, 16:25)

      valahiandusk [utilizator] i-a raspuns lui valahiandusk

      Eram ironic! E semn de inteligenta
  • +29 (29 voturi)    
    ))))) umor de Murmansk (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:27)

    un domn [utilizator]

    acest Javrov comic de Kremlin, strike back )))))
  • +30 (30 voturi)    
    Sictir (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:27)

    omezu [utilizator]

    Un mafiot rus considera ca barbarii rusi nu trebuie sa fie arestati. Are impresia ca suntem in 1945 probabil.
  • +24 (24 voturi)    
    Adică își asumă răspunderea? (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:29)

    asavreau [utilizator]

    Lavrov nu are nici-o scuză pentru ce au făcut huliganii ruși?Să înțeleg că actele de huliganism au făcut cu încuviințarea Moscovei?
  • +24 (24 voturi)    
    Serios? (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:29)

    vladf [utilizator]

    Am uitat, rusii sunt intangibili ... pot sa intre peste tine in casa, sa-ti bata familia si sa plece linistiti pt. ca sunt rusi.
    La bulau cu ei ... sa stea la racoare si sa se calmeze.
    • +12 (12 voturi)    
      se calmeaza, campionatul de fotbal din 2018 (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:58)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui vladf

      va fi in rrusia ... un joc de bambilici trist intre fhurtin si javrov. Cu suporterii lor desigur...
  • +18 (22 voturi)    
    Nici nu ma asteptam la altceva (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:32)

    petrol_head [utilizator]

    Ce poti sa le ceri rusilor, fie ei conducatori ai tarii, sau doar niste cetateni obisnuiti? Aceeasi atitudine de cotropitori si de ignoranta crasa fata de bunul simt.
    Lavrov asta ar fi vrut ca politia franceza sa vina alaturi de hulganii rusi si sa-i ia la bataie pe englezi.
    Cata lipsa de obiectivitate, incredibil! Doar la Antena 3 mai vezi asa ceva.
    • -3 (9 voturi)    
      Ce intuitie ai (Miercuri, 15 iunie 2016, 15:00)

      valahiandusk [utilizator] i-a raspuns lui petrol_head

      Chiar asta a facut politia franceza!
      • +4 (4 voturi)    
        slovacii caftesc la mujici fara politie ! (Miercuri, 15 iunie 2016, 17:07)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui valahiandusk

        Javroave...e inadminisbil ca mujicia ZERO - Slovacia 2...pe bune acum...
  • +24 (24 voturi)    
    Sictir! (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:36)

    marianmarian [utilizator]

    Mai pe romaneste asa, mai du-va dracului de sovietici! Au fost arestati francezi, englezi si austrieci si n-am auzit vreun oficial de-al lor indignat ca le-au fost arestati huliganii. Iar scarbele astea s-au dus DOAR pentru bataie si pregatiti ca atare si bineinteles ca apare o fosila ruseasca suparata nevoie mare ca in Vest sunt alte reguli decat in Rusia. Sentimentul asta de sila fata de Rusia e in crestere mai peste tot si asta nu e o intamplare - iesiti naibii odata din secolul XVII!
  • +18 (18 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:39)

    Andradda [utilizator]

    Pt astia ca Javrov nu exista remediu.
    Basescu a fost singurul pana acum care le-a spus in fata rusilor ca:
    "Înţeleg că reprezentaţi Federaţia Rusă. Aţi stat la noi în ţară treizeci de ani şi nu v-am întrebat niciodată de ce aţi stat”. Replica lui Băsescu l-a înfuriat pe Kosacev, care s-a ridicat şi a părăsit dezbaterea"
    Exact acelasi tratament ar trebui aplicat de catre UE tuturor reprezentantilor rusi care chiar cred ca numai Putin are dreptate in tot ce face, iar restul lumii e un fel de adunatura de pripas care n-ar trebui sa aiba absolut niciun cuvant de spus in ordinea mondiala.
  • +21 (21 voturi)    
    daca iesea cu scuze pentru comportamentul (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:40)

    rov [utilizator]

    violent de pe strazi, pentru petardele pe stadion si rachete de semnalizare, poate avea dreptul si acum sa emita o parere. Asa ca ... zaaaat in barlog mai primitivilor!!!!
    Acelasi rus cu doua unitati de masura. SILA !!
  • +17 (17 voturi)    
    mda (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:42)

    SoulSearcher [utilizator]

    mi se pare normal... doar erau soldati si agenti rusi trimisi acolo sa provoace haos

    normal ca moscova gaseste inadmisibil acest lucru... daca vreunul e mai slab de inger si recunoaste ca a fost trimis de putin insusi sa faca scandal si haos in europa...
  • +16 (16 voturi)    
    apropo de ipocrizie... (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:42)

    valy_74 [utilizator]

    Daca sapt viitoare 200 de fani ai Angliei merg in Moscova cu cagule pe fata si se iau la caft cu niste francezi, de exemplu, rusii sarbatoresc sau ii aresteaza?!? Vorbe d'astea vad si aud toata ziua pe la unii politicieni romani.
  • +22 (22 voturi)    
    A luat-o razna Kremlinul? (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:45)

    neagoe [utilizator]

    Mi se pare mie sau astia de la Kremlin vorbesc si au acelasi tip de idei ca Ponta si Tariceanu?
    • +6 (6 voturi)    
      Si (Miercuri, 15 iunie 2016, 15:41)

      rutger [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      vitzaversa !!
  • +15 (15 voturi)    
    ce suparare ! (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:45)

    nash pandelica [utilizator]

    francezii ar tebui sa'i adune pe toti zavragii si sa'i puna pe avioane, pe cheltuiala statului de cetatenie.
    afara cu ei !
  • +19 (19 voturi)    
    Poate, tavarish Lavrov, (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:47)

    John M. [utilizator]

    va va intra vreodata-n cap ca lumea civilizata nu v-a considerat niciodata ca facand parte din ea. Voi, hunilor (cum v-a numit Patton toata viata lui) mimati ceva ce nici nu credeti, nici nu va prinde.
    • +1 (1 vot)    
      corect (Miercuri, 15 iunie 2016, 20:43)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      absolut corect comentariul tau.....niciodata nimeni nu i-a considerat oameni pe astia...au venit din fundul asiei..si tot acolo se vor intoarce...
  • +15 (15 voturi)    
    golania conduce o tara ce detine bombe atomice (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:54)

    Razvan_M [utilizator]

    Vedem niste mascarici care incearca sa impuna golanelile in toata lumea.
  • +9 (9 voturi)    
    mda (Miercuri, 15 iunie 2016, 15:22)

    SoulSearcher [utilizator]

    propun sa ne strangem cu totii, sa mergm la moscova si sa incepem sa distrugem totul pe acolo

    iar daca indrazneste vreun militian sa ne aresteze.. sa-i zicem ca nea lavrov gaseste inadmisibil ca niste huligani sa fie arestati... si ca tocmai a declarat acest lucru in public in camera deputatilor in ropote de aplauze

    deci sa fim lasati in continuare sa distrugem moscova si sa batem niste rusi care erau prin zona
    • +5 (5 voturi)    
      Propun sa incepem cu grafitti pe Zidul (Miercuri, 15 iunie 2016, 15:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Kremlinului, dar tot Zidul kremlinului sa fie Viu Colorat (fara roshu/albastru/alb)
  • +5 (5 voturi)    
    ..te bă d'acilea ... (Miercuri, 15 iunie 2016, 15:25)

    johnesku2 [utilizator]

    Da' ce trebuia să le facă? Să le ridice monumente?
  • +7 (7 voturi)    
    Javrov a ajuns delusional (Miercuri, 15 iunie 2016, 15:34)

    Wanheda [utilizator]

    Te astepti ca la astia macar capetele sa stie ce-i Civilizatia. N-ai cu cine, se pare.
  • +5 (5 voturi)    
    2018 (Miercuri, 15 iunie 2016, 16:19)

    ValentinV [utilizator]

    O fi inadmisibil si ce s-a vazut pe camerele video de pe stadion?
    In 2018 sper sa fie o diferenta majora (pe minus) intre investitii vs incasari pentru organizare. Asta doar daca nu vor dori, de exemplu, fanii englezi (sau altii) sa dea si bani si sa fie si batuti pe acolo.
    • +2 (2 voturi)    
      in 2018 ce mancare va fi in galantare in Mujicia ? (Miercuri, 15 iunie 2016, 16:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      doar rushi lihniti de foame ? care flambati in pufoiaka se vor sacrifica sa fie shish kebab de dragul turistilor straini ?
  • +3 (3 voturi)    
    Bine ca n-a aparut tapalaga cu un articol... (Miercuri, 15 iunie 2016, 16:27)

    Andradda [utilizator]

    ...in care sa incerce sa ne convinga ca ar fi bine sa castige Rusia campionatul european, ca altfel se supara Putin si se va razbuna pe Europa!
  • +1 (1 vot)    
    eliminare (Miercuri, 15 iunie 2016, 20:39)

    nalbaroiu [utilizator]

    Cred ca cel mai corect ar fi eliminarea suporterilor e la orice meci al rusiei..oricum din cauza astora toti oamenii normali se vor bucura dupa eliminarea in faza grupelor a rusilor...credeti ca arbirtii is de fier ??? is si ei oameni..si or fi vazut si ei mizeriile facuta de asa zisii fani......deh..asta e mentalitatea rusa..si asta a fost mereu...ELIMINARE...go HOME russia..la voi ascasa va ne-simtiti cel mai bine....bravos....