EURO 2016 - Huligan rus care a fost expulzat din Franta: "Fanii englezi nu stiu sa se bata, sunt fetite. Am vrut sa le demonstram asta"

de Diana Ene     HotNews.ro
Luni, 13 iunie 2016, 12:25 Sport | Fotbal

Incidente cu suporteri la Marsilia
Foto: Captura YouTube
Suporterii Angliei si Rusiei au fost protagonistii celor mai violente confruntari de la inceputul Campionatului European din Franta. Fanii englezi au fost atacati de suporterii Rusiei la Marseille, unde a avut loc al doilea meci din grupa B, dintre Anglia si Rusia, terminat la egalitate, scor 1-1. Un huligan rus a acordat un interviu pentru AFP, in care a explicat ce inseamna pentru ei violenta: "este precum un sport". 

Suporterul rus Vladimir a declarat ca fanii englezi nu stiu sa se lupte. Violenta este ca "un sport" pentru rusi, cei mai multi ducandu-se la stadion doar pentru a-si arata forta.

"Nu conteaza din ce oras sau ce echipa sustin. E important ca toti suntem din Rusia si ne batem cu englezii! Ei spun mereu ca sunt cei mai mari ultrasi. Am venit sa aratam ca englezii sunt fetite.

Fanii sau huliganii din Rusia sunt, in general, mai tineri, au vreo 20-30 de ani si cei mai multi dintre ei fac sport acasa. Practica sporturi ca boxul sau diferite tipuri de arte martiale. Scopul nostru e sa venim in Anglia si sa demonstram ca fanii englezi nu sunt ultrasi, nu stiu sa se bata. Multi dintre rusi vin special cu acest scop. E ca un sport.

Englezii folosesc scaune si sticle cand se bat, stilul rusesc este cel in care folosesti doar pumnii. Nu avem o dorinta de a ucide sau de a rani. Exista o dorinta de a ne arata forta. Mi s-a parut interesant pentru poltia franceza sa vada rusii batandu-se cu englezii. Politia a intervenit in ultimul moment".

Anglia si Rusia au fost amenintate cu exculuderea de catre UEFA daca vor mai avea loc noi confruntari intre sustinatorii lor.

Rusia va fi gazda Campionatului Mondial din 2018.


Citeste mai multe despre   























16319 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    Taranusi (Luni, 13 iunie 2016, 12:31)

    valahiandusk [utilizator]

    De aia aveau arme albe la ei, stilul hooligans anii 80 ?
    • +11 (11 voturi)    
      regula (Luni, 13 iunie 2016, 13:08)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui valahiandusk

      E bine sa nu te lupti cu jigodiile ! Acestea mereu vor escalada conflictul !
      • +5 (9 voturi)    
        Pai la rusi si la nunti se incinge cate o bataie (Luni, 13 iunie 2016, 15:06)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

        in loc de furatul miresei...
        Daca nu a fost bataie, nunta pierde tot farmecul.
        Asa inteleg ei arta de a locui pe planeta...precum civilizatiile de secol X.
    • +3 (11 voturi)    
      Davai ceas ! Davai palton ! (Luni, 13 iunie 2016, 15:41)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui valahiandusk

      Si ? Le-au luat si ceasurile si paltoanele englezilor, dupa cum le in obicei rusilor ?
  • +13 (19 voturi)    
    Ok, v-ati demonstrat (Luni, 13 iunie 2016, 12:32)

    nano2k [utilizator]

    Ok, sper ca v-ati demonstrat ce ati vrut.
    Acum putem sa avem un Campionat European linistit? Ideea e sa vedem ceva fotbal, daca vreti alte campionate, organizati-va voi altele
  • +19 (23 voturi)    
    astia vor sa gazduiasca CM 2018? (Luni, 13 iunie 2016, 12:33)

    qwerasdf [utilizator]

    adica cine o sa se duca acolo pe stadion sa riste sa fie caftit si sa se intoarca fara dinti?
    • +7 (15 voturi)    
      Exact caftangiii se vor duce (Luni, 13 iunie 2016, 13:05)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Oricare microbist, ori ii place si vrea bataie si spitalizari Iar Rusia e arena garantata pentru bataie ca la hotii de cai. Ori nu-i place violenta, dar inseamna ca e nebun daca se duce in Rusia sa-si sustina echipa. Inseamna ca si-o cauta cu lumanarea!
  • -14 (28 voturi)    
    mda (Luni, 13 iunie 2016, 12:38)

    Adrian_1234 [utilizator]

    E foarte adevarat ce zice. Englezii sunt nesimtiti si golani dar doar ca si zgomot. Cum faci puf la ei pica lati si plang ca fetitele
    Evident rusii sunt superiori la acest capitol ca aia care au ajuns pana in Franta sunt aia care au supravietuit in Rusia. E legea lui Darwin :)

    Partea nasoala e ca nu toti suporterii erau dobitoci si francezii au stat calmi pana cand rusii i-au umplut de sange in loc sa intervina ...
  • +21 (27 voturi)    
    Mda (Luni, 13 iunie 2016, 12:40)

    Soljenitin [utilizator]

    Surprinde in toata splendoarea maretul, frumosul, milostivul si iubitorul spirit rus.
  • +26 (34 voturi)    
    Atat de scurt si de cuprinzator (Luni, 13 iunie 2016, 12:41)

    Porcurorul General [utilizator]

    1. Rusii vin la stadion nu pt fotbal ci pt a se bate.

    2. Un nume predestinat.

    3. Se upta la prea multe filme.

    4. Minte ingusta dar fixa pe idei.

    5. Violenta la rusi este un sport cand e practicata pe strada si normalitate cand e aplicata in casa.

    6. Nici englezii nu sunt departe.

    7. Englezii au folosit uneltele inaintea rusilor. Poate chiar si in preistorie.

    8. Englezii au la dispozitie sticle pt ca au baut alcool din ele. Rusii nu mai stiu pe unde au pus sticlele dupa ce au consumat alcoolul. Tot ce isi amintesc e pe unde au ascuns pumnii.

    9. Elglezii folosesc scaunele dupa ce se ridica de pe ele. Rusii le folosesc doar pentru a-si ascuti pumnii.

    10. Atat rusii cat si englezii au stiluri de lupta.
    • +4 (8 voturi)    
      You made my day (Luni, 13 iunie 2016, 12:58)

      pinguinu [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      :))))))
      • +10 (12 voturi)    
        Am uitat 11 (Luni, 13 iunie 2016, 13:16)

        Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui pinguinu

        11. Atat rusii cat si englezii includ sportul la capitolul "cultura". De fapt este "cultura fizica" pentru ca pumnii ii primesti pe persoana fizica.
    • 0 (0 voturi)    
      Veveroiule ! (Marţi, 14 iunie 2016, 19:05)

      Canadian13 [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      Incep sa te urmaresc cu din ce in ce mai multa placere, o sa ma abonez la RSS feed-ul tau.
      • 0 (0 voturi)    
        Felicitari (Joi, 16 iunie 2016, 18:26)

        Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Canadian13

        Sunteti primul care s-a prins de unde vine numele meu :) Ati intuit corect.
  • +22 (24 voturi)    
    "Exista o dorinta de a ne arata forta." (Luni, 13 iunie 2016, 12:41)

    dexpropriat [utilizator]

    Iar vecinii nostri nu trebuie sa se protejeze. Noi nu vrem sa va omoram, vrem doar sa va lasam lesinati si sa va verificam buzunarele.
  • -14 (30 voturi)    
    E un punct de vedere corect (Luni, 13 iunie 2016, 12:42)

    ICosmin [utilizator]

    Nu sustin violenta, poate nu au atacat primii, dar au meritat-o din plin huliganii englezi, pentru ca oriunde se duc se comporta ca si cum lumea ar fi a lor.
    Iar lansatorul de torte in stadion - treaba profesionista, asta inseamna sa fii mafiot! :))
    • +7 (13 voturi)    
      control la intrare? (Luni, 13 iunie 2016, 13:10)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Eu ma tot intreb, daca ala a intrat fain frumos cu lansatorul de torte pe stadion, pai nu poate intra la fel de linistit si un Ali cu o centura de dinamita?
      In tot cazul, daca Ali o sa intre, cred ca fortele de ordine franceze au acum un argument beton: nu am putut sa va ferim de Ali si centura lui, pentru ca eram ocupati sa ii tinem departe pe Aliosa de restul suporterilor.
      • -2 (10 voturi)    
        Ei, se mai uită şi la om ... (Luni, 13 iunie 2016, 13:38)

        Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui oopsie_daisy

        ... forţele de ordine franceze. Dacă nu e bărbos cu turban, poa să intre şi cu tancu, a la James Bond pe străzile Moscovei ... :D :D :D
  • +14 (14 voturi)    
    cretini de pretutindeni (Luni, 13 iunie 2016, 12:44)

    levierul [utilizator]

    Trebuie identificati si trimisi acasa. Nu e normal sa ameninti echipele cu excluderea.
  • +7 (21 voturi)    
    Nu toti fanii englezi sunt huligani! (Luni, 13 iunie 2016, 12:48)

    pedepsitorul [utilizator]

    Cum isi permite aceasta bruta sa verifice daca fanii englezi se bat sau nu?

    De ce nu si-a pus forta cu Politia?

    Cred ca Rusia trebuie sa joace fara suporteri la urmatoarele meciusri!
    • 0 (0 voturi)    
      Te-ai întâlnit cu englezii prin aeroporturi? (Marţi, 14 iunie 2016, 11:15)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Nu toți fanii englezi sunt hooligans, dar mulți dintre cei care merg cu echipa în deplasare chiar sunt.

      Englezii au o țară civilizată, dar nu sunt o națiune civilizată. E destul să vezi jafurile armate de la oficiile poștale din Midlands, dacă vrei să te convingi. Nu sunt singurele exemple și sunt comise de White-British, nu de altcineva.
  • +9 (13 voturi)    
    fara sa fiu rau.. (Luni, 13 iunie 2016, 12:50)

    liviu_ [utilizator]

    da de ce sunt amenintate cu excluderea rusia si anglia?!
    echipa gazda (franta) nu are nici o obligatie de a asigura ordinea?!
    eu stiu ca in general si echipa gazda e penalizata daca oaspetii fac prostii
    • 0 (0 voturi)    
      Suporterii francezi nu sunt implicați (Marţi, 14 iunie 2016, 11:18)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu vrei să fii rău, dar nu știi despre ce vorbești. Echipele sunt responsabile pentru comportamentul suporterilor lor, nu pentru comportamentul forțelor de ordine din țara lor. Ai văzut tu suporteri francezi implicați în incidente? Mai ușor cu logica pe scări.
  • +10 (26 voturi)    
    E pleonasm huligan rus (Luni, 13 iunie 2016, 12:52)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Pur si simplu rus. Asta e "cultura" si educatia lor. De la cel mai de jos la cel mai inalt nivel.
    • -6 (20 voturi)    
      generalizezi aiurea (Luni, 13 iunie 2016, 13:00)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Sper ca stii ca si ai nostri s-au batut intre ei. Chiar destul de bine. Sa spunem ca ai nostri ar fi huligani? Pai restul de 25000 ii punem la zid pentru 2-300 de dobitoci violenti?
      • +7 (17 voturi)    
        Ai nostri (Luni, 13 iunie 2016, 13:48)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        Nu ocupa teritorii straine (grupurile de "suporteri" au fost infiltrate in Ucraina), nu provoaca incidente (vezi Moldova si Letonia) pentru a justifica prezenta/interventia militara. Iar putinel se comporta exact ca acesti huligani la nivel international (nu respecta tratate pe care el le-a semnat, ameninta pe toata lumea, provoaca si ataca pe cei din jur). Ce parere ai ? Mie cei din fotbal mi se par cei mai cuminti si civilizati rusnaci
        • 0 (18 voturi)    
          asa (Luni, 13 iunie 2016, 14:19)

          levierul [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Abia acum am inteles. Rusii vor sa cucereasta Franta
          • -3 (9 voturi)    
            Ai inteles perfect (Luni, 13 iunie 2016, 16:09)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

            Atat cat poti :-))))
            Nu mai fa efort, e zadarnic
  • +5 (15 voturi)    
    CA DE OBICEI (Luni, 13 iunie 2016, 12:59)

    pointless man [utilizator]

    rușii sînt foarte ”tari” la ”skirmish”-uri. Cînd e vorba de război în toată regul, UN batalion de fallschirmjaeger-i spulberă vreo două-trei divizii de ”antrenați prin păduri”. Dacă nu cumva aruncă în luptă ”corpuri de armată” - hrănite, îmbrăcate și dotate cu tancuri + avioane de către... USA și Marea Britanie (sic !).
  • +13 (19 voturi)    
    Respect England! We never walk alone! (Luni, 13 iunie 2016, 13:08)

    valahiandusk [utilizator]

    Am vazut toate clipurile de la Euro. Englezii beau si canta la terase iar francezii, politia, rusii ii ataca ca pe un premiu ce trebuie castigat. Si asta in conditiile in care mai toti huliganii englezi lor hardcore au pasapoartele confiscate si nu sunt prezenti in Franta.
    • 0 (10 voturi)    
      As It is (Luni, 13 iunie 2016, 13:37)

      evergreen [utilizator] i-a raspuns lui valahiandusk

      Ai dreptate,cei mai duri si mai periculosi au ramas in tara Pentru ca UK este stat de drept nu le permite nenorocitilior sa vina.Si asa e ei beau si canta la terase,sunt galagiosi,dar ceilalti cauta samanta de scandal.A si spus-o rusul au cautat confruntarea cu englezii pentru asi arata forta
  • -7 (15 voturi)    
    De (Luni, 13 iunie 2016, 13:23)

    cu5clase [utilizator]

    ar avea Steaua si Dinamo niste suportorei demni ca rusii din povestea de mai sus, n-ar mai fi existat valuri valuri de indignati corporatisti, gen UnitiSalvam sau Colectiv. Lucrurile ar fi fost rezolvate cu multa disciplina :)).
  • -7 (13 voturi)    
    englezii nu tin la bautura ca rusii (Luni, 13 iunie 2016, 13:36)

    jackalphonse [utilizator]

    Asta a a fost problema. faptul ca i a vazut ca fiind fetinte, inseamna ca si au imaginat prostioare cu ei. Si au stricat firma rusii.
  • +7 (9 voturi)    
    să se fi dus în Siria... (Luni, 13 iunie 2016, 13:49)

    periscop [utilizator]

    ... sau în Iraq, dacă le place atât de mult bătaia !
  • +9 (15 voturi)    
    Pe cei necivilizati... (Luni, 13 iunie 2016, 13:53)

    ACP [utilizator]

    nu ii poti combate cu mijloace civilizate.
    Cei mai duri hooligans sunt de la 1 iunie fara pasaport asa ca ori au plecat mai repede din tara ori stau acasa. Asta intr-o tara civilizata.
    In schimb la rusi omuletii verzi si-au schimbat destinatia spre hexagon. Au introdus pe stadion materiale interzise cu ajutor de la cine stie ce agenti rusi infiltrati dupa care au tabarat peste familii cu copii in tribuna. Cei care conduceau asaltul erau malaci din aia 2/2 numai buni pentru a fi candidati spetnaz. Poate ii identifica cineva dupa tatuaje.
  • +7 (11 voturi)    
    lauda de sine...... (Luni, 13 iunie 2016, 14:05)

    tepes [utilizator]

    Acest rus,Vladimir uita ca intodeauna cineva este mai tare ca tine.Vesticii sant mai sedentari,mai finuti sa incerce Vladimir o cafteala cu suporterii din est sa le vedem atunci muschii.
    • +4 (6 voturi)    
      asa e (Luni, 13 iunie 2016, 14:38)

      evergreen [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      Asa e,ia sa fi incercat asta cu suporterii lui Galatasaray
      • +4 (6 voturi)    
        Bun asa (Luni, 13 iunie 2016, 15:02)

        valahiandusk [utilizator] i-a raspuns lui evergreen

        Speram sa vedem Rusia cu Turcia.
  • -6 (10 voturi)    
    mesaj rus (Luni, 13 iunie 2016, 15:51)

    jaz [utilizator]

    puternic si clar catre cetatenii occidentali. stim sa ne batem. in cazul unui conflict va batem asa cum i-am batut pe golanii englezi. poate inteleg si baietii din nato.
    • +2 (6 voturi)    
      Mesaj rus de doi bani (Luni, 13 iunie 2016, 16:09)

      valahiandusk [utilizator] i-a raspuns lui jaz

      De ce la rugby ii jucam in picioare? Pai tu pui Spetnaz sa se bata cu civili? Tipic rusesc. Parsiv si fara scrupule
      http://sport.hotnews.ro/stiri-fotbal-21075767-euro-2016-procurorul-brice-robin-150-huligani-rusi-erau-pregatiti-special-pentru-lupta.htm
    • +2 (6 voturi)    
      Atat pot si ei (Luni, 13 iunie 2016, 16:34)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui jaz

      Sa bata cu trupele paramilitare femei si copii, tati cu copii in brate. Tipic rusesc sa se bata cu cei vulnerabili. Dupa care se mai si lauda cu asta.
      • -5 (11 voturi)    
        esti in alt film (Luni, 13 iunie 2016, 16:53)

        jaz [utilizator] i-a raspuns lui ACP

        s-au batut suporterii rusi cu cei englezi. unde ai vazut tu femei si copii?
        • -1 (1 vot)    
          Păi aşa a primit ... (Marţi, 14 iunie 2016, 10:34)

          Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui jaz

          ... săracu om prdinul de zi pe unitate "bălăcăriţi-i pe ruşi, scoateţi-i sfinţi pe englezi".

          Ce ai vrea să facă?

          Pentru el, e bună şi pîinea mucegăită căzută de la masa licuriciului ...
  • +4 (8 voturi)    
    Civilizatie mujica (Luni, 13 iunie 2016, 16:08)

    Wanheda [utilizator]

    Si te gandesti ca sunt destui postaci aici care bat darabana pt ei.
    • 0 (2 voturi)    
      haha (Luni, 13 iunie 2016, 20:04)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      hopa, a aparut Parzivall cu sintagma ,,mujici"..ii simteam lipsa...
      Parzivall, unde este marele absent ,,un domn"? Si-a luat zi libera ?
      • 0 (2 voturi)    
        Este printre cei 54 .... (Marţi, 14 iunie 2016, 10:36)

        Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

        .. care îşi ling rănile prin spitalele marsilieze.

        El, fiind un domn, nu s-a coborît să împartă pumni, doar a încasat fără număr, fără număr ...
  • -4 (8 voturi)    
    O aducere aminte (Luni, 13 iunie 2016, 19:21)

    quietguy58 [utilizator]

    I: Care este cel mai rapid mamifer de pe Terra?
    R: Un hooligan britanic fugarit de un hooligan rus.

    Da' cu ce "eleganta" se uita faptul ca britishii au inceput la Marsillia scandalul cu doua zile inainte, mai inti cu localnicii si apoi cu Politia.

    Daca rusii mincau bataie la britishii, forumistii de pe HN jubilau.
    Da' asa, britishii au inceput "dansul" si au furat-o de la alti cu mult mai rai ca ei si forumisti de pe HN schiauna.

    Ce se pare ca s-a uitat cu intregime, fotbalul nu este o bataie intre doua grupe de gorile, fotbalul este un sport care din pacate a devenit o jucarie in mina crimei organizate si o masina de facut bani.
    Fotbalul a devenit o golanie in care gorilele se bat pe stadioane, escrocii fura de rup si prostii platesc bilete din ce in ce mai scumpe.
  • +1 (5 voturi)    
    Vladimir jurnalistul povestitor (Marţi, 14 iunie 2016, 0:31)

    Robert M [utilizator]

    Articolul a fost gustat de cititori si multi dintre ei s-au inflacarat.
    Din pacate multi nu inteleg ca acest Vlad poate ca nu exista iar cuvintele lui provin din imaginatia unul ziarist.
    Painea si circul sunt extrem de placute in prezent, mai placute decat in vremea romanilor.
    • 0 (0 voturi)    
      A aparut si un film cu Go Pro (Marţi, 14 iunie 2016, 16:04)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Tot asa, imaginar, probabil cu Di Caprio pe capul caruia un francez ce vorbeste rusa perfect si engleza cu accent rusesc, calca.
  • 0 (0 voturi)    
    pedeapsa (Marţi, 14 iunie 2016, 13:29)

    nalbaroiu [utilizator]

    Cea mai buna pedeapsa ar fi ca rusia sa joace fara fani la actualul campionat european. Jucatorii nu au nici o vina ca brutele alea i-au insotit in Franta, din pacate si-au atras tot oprobiul public asupra lor, nimeni nu-si mai doreste calificarea din grupe a rusilor.....
    • 0 (0 voturi)