Albania este invinsa in primul sau meci la un turneu final, confruntarea de pe Stade Félix-Bollaert din Lens terminandu-se cu scorul de 1-0 pentru Elvetia. Elvetienii acumuleaza trei puncte in urma acestei partide si sunt la egalitate cu Franta, "cocosii" impunandu-se cu 2-1 impotriva Romaniei.

Unicul gol al meciului a fost inscris de Schar, cu o lovitura de cap, dupa ce Shaqiri a batut foarte bine un corner. Albania s-a aflat in inferioritate numerica din minutul 36, dupa ce Cana a primit al doilea cartonas galben si a fost eliminat. In ciuda acestui lucru, albanezii au resusit sa le puna probleme elvetienilor, Gashi avand o sansa uriasa de marca pe final de meci, insa Sommer a intervenit salvator (86').

Fluier de final. Albania-Elvetia 0-1

86' Gashi rateaza sansa egalarii. Sutul lui Gashi a fost respins de Sommer, din situatie de unu contra unu

76' Ocazie pentru Albania! Armando Sadiku trimite in plasa laterala, dupa o pasa excelenta venita de la Hysaj

67' Ocazie uriasa pentru Elvetia! Seferovic are o noua sansa de a marca, scapa singur cu potarul, dar Berisha intervine excelent si respinge cu piciorul

53' Ocazie pentru Elvetia! Seferovic suteaza la coltul scurt, insa portarul albanezilor respinge

46' Carlos Velasco Carballo fluiera inceputul reprizei secunde

Se termina prima repriza. Albania-Elvetia 0-1

41' Dzemaili primeste o pasa de la Lichtsteiner, dar suteaza pe langa poarta lui Berisha

38' Ocazie Elvetia! Dzemaili a executat o lovitura libera, insa mingea a fost trimisa in bara

37' Eliminare la Albania!Lorik Cana comite hent, primeste al doilea cartonas galben si este eliminat

31' Ocazie uriasa pentru Albania! Singur cu portarul, Armando Sadiku nu reuseste sa finalizeze, iar interventia cu piciorul a lui Sommer face ca tabela sa ramana neschimbata

26' Taulant Xhaka suteaza puternic de la marginea careului, dar mingea trece pe langa poarta elvetienilor

15' Haris Seferovic suteaza slab de la marginea careului, iar Berisha prinde fara probleme

5' Gool Elvetia! Shaqiri executa foarte bine un corner, portarul Albaniei iese gresit, iar Schar inscrie cu capul

A inceput meciul. Lovitura de start i-a apartinut Albaniei

Echipele de start:

Albania: Berisha – Hysaj, Cana, Mavraj, Agolli – Kukeli, Xhaka, Roshi, Abrashi, Lenjani – Sadiku

Elvetia: Sommer - Lichtsteiner, Schar, Djourou, Rodriguez - Behrami, Dzemaili, Xhaka - Shaqiri, Seferovic, Mehmedi

Elevetienii sunt favoriti la castigarea acestei partide, avand in vedere ca Albania nu a invins in niciuna din cele sase confruntari dintre cele doua echipe, un singur meci terminandu-se la egalitate, scor 1-1.

Singurul meci disputat pana acum in Grupa A a fost Romania-Franta, meci pierdut de nationala noastra cu scorul de 1-2. In minutul 57, Olivier Giroud a deschis scorul pentru Franta, Bogdan Stancu a egalat din penalty in minutul 65, iar Payet a inchis tabela cu un sut imparabil (89').