Nationala Romaniei a fost la un minut distanta sa incurce reprezentativa Frantei in meciul de deschidere de la Campionatul European, pierdut, scor 1-2, de "tricolori", insa golul spectaculos al lui Payet le-a adus victoria, iar presa franceza a avut reactii diferite in dimineata de dupa meci, transmite Mediafax.

Coperta L'Equipe dupa Romania FrantaFoto: L`Equipe

In urma unui joc consistent si constant, selectionata antrenata de Anghel Iordanescu a pierdut meciul de deschidere de la Campionatul European, scor 2-1, dupa ce Payet a marcat golul izbavirii pentru francezi, in minutul 89, cu un sut la vinclu din marginea careului lui Tatarusanu. Totusi, ziaristii francezi remarca si felul in care echipa lui Anghel Iordanescu a jucat in meciul de deschidere de la Euro 2016.

Cele mai importante comentarii aparute azi in ziarele din Franta:

L'Equipe - "Jenata indelung de o nationala a Romaniei solida si disciplinata, Franta a terminat prin a se impune. Un rezultat care ii lanseaza perfect pe Les Bleus in misiunea lor de a castiga trofeul pe teren propriu. Foarte rapid in meci, jucatorii lui Didier Deschamps au avut confirmarea calitatilor defensive ale Romaniei, dar si a capacitatii sale de a specula ocaziile sale rare. Astfel, in primele minute, Stancu a dat frisoane tribunelor. Presingul facut sus de tricolori si blocul lor compact i-au facut pe Les Bleus sa lanseze actiunile de la mare distanta si sa redubleze pasele'

Le Monde - "Afacerea se putea termina foarte urat, dar s-a incheiat minunat: echipa Frantei, agatata mult timp de romanii foarte solizi in aparare, s-a impus la mustata in meciul de deschidere. Un gol somptuos al lui Payet in minutul 89 a oferit acest succes si trei puncte pretioase pentru Les Bleus, laboriosi dar tinuti in sah de penaltyul lui Stancu dupa ce Giroud a deschis scorul. Fara a fi lipsiti de respect fata de designerii festivitatii de premiere care, asa cum cere traditia, au onorat geniul tarii gazda - in acest caz gradini franceze, cancan, Tour Eiffel si David Guetta - , trebuie sa recunoastem ca echipa Romaniei a fost cea care a oferit primele frisoane de la Euro in minutul 4: corner deviat neintentionat de Giroud la prima bara (n.red. - de fapt Andone a prelungit intentionat), reluare a lui Stancu la a doua bara si Lloris a salvat cu o parada jumatate reflex, jumatate miracol".

Le Figaro - "Cu stomacul tare, Le Bleus au iesit din capcana romanilor. Brusc, Dimitri Payet se ridica. Stade de France se scoala in picioare ca si cum ar fi un singur om. Pentru a aplauda un gol senzational. O traiectorie rectilinie. Cu cateva minute inainte de final. Un gol sinonim cu victoria pentru echipa Frantei impotriva Romaniei. Acasa. Un start perfect. Genul de scenariu care construieste un moral puternic. In acest context social complicat, cu teama de terorism, banda lui Deschamps a inceput acest turneu incantator intr-o maniera frumoasa. In dureri. In fata unei echipe dificile, curajoase. Dupa doi ani de amicale, de pregatire haotica si cu forfaituri nenumarate, cu controverse pe teme rasiste, Franta a aratat ca are un caracter sacru. Dar a fost greu!"

Le Parisien - "Le Bleus au inceput Euro printr-un succes nascut in dureri in fata Romaniei. Aceasta victorie nu poate satisface in totalitate chiar daca, dintr-un punct de vedere strict contabil, valoreaza greutatea ei in aur. Pentru a-si sustine visul de cucerire si a-si sustine idea destinului ei, echipa Frantei va avea nevoie de mai mult decat aceasta intrare in scena, uneori balbaita, alteori incantatoare, in fata unui adversar binecunoscut. Alegerile sale tehnice gresite din prima repriza, lipsa de decizie si de agresivitate din a doua au fost la un pas de a o duce spre un egal. A fost nevoie de o sclipire a lui Payet pentru a iesi din perioada rea.

In acel moment, fanii romani erau pe punctul de a-si cocota cantecele pline de mandrie in cerul senin de la Saint Denis. Le Bleus aratau neajutorati, lipsiti de idei, intrand in careul lui Tatarusanu din intamplare"