Anghel Iordanescu: "Franta ne este clar superioara. Asta nu inseamna ca ne vom lasa invinsi prea usor"

de Diana Ene     HotNews.ro
Luni, 6 iunie 2016, 16:16 Sport | Fotbal

Anghel Iordanescu
Foto: HotNews / DP
​Antrenorul echipei nationale a Romaniei, Anghel Iordanescu, a acordat un inteviu pentru cotidianul spaniol Marca, in care a vorbit despre obiectivul Romaniei la Euro 2016 si adversarele din grupa pentru turneul final. Romania joaca pe 10 iunie, cu Franta, meciul de deschidere de la Euro 2016.

Selectionerul a declarat ca obiectivul principal al nationalei este calificarea din grupa, unde Romania se va intalni cu Franta, Elvetia si Albania.

"Franta ne este clar superioara. Deschamps are jucatori de top, care joaca in Liga Campionilor sau in Europa League. Noi avem jucatori care evoluează in Romania, Turcia, Bulgaria, Israel si Qatar. Asta nu inseamna ca ne vom lasa invinsi prea usor. Obiectivul nostru este sa iesim din grupe. Nu stiu daca absenta lui Benzema ne ajuta. Sa nu-l plangem pe Deschamps pentru ca are de unde alege. Dar daca totusi nu-l mai vrea pe Benzema, il luam noi. Asta daca vrea si jucatorul'' a declarat Iordanescu, pentru cotidianul spaniol Marca.

"Ca sa fiu sincer nu mi-as fi dorit sa incepem turneul in acest fel. Nu am fi vrut sa jucam impotriva Frantei, insa va fi un eveniment special pentru fotbalul romanesc, pentru ca vom fi vazuti de intreaga planeta si nu cred ca vom apuca prea curand sa mai jucam in deschiderea unui turneu final", a mai zis Iordanescu.

Antrenorul Romaniei este increzator pentru meciul cu Franta, remiza inregistrata in amicalul cu Spania (0-0) fiind incurajatoare pentru un meci de nivelul celui cu Franta.

"Egalul din meciul cu Spania este cel care imi da incredere pentru ca Spania este o echipa apropiata valoric de cea a Frantei, insa pentru noi meciurile cu Elvetia si Albania sunt extrem de importante. Nu cred ca Albania mai este o echipa mica. Au fotbalisti care joacă in Italia, Franta sau Olanda. Au progresat teribil de mult'', Anghel Iordănescu, pentru Marca.

Program Grupa A la Euro 2016:

Franta – Romania (10 iunie, ora 22:00, Saint Denis)
Elvetia – Albania (11 iunie, ora 16:00, Lens)
Romania – Elvetia (15 iunie, ora 19:00, Parc des Princes)
Franta – Albania (15 iunie, ora 22:00, Marseille)
Franta – Elvetia (19 iunie, ora 22:00, Lille)
Romania – Albania (19 iunie, ora 22:00, Lyon)


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
3015 vizualizari
  • +16 (16 voturi)    
    Jeneralului "minune " ii dai gem si face prune? (Luni, 6 iunie 2016, 16:25)

    Plagarus [utilizator]

    Mare luptator,mare politicain al interesul national
  • +15 (17 voturi)    
    incredibil ce idiot (Luni, 6 iunie 2016, 16:27)

    Piticot9 [utilizator]

    asa iti incurajezi elevii? unu mai oligofren decat "tata" puiu nu cred ca ar rausi sa gaseasca minunatii din FRF
    • +10 (10 voturi)    
      si ce daca-i superioara? meciul nu-i jucat (Luni, 6 iunie 2016, 16:44)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Piticot9

      fantastic, deja a pierdut fara sa intre pe teren. .....
      parca-l aud : "... baieti sa nu luam 5, ca bataie tot mincam " .

      Lasa bai icoanele acasa si incurajeaza echipa: pe ei, nu misca nici un adversar in front
    • +11 (13 voturi)    
      nu e ..idiot.. (Luni, 6 iunie 2016, 16:54)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Piticot9

      e .."general" : ""Asta nu inseamna ca ne vom lasa invinsi prea usor."""..presupun ca o sa se "lase invinsi mai greu"""..ha-ha-ha!!!...limba romana....mie mi se pare antrenorul potrivit avind in vedere "valoarea" lotului ..vorba unui fost jucator ( unul arestat in grecia pt furt ), astia din lot sunt jucatori cu carnet , nu fotbalisti...
  • +8 (10 voturi)    
    mda (Luni, 6 iunie 2016, 16:45)

    OnePiece [utilizator]

    e genul de comentariu prin care se acopera pentru o eventuala infrangere.. daca pierdem e pentru ca ne e superioara Franta, nu pentru ca avem un antrenor praf :)
  • +3 (3 voturi)    
    hai cu icoanele! (Luni, 6 iunie 2016, 16:57)

    un anonim [utilizator]

    Mare noroc pe tata Puiu ca nu mai suntem cu Olanda in grupa. Se vede ca au functionat icoanele.

    Stiu ca e veche melodia asta dar se potriveste de minune cu situatia de la nationala
    /watch?v=MMclU88PXTA
  • +5 (5 voturi)    
    cita incurajare (Luni, 6 iunie 2016, 17:46)

    andimi [utilizator]

    Mentalitate tipic romaneasca! Nu stiu daca mai sunt popoare atit de defetiste! Putem spune pe scurt: I-a mobilizat!
  • +3 (3 voturi)    
    Speram si la fotbal.... (Luni, 6 iunie 2016, 18:06)

    TotEuSunt [utilizator]

    La handbal mentalitatea si psihologia antrenorilor straini si-a spus cuvantul. Poate gasim pe cineva care macar a jucat sub acesti antrenori. Totul tine de motivatie si de a le oferi jucatorilor increderea ca pot invinge, mai ales daca ai primit un gol. Nu mai zic daca marcam, ne tremura si mai tare picioarele, nu cred ca sunt pregatiti sa gestioneze situatia. In principiu nu avem nimc de pierdut.
  • +6 (6 voturi)    
    Un psiholog desavarsit ! (Luni, 6 iunie 2016, 18:13)

    Susufler0 [utilizator]

    O sa pierdem cu Franta, dar o sa pierdem mai "greut."

    Asta-i obictivul lui Anghel "Pupa-Icoane" la acest Campionat European de fotbal

    In binecunoscutul stil romanesc, daca aia ne bat, dar nu ne dau o caruta de goluri, in mass-media romaneasca se va spune ca "infrangerea din meciul cu Franta echivaleaza cu o adevarata victorie !

    PS. Nu sunt inca lamurit daca UEFA ne va aproba cererea de a se considera victorie, infangerea la cel mult 2 goluri diferenta in meciul cu Franta !!!
    • +1 (1 vot)    
      cu siguranta (Luni, 6 iunie 2016, 20:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      daca intra tata puiu pe teren, macar incepand cu minutul 45, praf ii facem pe francezi.
      o sa moara aia pe teren de ras si, cine stie, poate bagam si noi un gol sa nu pierdem la zero.
  • +1 (1 vot)    
    Icoanele (Marţi, 7 iunie 2016, 0:49)

    Sebycopilu [utilizator]

    Eu cred ca daca dai o tura de pupaturi la "cearceaful" de icoane poate ca nu vom pierde :)))
  • 0 (0 voturi)    
    Declaratii (Marţi, 7 iunie 2016, 8:32)

    Mos Ene [utilizator]

    Numai ca Franta nu va tine cont de declaratiile lui Iordanescu si ne va bate la pas.
    • 0 (0 voturi)    
      postarea ta arata aceeasi mentalitate ca a lui (Marţi, 7 iunie 2016, 15:47)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Mos Ene

      Deci tot mentalitatea "oricum pierdem" o ai si tu, deci nu inteleg exact cu ce nu esti de acord.
  • +2 (2 voturi)    
    Ne vom lasa sigur invinsi, dar nu usor (Marţi, 7 iunie 2016, 14:37)

    andipetre [utilizator]

    Ce mentalitate de loser! Cine l-a pus pe asta antrenor? Si ce cauta pe umerii lui gradul de general? Asta in razboi ar spune "ii lasam sa ne omoare, dar ne ascundem un pic inainte, sa nu le fie asa usor".

    Rusine, Iordanescule, nu ne reprezinti!
  • +1 (1 vot)    
    ce fel de antrenor esti ? (Marţi, 7 iunie 2016, 16:19)

    Ochiana [utilizator]

    daca le spui jucatorilor si publicului ca vom fi invinsi chiar daca 'nu prea usor " si asta chiar inainte de a se juca meciul?

    Indiferent de cine e adversarul tau jocul se joaca pana la capat. Poate esti tu intr-o pasa buna si adversarul intr-o pasa proasta...dar daca pleci cu mentalitatea astea.....vom avea parte de un spectacol jalnic.
  • 0 (0 voturi)    
    eu zic.... (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:49)

    liviu_ [utilizator]

    sa ramanem acasa, ca toti ne sunt superiori!