Iordanescu a stabilit lotul Natonalei pentru EURO 2016. Maxim si Hora nu au fost pastrati

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 31 mai 2016, 22:25 Sport | Fotbal

Anghel Iordanescu
Foto: HotNews / DP
Selectionerul echipei nationale a Romaniei, Anghel Iordanescu, a renuntat la jucatorii Alin Tosca, Adrian Ropotan, Alexandru Maxim, Ioan Hora si Andrei Ivan, marti, cand a anuntat lotul definitiv de 23 de fotbalisti pentru EURO 2016, care va avea loc in Franta, in perioada 10 iunie - 10 iulie, potrivit Agerpres.

Iordanescu anuntase in data de 12 mai un lot largit de 28 de jucatori pentru turneul din Italia, in care Romania a jucat partide de pregatire cu RD Congo (1-1 la Como) si Ucraina (3-4 la Torino), selectionerul anuntand lotul de 23 de jucatori in chiar ultima zi permisa de UEFA.

''Le multumesc tuturor jucatorilor care au participat la stagiul de pregatire din Italia, precum si cluburilor la care acestia evolueaza. Imi pare nespus de rau ca a trebuit sa renunt la cinci jucatori. Impreuna cu conducerea Federatiei Romane de Fotbal am decis ca acesti cinci fotbalisti sa fie invitatii nostri in Franta pe durata Campionatului European'', a declarat selectionerul Anghel Iordanescu, citat de site-ul federatiei.

Inainte de a pleca spre Paris, reprezentativa Romaniei va disputa un meci amical cu Georgia, vineri 3 iunie, de la ora 21,00, pe Arena Nationala din Bucuresti.

Din cei 23 de fotbalisti, 9 joaca in campionatul intern, iar 14 evolueaza la echipe din strainatate.

Lotul Romaniei pentru EURO 2016:

Portari: Ciprian Tatarusanu (Fiorentina, 35 selectii/0 goluri marcate), Costel Pantilimon (Watford, 22/0), Silviu Lung jr (Astra Giurgiu, 3/0);

Fundasi: Cristian Sapunaru (Pandurii Tg. Jiu, 12/0), Alexandru Matel (Dinamo Zagreb, 16/0), Vlad Chiriches (SSC Napoli, 40/0), Valerica Gaman (Astra Giurgiu, 13/1), Dragos Grigore (Al Sailiya/Qatar, 19/0), Cosmin Moti (Ludogoret Razgrad, 7/0), Razvan Rat (Rayo Vallecano, 110/2), Steliano Filip (Dinamo Bucuresti, 4/0);

Mijlocasi: Mihai Pintilii (FC Steaua Bucuresti, 30/1), Ovidiu Hoban (Hapoel Be'er Sheva, 19/1), Andrei Prepelita (Ludogoret Razgrad, 9/0), Adrian Popa (FC Steaua Bucuresti, 13/0), Gabriel Torje (Osmanlispor, 49/10), Alexandru Chipciu (FC Steaua Bucuresti, 20/3), Nicolae Stanciu (FC Steaua Bucuresti, 4/3), Lucian Sanmartean (Al Ittihad/Arabia Saudita, 19/0);

Atacanti: Claudiu Keseru (Ludogoret Razgrad, 12/4), Bogdan Stancu (Genclerbirligi, 39/9), Florin Andone (Cordoba, 5/1), Denis Alibec (Astra, 3/1).

Romania va juca meciul inaugural la EURO 2016, pe 10 iunie, contra Frantei (Stade de France - Saint-Denis, 22,00, ora Romaniei), pe 15 iunie va avea loc partida cu Elvetia (Parc des Princes - Paris, 19,00), iar pe 19 iunie se va disputa meciul cu Albania (Parc Olympique Lyonnais - Lyon, 22,00).













Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
3899 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    avem atac (Marţi, 31 mai 2016, 22:54)

    Xorciser [utilizator]

    Mare lucru daca dam 2 goluri in grupe, mai degraba cu mijlocasii sau fundasii...
    • 0 (0 voturi)    
      Atac (Miercuri, 1 iunie 2016, 10:25)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Sa nu repetam "performanta" de la Euro '96, cand sa nu uitam antrenor era tot Tata Puiu si atunci aveam totusi jucatori. 0 Puncte si doar 1 gol marcat contra Spaniei. Presimt ca acum vor fi 0 Puncte si 0 Goluri. Cum drequ sa tii jucatori ca Hoban, Dragos Grigore sau Bogdan Stancu? Cum sa faci performanta cu ratatii astia? Cu Franta se pune problema doar a numarului de goluri de la 3 in sus pe care le luam, Elvetia ne da si ea lejer 2-3 goluri, iar Albania s-ar putea chiar asa fara experienta sa ne dea un 1-0.
      • 0 (0 voturi)    
        eu am calculat altfel (Miercuri, 1 iunie 2016, 13:17)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        Cei 4 atacanti din lot au dat in total 15 goluri in 59 jocuri. Adica pe medie un gol la 4 meciuri. 2 goluri in 3 meciuri ar fi o performanta cu mult peste medie, media zice ca ar trebui sa dam un gol in toate cele 3 meciuri cu atacantii.

        Lasand gluma la o parte, poate facem un egal cu Elvetia (0-0 sau 1-1) si o victorie cu Albania (1-0) si e suficient sa ne calificam din grupe. Sunt 16 echipe din 24 care se califica din grupe, poate avem noroc si in optimi.

        Eu am bilete luate pt sferturile de finala- conditionate de calificarea Romaniei. Sa vedem.
        • 0 (0 voturi)    
          Elvetia (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:20)

          Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          Nu avem nici o sansa cu Elvetia....
  • +4 (8 voturi)    
    Maxim de ce e lasat acasa, pt ca nu e stelist? (Marţi, 31 mai 2016, 23:01)

    Gryphus [utilizator]

    deci Sanmartean de la FC Petrol Arab e mai bun ???

    oricum ne bat toti la EURO, mai bine se califica Serbia sau Olanda in locul nostru, macar vedeam niste jucatori care stiu sa paseze, sa centreze...nu penibili gen Stancu
    • +1 (1 vot)    
      Maxim (Miercuri, 1 iunie 2016, 10:29)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      E de inteles de ce Maxim a fost lasat acasa. Din cauza ca Tata Puiu habar nu are unde e Stuttgart pe harta, si a auzit el ca aia au retrogradat si ca Maxim nu juca mai mult de 30 minute pe meci. De vazut nu se pune problema, ca tata puiu nu se uita la meciuri, e ocupat sa pupe icoane. Maxim joaca intr-un campionat care nu se potriveste stilului sau de joc. Bundesliga e bazat pe forta si trebuie sa fugi tot timpul. Maxim nu poate face asta.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu-i bai (Miercuri, 1 iunie 2016, 2:55)

    adi_b_razzor [utilizator]

    Nu ne trebuie Maxim si alti tineri..Avem pe Moti, Torje si Bogdan Stancu (ironie)... :-(
  • +1 (1 vot)    
    Maxim.. (Miercuri, 1 iunie 2016, 9:31)

    mircea_cjn [utilizator]

    ...o fi Maxim tanar si talentat, dar dupa ce arata nu merita sa fie la nationala, fara suparare. Nici la echipa lui de club nu joaca, asta spune multe despre modul cum intelege Maxim fotbalul. A crezut ca daca e tanar si are ceva talent e deajuns.
    • +1 (1 vot)    
      Maxim (Miercuri, 1 iunie 2016, 10:32)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Am scris mai sus de ce nu joaca Maxim la echipa lui de club. Nu poate alerga la cat se cere in Bundesliga. Pe aia nu ii intereseaza mingicarii, alergi joci, daca nu poti alerga 90 minute non stop nu joci. El din pacate nu poate face asta. E bun, lumea il iubeste acolo, dar nu are fizicul necesar la ce se cere in Bundesliga. Ar trebui sa schimbe campionatul, sau daca are ambitia sa ramana acolo trebuie sa dea totul in liga a doua.
      • 0 (0 voturi)    
        Sanmartean fuge mai mult ca maxim? (Miercuri, 1 iunie 2016, 12:49)

        HUSNER [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        cum au zis si altii, sanmartean e mai batran si mai incet decat maxim
        • 0 (0 voturi)    
          Sanmartean (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:23)

          Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui HUSNER

          Dar eu nu am zis ca sa il lasi acasa pe Maxim era o idee buna. Am scris doar de ce nu juca Maxim la Vfb. Decat Hoban, Ciuciu sau Sanmartean, clar Maxim era o optiune. Eu l-am vazut de multe ori pe Maxim. El e bun 60 de minute. Nu are conditia necesara de a duce la un nivel inalt 90+ minute. Cel putin nu in momentul asta.
  • +2 (2 voturi)    
    20 iunie (Miercuri, 1 iunie 2016, 12:10)

    pinguinu [utilizator]

    Pe 19 iunie joaca Romania ultimul meci din grupe, cu Albania, si pe 20 iunie la ora 7:00 e prezenta inapoi pe aeroportul Otopeni (sau care a fi acum) pentru a pregati califcarea la urmatorul turneu major: CM 2018 - Rusia!
    Hai ca puteti, cu Rat in frunte, ca e mai aprig la fuga decat Maxim! (ironie)

    P.S.: Tare mi-as dori sa-mi inghit vorbele astea in 20 iunie, dar ....