Romania nu a stralucit in prima partida de pregatire din Italia, dezamagind inainte de Euro 2016. Jucatorii lui Anghel Iordanescu au obtinut doar un rezultat de egalitate, scor 1-1, cu R. D. Congo. Nicusor Stanciu a marcat pentru tricolori (26'), dar in repriza a doua Jeremy Bokila a egalat (86'), dupa o eroare a defensivei noastre. In urmatoarea partida de verificare, prima reprezentativa a Romaniei va intalni Ucraina, in data de 29 mai, pe stadionul Olimpic din Torino.

Anghel IordanescuFoto: HotNews / DP

Jocul prestat de Romania impotriva nationalei congoleze nu a aratat deloc stralucitor. Tricolorii au reusit doar cateva ocazii in prima repriza, cea de-a doua fiind pe alocuri mediocra. Prima faza importanta de gol i-a apartinut lui Sapunaru (21’), care a reluat cu capul dupa o pasa trimisa in careu de Chipciu. Imediat a venit si golul lui Nicusor Stanciu (26’), care a deschis scorul dupa o eroare a unui fundas congolez. Dupa gol, jocul Romaniei a pierdut din intensitate, iar finalul primei reprize le-a apartinut congolezilor: balonul a trecut putin pe langa poarta lui Pantilimon, dupa ce Mabwatti a sutat periculos dintr-o centrare venita din extrema dreapta.

Tricolorii au inceput slab a doua repriza, s-au retras in aparare, multumindu-se cu scorul de pe tabela de marcaj. In plus, pressingul reprezentativei din Congo le-a pus reale probleme elevilor lui Anghel Iordanescu. Prima actiune importanta a Romaniei din a doua repriza i-a apartinut lui Nicusor Stanciu, care a sutat din marginea careului, dupa o pasa foarte buna a lui Adi Popa (49'). Congo a avut o sansa mare de gol in minutul 64, cand Pantilimon a reusit sa blocheze sutul lui Bakambu. Egalitatea a fost restabilita prin golul inscris de Jeremy Bokila (86’), care a venit dupa un moment de somnolenta al defensivei tricolore.

Prestatia Romaniei nu este incurajatoare pentru Campionatul European. Tricolorii mai au la dispozitie doua meciuri de pregatire pentru a-si imbunatati jocul. Peste putin timp (pe 10 iunie), Romania va da piept cu Franta, tara gazda a Euro.

Desfasurarea live text a meciului:

Se termina meciul. Romania-Congo 1-1

90' 3 minute de prelungire pentru repriza secunda.

89' Schimbare in ambele echipe. La Romania, iese Rat, intra Tosca. La Congo, Mubele este inlocuit de Arnold.

86' Gool Congo. Jeremy Bokila egaleaza, dupa o centrare lunga venita din partea dreapta.

79' Inlocuire si la Romania: iese Stanciu, intra Keseru.

78' Schimbare la Congo: iese Mpoku, intra Bokila

77' Lovitura libera pentru Congo, insa mingea trimisa de Mpoku nu prinde spatiul portii.

74' Schimbare in formatia congoleza: iese Mabwati, intra Botaka.

67' Schimbare pentru Romania: iese Alibec, intra Ioan Hora.

63' Ocazie pentru Congo. Bakambu primeste o pasa foarte buna de la Mpoku, dar Pantilimon iese din careu si respinge.

59' Dubla schimbare in echipa Romaniei: iese Chipciu, intra Maxim; Iar Adi Popa este inlocuit de Torje.

51' Gaman se inalta la o minge venita din corner, dar mingea este trimisa peste poarta.

49' Stanciu suteaza de la marginea careului, dupa o pasa excelenta a lui Adi Popa, dar prinde Kudimbana.

47' Bompunga primeste cartonas galben, dupa un fault asupra lui Chiriches.

46' Incepe repriza secunda. Schimbare pentru Romania: iese Ropotan, intra Prepelita.

In prima repriza, Romania a afisat un joc sters, cu doar cateva ocazii importante de a marca. Tricolorii au avut foarte multe faze fixe, dar nu au reusit sa le puna probleme congolezilor.

Finalul primei reprize. Romania-Congo 1-0

45+2' Ocazie pentru Congo. Mubele a reluat pe langa poarta lui Pantilimon, dupa o centrare venita de la distanta.

45' Prima repriza este prelungita cu 2 minute.

39' Pintilii suteaza dupa o faza de atac a Romaniei, dar nu prinde spatiul portii.

36' Nicusor Stanciu executa puternic o lovitura libera, dar mingea este trimisa in lateral de portarul congolez.

26' Gool Romania. Nicusor Stanciu deschide scorul, cu un sut de la marginea careului, dupa ce un fundas congolez a preluat gresit o pasa venita de la portar.

21' Ocazie pentru Romania. Chipciu centreaza in careu, dar Chiriches trimite cu capul pe langa poarta lui Kudimbana.

17' Mubele trimite un sut pe jos, dar mingea ajunge in bratele lui Pantilimon.

15' Lovitura libera pentru Romania. Stanciu executa, dar centrarea este respinsa de defensiva congoleza.

7' Mubele suteaza din afara careului, dar Pantilimon prinde fara probleme.

5' Sapunaru trimite cu capul peste poarta, dupa o centrare venita de la Stanciu.

1' Incepe meciul. Romania are lovitura de start.

S-au intonat cele doua imnuri

Vreme frumoasa la Como

Echipe:

Romania: Pantilimon - Sapunaru, Gaman, Chiriches, Rat - Pintilii, Ropotan - Ad. Popa, Stanciu, Chipciu - Alibec

R. D. Congo: Kudimbana – Mpoku, Tisserand, Bompunga, Issama - Mubele, Bakamu, Lomalisa, Zakuani – Mabwati, Maghoma

Selectionata africana se afla pe locul 51 in clasamentul FIFA si are in lot jucatori precum Nsakala Fabrice (Anderlecht/ Belgia), Mbemba Chancel (Newcastle/ Anglia), Mulumbu Youssouf (Norwich City/ Anglia), Bakambu Cedric (Villareal/ Spania). Din lotul congolez pentru amicalul cu Romania a facut parte si fostul atacant de la Petrolul Ploiesti, Jeremy Bokila, care a cucerit Cupa Romaniei alaturi de prahoveni in 2013.

In stagiul de pregatire din Italia, care este si ultimul inainte de Euro 2016, Romania va mai juca inca un meci amical impotriva Ucrainei (locul 22 in clasamentul FIFA), programat pe 29 mai, pe stadionul Olimpic din Torino.

O ultima partida amicala inainte de inceperea Campionatului Mondial va avea loc in Romania, pe 3 iunie, impotriva Georgiei (123 FIFA).

La EURO 2016, Romania face parte din Grupa A si va juca meciul de deschidere a competitiei, pe 10 iunie, contra Frantei, pe Stade de France. Urmatoarele doua meciuri vor fi impotriva Elvetiei (15 iunie, Parc des Princes- Paris) si Albaniei (19 aprilie - Lyon).

Tricolorii au ajuns la 18 meciuri consecutive fara infrangere.