Manchester United a tremurat serios pana la castigarea Cupei Angliei, echipa lui Louis Van Gaal avand nevoie de prelungiri si de un gol in minutul 110 al lui Lingard pentru a trece de Crystal Palace, scor 2-1. Este primul trofeu cucerit de United dupa o seceta de trei ani.

Dupa retragerea lui Sir Alex Ferguson, United a mai cucerit doar doua trofee: Supercupa Angliei in 2013, cu David Moyes pe banca, si Cupa Angliei in 2016, cu Louis Van Gaal.

Este a 12-a Cupa a Angliei din istoria lui United, trofeul venind dupa o pauza de 12 ani de asteptare.

Crystal Palace a deschis scorul prin Puncheon in minutul 78, dar Juan Mata a trimis finala in prelungiri in minutul 81.

In inferioritate numerica (Smalling a fost eliminat in minutul 105), United a dat lovitura prin Jesse Lingard cu doar zece minute inainte de a se trece la loteria penaltiurilor.

Louis Van Gaal a castigat astfel primul trofeu alaturi de Manchester United, insa e tot mai sigura o schimbare a olandezului. Presa din Albion vorbeste despre numirea lui Jose Mourinho, schimbare care ar urma sa fie oficializata in cursul saptamanii viitoare.