Decesul lui Patrick Ekeng: Procurorii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpa

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:37 Sport | Fotbal

Patrick Ekeng a murit
Foto: Facebook/ Dinamo
Procurorii Pachetului de pe langa Tribunalul Bucuresti au deschis, sambata, un dosar penal pentru ucidere din culpa in cazul mortii jucatorului Patrick Ekeng.

Iata comunicatul de presa, conform gsp.ro:

"În seara zilei de 06.05.2016, la ora 2325, la Spitalul Floreasca s-a produs decesul jucătorului de fotbal Patrick Ekeng, în vârstă de 26 de ani. Acesta a fost transportat cu o ambulanţă la spital, după ce s-a prăbuşit pe gazon, în timpul unui meci de fotbal desfăşurat pe Stadionul Dinamo.

Drept urmare, la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti s-a constituit un dosar penal în vederea stabilirii circumstanţelor în care s-a produs decesul.

Cu ocazia deplasării la faţa locului, lucrătorii din cadrul Serviciului Omoruri au ridicat documentele medicale întocmite la spital, precum şi unele documente legate de organizarea evenimentului sportiv. Totodată, în cursul zilei curente au fost solicitate documente relevante în cauză de la factorii implicaţi în desfăşurarea meciului de fotbal pe parcursul căruia s-a produs incidentul.

A fost dispusă o autopsie medico-legală, care va fi efectuată în data de 09.05.2016, la Institutul Naţional de Medicină Legală „Mina Minovici”.

Au fost ataşate la dosarul cauzei înregistrări video ale incidentului. De asemenea, au fost solicitate şi alte înregistrări ale unor camere de supraveghere instalate în zona incidentului. Au fost examinate criminalistic cele trei ambulanţe (aparţinând unui serviciu privat) prezente la locul desfăşurării meciului de fotbal, iar cea care l-a transportat pe jucătorul de fotbal la spital a fost sigilată, în vederea efectuării unor verificări suplimentare.

Procurorii criminalişti din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti şi ofiţerii din cadrul Serviciului Omoruri efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de ucidere din culpă, în cauză fiind dispusă începerea urmăririi penale in rem".

Ambulanta a avut nevoie de 3 minute pentru a ajunge la jucator, care a decedat desi spitalul e langa arena de fotbal"

Dosar penal in rem deschis in cazul mortii fotbalistului Patrick Ekeng.

Fotbalistul dinamovist Patrick Ekeng (26 de ani) a murit vineri seara dupa ce s-a prabusit pe teren in timpul meciului dintre Dinamo si FC Viitorul Constanta (3-3).


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
9094 vizualizari
  • 0 (18 voturi)    
    Timp de reactie onorabil! (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:52)

    Ari2016 [utilizator]

    Sa fim seriosi, timpul de reactie de 3min este mai mult decat onorabil ptr colectare si transport la spital! Ceea ce s-a intamplat pe teren nu este unic in lume si se datoreaza consumului de pilule de performanta. Daca acestor sportivi le pasa intradevar de viata lor ar trebui sa o ia mai usor cu chimicalele!
    • 0 (0 voturi)    
      nu e deloc onorabil (Sâmbătă, 7 mai 2016, 22:38)

      Tkay [utilizator] i-a raspuns lui Ari2016

      In cazul unui stop cardio respirator, primele cateva minute sunt absolut esentiale. Nici macar doctorul de la Dinamo nu a parut sa faca masaj cardiac pe loc iar asta mi se pare absolut jenant, avand in vedere pregatirea lui.
  • +1 (9 voturi)    
    dati afara toti incompetentii (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:53)

    rov [utilizator]

    toate pilele si toti nemernicii.
    Dublati lefurile celor meritosi.
    Restul la sapa!
    Asa sa ne ajute Dumnezeu!
    • 0 (0 voturi)    
      Asa e, revolutie! (Duminică, 8 mai 2016, 5:37)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Numai ca... oops, e vorba de marele sistem de sanatate privat care a dat acum gres, nu de cel de stat... Cum sa o dregem? La sapa, zici? Deci la sapa cu sistemul privat de sanatate? Imi plac revolutionarii!
  • +1 (1 vot)    
    Aici spune ca ambulanta a fost pusa departe de teren (Sâmbătă, 7 mai 2016, 19:07)

    proxy [utilizator]

    Articolul de aici spune ca ISU a pus ambulanta departe de teren si ca masina era dotata cu ce trebuie. Care e adevarul? E important de demonstrat: http://m.romanialibera.ro/sport/fotbal/exclusiv--de-ce-nu-a-putut-fi-salvat-fotbalistul-patrick-ekeng--inca-de-la-fata-locului-415709
    • 0 (0 voturi)    
      Cine spune adevarul ? (Duminică, 8 mai 2016, 19:48)

      GeoVoicu [anonim] i-a raspuns lui proxy

      Aproape trei ani, Dinamo a avut contract Biomedica pentru asistență medicală și ambulanțe. Aceasta a refuzat să mai prelungească termenul contractului atunci când i-a fost interzis să mai parcheze ambulanțele pe pista de atletism în timpul meciurilor. Puls a luat locul Biomedica, dar cu condiția de a staționa autovehiculele în afara arenei, relatează sursa citată.

      Adrian Ghiță, un suporter dinamovist, susține că a fost cel care a deschis poarta stadionului pentru a lăsa ambulanța să pătrundă pe teren când s-a petrecut tragedia. Mărturia sa despre situația din acele momente este de-a dreptul năucitoare:

      "Eu vin de doi-trei ani la stadion, sunt nelipsit de acolo, ambulanța stă mereu sub peluza Cătălin Hîldan, în afara gardului închis. Este la 30 de metri de gazon, în linie dreaptă, la 10 metri de pistă. Era închis, eu am reușit să deschid, ceea ce m-a adus în vizorul jandarmilor care m-au luat la fugă! Că de ce deschid eu, cine sunt, să mă duc în tribună, la loc.

      http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/exclusiv-scandalos-cs-dinamo-n-a-permis-ambulantei-sa-stea-pe-pista-de-atletism-477351.html
  • +7 (9 voturi)    
    antidoping (Sâmbătă, 7 mai 2016, 20:12)

    trandafil [utilizator]

    Accesti sportivi beneficiaza de un control antidoping?
    Nu e normal ca un tanar de 26 ani sa se prabuseasca pe teren din senin si sa moara! Si nu e singurul!
    • +5 (7 voturi)    
      Nu este normal! (Sâmbătă, 7 mai 2016, 20:54)

      Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

      Sigur ca nu este normal ca un tanar de 26 de ani, sanatos, practicant de sport, sa moara din picioare.

      Cred ca problema este la ceea ce numim "sport" si care incet, incet a devenit orice altceva decat sport.
      • 0 (0 voturi)    
        ha! de mult timp este industrie (Sâmbătă, 7 mai 2016, 22:32)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Acestnicknameestedejainregistrat

        adica sursa de bani pentru mafiotii din fotoliile federatiei. intrebati-l pe Corleone ca el are raspunsurile cele mai bune la subiectul asta.
  • 0 (0 voturi)    
    dinamo si "eroii" (Sâmbătă, 7 mai 2016, 23:06)

    sorin3 [utilizator]

    Citi oameni trebuie sa mai moara pe teren pina cind lumea va intelege ce e fotbalul?
    Oare ce s-ar gasi daca fotbalistilor de la Dinamo li s-ar face un control antidoping maiine?
    Medicul echipei l-a ucis, nu cei din ambulanta.
  • 0 (0 voturi)    
    stimulente? (Duminică, 8 mai 2016, 0:20)

    IancuJianu [utilizator]

    sau...https://www.youtube.com/watch?v=gcK0ymgKGuc
  • 0 (0 voturi)    
    Cica (Duminică, 8 mai 2016, 0:42)

    trilulilu [utilizator]

    Raed zice ca s-au constatat nereguli serioasa. Se face ancheta.

    Oare in cazul celorlalti romani de rand, care nu au fost la televizor, cand au decedat, cate anchete "serioase" s-au facut?

    Ideea e ca se face ancheta si "treaba serioasa" doar daca esti vedeta TV, copil-parinte de .... politican, sau de mahar local.

    In rest pulimea, iar dupa ce e anesteziat, il opereaza stagiarul singur cu o asistenta, iar medicul sef de sectie isi incaseaza "dreptul", ca doar el l-a operat, e pacientul sau.

    Iar stagiarul sa invete, ca are material berechet.

    Sad but true :-(
  • +1 (1 vot)    
    jos Arafat!... Ooops... (Duminică, 8 mai 2016, 5:34)

    andipetre [utilizator]

    Arataf sa isi dea demisia! ... oops, e vorba de o ambulanta privata, exact fenomenul caruia i se opune Arafat... Nu mai dati, dom'le stirea, puneti in pericol viitorul patriei privatilor din sanatate!
  • +2 (2 voturi)    
    sistem (Duminică, 8 mai 2016, 7:55)

    Francisc 1 [utilizator]

    va dati seama cum se arata valoarea sistemului sanitar , ba cu dezinfectanti ba operatii raporate inexistente , si acum si cu amaratul asta care a murit la cel mai mare spital de urgenta din tara , deci noi ,ceilalti ,nu avem nicio sansa ca nu locuim toti la 3 minute de floreasca.
  • +1 (1 vot)    
    Era un spectacol sportiv public. (Duminică, 8 mai 2016, 11:08)

    asavreau [utilizator]

    De ce nu era prezent SMURD-ul?Ca și la #colectiv unde era un spectacol public și SMURD-ul nu era prezent consider că trebuie stabilită ca regulă ca la toate spectacolele cu public MURD-ul să fie prezent, organizatorii să fie obligați să anunțe SMURD.Cei de la MURD să stabilească locul de parcare a ambulanței încât intervenția să poată fi făcută în condiții eficiente.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce a facut stop cardiac ? (Duminică, 8 mai 2016, 18:25)

    a62 [utilizator]

    Stop cardiac la cateva minute dupa intrarea pe teren ?
    DE CE A FACUT STOP CARDIAC LA 26 ANI ?
    Aceasta e intrebarea , nu cum a actionat ambulanta . Un sportiv , tanar , nu are voie sa faca stop cardiac pe teren . Si am o intrbare , la maraton , 42 km , cati sportivi au facut stop cardiac in timpul cursei ?
    Cred ca adevarul trebuie cauitat in alta parte , nu cum a actionat ambulanta .