Gazeta Sporturilor: Exista un defibrilator in ambulanta care l-a luat pe Patrick Ekeng, dar nu a fost folosit

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 mai 2016, 16:37 Sport | Fotbal

Defibrilatorul care i-ar fi putut salva viata lui Ekeng
Foto: Alex Nicodim/ Gazeta Sporturilor
Ies la iveala alte detalii in ceea ce priveste moartea fulgeratoare a lui Patrick Ekeng (26 de ani). Conform Gazetei Sporturilor, in ambulanta care l-a dus pe jucatorul lui Dinamo la Spitalul Floreasca exista un defibrilator, dar acesta nu a fost folosit. "Daca medicul facea manevrele de care era nevoie, cu monitor defibrilator, prindea ritmul cardiac si ii dadea soc electric, il scotea imediat din stop", a precizat un cadru medical care a intervenit si la incendiul din clubul Colectiv.

De asemenea, politia criminalistica a descins la sediul Puls, acolo unde a pozat si a filmat ambulanta (B 973 LTD) cu care Ekeng a fost transportat la urgente.

Presa internationala relateaza pe larg moartea lui Patrick Ekeng: "Ambulanta a avut nevoie de 3 minute pentru a ajunge la jucator, care a decedat desi spitalul e langa arena de fotbal"

Dosar penal in rem deschis in cazul mortii fotbalistului Patrick Ekeng.

Un cadru medical care a intervenit la tragedia de la clubul Colectiv a explicat pentru Gazeta Sporturilor unde s-a gresit si de ce se poate spune ca Ekeng a murit cu zile.

"In primul rand e socant ca nu vine medicul imediat. Apoi, jucatorul nu trebuia miscat! Protocolul spune ca trebuie facute manevre de resuscitare, masaj cardiac imediat, respirație gura la gura, pana venea ambulanta cu un defibrilator. Daca nu avea, trebuia sa cheme salvarea de stat, nu se pleaca de pe loc! Se pierd minute importante pentru creierul lui. Trebuia sa aiba si tub de oxigen. Protocolul de stop cardio-respirator e acelasi peste tot, nu conteaza ca era ambulanta privata.

Se vede ca pacientul avea spume la gura, cade secerat, face convulsie dupa convulsie, cineva incearca sa-i scoata limba, dar daca n-are Diazepam intra in stop respirator si apoi cardiac. Se vede cum l-au aruncat pe targa, nici macar n-o lasa jos. El nu trebuia miscat! Au fost minute bune pierdute pana vine un medic langa el. Unde era de n-a venit mai repede? Trebuia sa stea langa gazon. Vad si o trusa care nu este conforma. Daca medicul era langa el si facea manevrele de care era nevoie, cu monitor defibrilator, prindea ritmul cardac si ii dadea soc electric, il scotea imediat din stop. Maniera si timpul in care s-a intervenit i-au sapat groapa lui Ekeng!"

Ce spune Serban Bradisteanu,
seful Sectiei de chirurgie cardiovasculara a Spitalului Floreasca din Capitala

"S-ar fi putut face totul ca sa aiba sansele cele mai mari sa fie salvat. In primul rand, o ambulanta care participa la astfel de competitii ar trebui sa fie super-dotata, asa cum sunt cele SMURD. Sa fi avut si asistenti calificati, si medic, si aparatura necesara.

Daca ar fi avut la dispozitie un defibrilator, ca sa afle ce fel de tulburare avea, ar fi putut trage o concluzie urgenta daca trebuie defibrilat sau facut altceva. Daca s-ar fi facut manevrele de defibrilare in cele 3 minute, sansele lui de supravietuire ar fi fost maxime.

Cele trei minute au fost pierdute, au fost foarte lungi si au diminuat foarte mult sansa de supravietuire. Au fost trei minute pe teren plus drumul pana la spital. In total, 6-8 minute. Asta a diminuat drastic posibilitatea de a fi resuscitat. In plus, ambulanta nu a avut personalul care sa faca astfel de manevre.
Cine e responsabil plateste! Trebuie stabiliti exact pasii actiunii si raspunzatorii. Cineva trebuie sa raspunda, inclusiv clubul! Ar fi trebuit sa verifice ce contract aveau cu Ambulanta", a afirmat Serban Bradisteanu, la B1 TV.

Fotbalistul dinamovist Patrick Ekeng (26 de ani) a murit vineri seara dupa ce s-a prabusit pe teren in timpul meciului dintre Dinamo si FC Viitorul Constanta (3-3).


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
8800 vizualizari
  • +1 (35 voturi)    
    STATUL ROMAN (Sâmbătă, 7 mai 2016, 16:54)

    mavis [anonim]

    L-A OMORAT asa cum ne omoara si pe noi la sat la oras pe unde ne prinde. Depinde de noi sa ii aruncam afara din parlament si din primarii si sa punem la conducere oameni normali, invatatori profesori ingineri . Sunt partide noi cu oameni normali ca USB M10 si altele. Nu mai trebuie votat FSN PDSR PSD PNL PC PD UNPR.
    • +8 (20 voturi)    
      nu statul roman e devina aici (Sâmbătă, 7 mai 2016, 17:58)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      organizatorul, un privat, fc dinamo, ambulantierul un privat, puls.
      imi amintesc marea disputa in cazul arafat, acuzat ca blocheaza privatii de la interventiile de urgenta.
      iaca, puls nu a putut face fata situatiei, pt. ca este specializata in transport bolnavi, tratare la domiciliu, in general a unor pacienti abonati.
      medicina de urgenta este o specialitate.
    • +1 (9 voturi)    
      care altele? (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:00)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      Hai, mai spune-ne, ca suntem curiosi care-s partidele alea cu oameni normali?

      Problema voastra e ca ganditi gregar, votati turme in loc de oameni. Ideal ar fi sa selectam oamenii ok indiferent de partid si sa ii votam doar pe ei.

      Dar politicienii au numai de castigat din instinctulmde turma si au facut tot posibilul sa distruga ideea de competitie individuala si alegeri uninominale. Au aranjat totul cu un uninominal "original" care nu avea nimic cu ideea de individualitate si acum au revenit la sistemul de liste prietenesti.
    • +5 (13 voturi)    
      Clubul Dinamo a angajat o Ambulanta Privata (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:07)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      Statul nu are nicio legatura aici ! Clubul Dinamo condus de PSD l-a omorat pt ca ei au angajat o ambulanta privata (PULS) cu un medic ce trebuie bagat la puscarie pt ucidere din culpa
      • -2 (2 voturi)    
        Mai intai sa-i faca autopsia... (Duminică, 8 mai 2016, 11:08)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        ...si sa se afle ce anume l-a ucis, nu cumva niste substante interzise?
    • +2 (8 voturi)    
      de vazut (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:10)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      dece o ambulanta privata era pe stadion, cu cine avea negoitza contract de asistenta sociala.
      aia de la puls nu sunt voluntari.
      daca aveau un echipaj speciializat in medicina de urgenta, smurd
      • +3 (5 voturi)    
        scuze (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:44)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        e vorba de asistenta medicala, nu sociala.
    • +5 (19 voturi)    
      oh, da (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:26)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      Un angajat privat al unui club privat a murit într-o ambulanță privată, dar... l-a omorât STATUL român. Bună logică, n-am ce zice!
      • +3 (15 voturi)    
        PENTRU ORBII DE MAI SUS (Sâmbătă, 7 mai 2016, 19:06)

        mavis [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        nash pandelica
        andipetre
        Gryphus
        Mazeta

        au avut defibrilator si nu l-au folosit. Incompetenta celor angajati sa salveze oameni isi are cauzele in milioanele de romani competenti care au trebuit sa plece din tara pentru un trai mai bun. Romania nu ofera decat moarte sigura prin coruptia care duce la incompetenta.

        TOATE DRUMURILE duc la Organizatia terorista din Parlament
        • 0 (2 voturi)    
          Rromania (Duminică, 8 mai 2016, 9:55)

          Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui mavis

          In Romania au ramas doar incompetentii. O sa muriti pe capete.
  • +3 (27 voturi)    
    Nu era nevoie de defibrilator! (Sâmbătă, 7 mai 2016, 17:02)

    DanMiclea1 [anonim]

    Nu era nevoie de defibrilator! Inima batea.
    Prea multe pareri aiurea.
    • +3 (9 voturi)    
      Postacii se pricep la toate (Sâmbătă, 7 mai 2016, 17:55)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui DanMiclea1

      Si nu au nevoie nici de diploma ca sa stie medicina ca, deh, dupa ei si scoala e de prisos.
    • -2 (10 voturi)    
      parerea (Sâmbătă, 7 mai 2016, 17:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DanMiclea1

      unui medic primeaza intotdeauna in fata unui neavenit in medicina :

      "Daca medicul era langa el si facea manevrele de care era nevoie, cu monitor defibrilator, prindea ritmul cardac si ii dadea soc electric, il scotea imediat din stop."
      • -2 (10 voturi)    
        la floreasca au avut (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:49)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        si defibrilator, si oxigen.
        si a ajuns acolo dupa cinci sase minute....
        se spunea ca a avut momente cu puls.
  • -11 (21 voturi)    
    Se impune (Sâmbătă, 7 mai 2016, 17:14)

    EugenEugen1 [anonim]

    .. un tambalau mare si o noua schimbare de guvern
    • +2 (18 voturi)    
      Nu guv de tehnocrati este de vina (Sâmbătă, 7 mai 2016, 17:44)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui EugenEugen1

      ci mafia din parlament
    • +4 (10 voturi)    
      Ce legatura are Guvernul cu Clubul Dinamo ? (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:05)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

      Clubul Dinamo a ANGAJAT o Ambulanta PRIVATA !!!

      dar daca vrei sa vorbim de guverne atunci ne uitam cine e patron la Dinamo...NEGOITA (PSD). Clubul Dinamo l-a omorat, ce e ciudat e ca nu au invatat nimic desi le-au mai murit jucatori pe teren
      • -2 (2 voturi)    
        da-n guvernul mitomanului (Duminică, 8 mai 2016, 10:01)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        nu a fost ministru una cu studii de vaslit ?
  • +14 (20 voturi)    
    Planeta maimutelor cu studii copy paste (Sâmbătă, 7 mai 2016, 17:20)

    Maniu [utilizator]

    loveste din nou.
  • +5 (9 voturi)    
    sistem (Sâmbătă, 7 mai 2016, 17:35)

    Francisc 1 [utilizator]

    e pe sistem baeti ! si diluarea si toate mizeriile astea au inceput cu multi multi ani in urma de cand s-a inventat sef de clinica si manager zeu!
  • -3 (9 voturi)    
    Nu se impune (Sâmbătă, 7 mai 2016, 17:39)

    EugenEugen1 [anonim]

    .. un tambalau mare si o noua schimbare de guvern
    • -2 (6 voturi)    
      sa vina un guvern competent, (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:02)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

      condus de liviu dragnea. a dovedit ! :))
      sau,... blaga ?! :)))
  • +1 (13 voturi)    
    Eu zic sa-si faca Gazeta Sporturilor spital... (Sâmbătă, 7 mai 2016, 17:52)

    andipetre [utilizator]

    ... si serviciu de ambulanta. Ca vad ca sunt priceputi la toate.

    Asa-i pe Dambovita. Se pricep toti la fotbal, politica, stiinta si medicina.
  • +4 (8 voturi)    
    va dai seama... (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:04)

    liviu_ [utilizator]

    cat decompetenti erau medicii ai daca aveau aparatura dar nu stiiau ce sa faca cu ea?!
  • +2 (10 voturi)    
    Da (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:06)

    travelman [utilizator]

    Suntem prea prosti sa facem ceva noi suntem tari pe Facebook !!!
  • -2 (10 voturi)    
    astept cu nerabdare (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:07)

    nash pandelica [utilizator]

    cand gsp va investiga afacerile varanului. :))))
    alde, ...tolontanii din...sport.
  • -2 (6 voturi)    
    Cititi si varianta asta (Sâmbătă, 7 mai 2016, 19:09)

    proxy [utilizator]

    Cica ambulanta a fost plasata de ISU departe de teren: http://m.romanialibera.ro/sport/fotbal/exclusiv--de-ce-nu-a-putut-fi-salvat-fotbalistul-patrick-ekeng--inca-de-la-fata-locului-415709
  • +2 (4 voturi)    
    Nu mai lasati toti prostii in functii! (Duminică, 8 mai 2016, 8:38)

    Lia68 [anonim]

    Chiar daca sunt medici, nu inseamna ca sunt si pregatiti sau ca au bun simt.
    Cati oameni inteligenti ar putea invata in cateva cursuri sa ofere prim ajutor si chiar sa foloseasca cu succes un defibrilator, chiar daca nu sunt medici!
    Demascati prostia si incompetenta oriunde o vedeti! Nu mai treceti nepasatori pe langa prostii care pot sa ne omoare!