Acuzatii grave dupa decesul lui Ekeng: "Daca s-ar fi facut manevrele de defibrilare in cele 3 minute, sansele de supravietuire ar fi fost maxime. Maniera si timpul in care s-a intervenit i-au sapat groapa jucatorului"

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 mai 2016, 12:56 Sport | Fotbal

Patrick Ekeng
Foto: Facebook/ Razvan Burleanu
​Serban Bradisteanu, seful Sectiei de chirurgie cardiovasculara a Spitalului Floreasca din Capitala, a vorbit despre decesul jucatorului Patrick Ekeng, acesta fiind de parere ca fotbalistul avea sanse mari de supravietuire daca ambulanta prezenta la stadionul din Stefan cel Mare ar fi fost dotata corespunzator. "Daca s-ar fi facut manevrele de defibrilare in cele trei minute, sansele lui de supravietuire ar fi fost maxime", a precizat Bradisteanu.

Presa internationala relateaza pe larg moartea lui Patrick Ekeng: "Ambulanta a avut nevoie de 3 minute pentru a ajunge la jucator, care a decedat desi spitalul e langa arena de fotbal"


"S-ar fi putut face totul ca sa aiba sansele cele mai mari sa fie salvat. In primul rand, o ambulanta care participa la astfel de competitii ar trebui sa fie super-dotata, asa cum sunt cele SMURD. Sa fi avut si asistenti calificati, si medic, si aparatura necesara.

Daca ar fi avut la dispozitie un defibrilator, ca sa afle ce fel de tulburare avea, ar fi putut trage o concluzie urgenta daca trebuie defibrilat sau facut altceva. Daca s-ar fi facut manevrele de defibrilare in cele 3 minute, sansele lui de supravietuire ar fi fost maxime.

Cele trei minute au fost pierdute, au fost foarte lungi si au diminuat foarte mult sansa de supravietuire. Au fost trei minute pe teren plus drumul pana la spital. In total, 6-8 minute. Asta a diminuat drastic posibilitatea de a fi resuscitat. In plus, ambulanta nu a avut personalul care sa faca astfel de manevre.
Cine e responsabil plateste! Trebuie stabiliti exact pasii actiunii si raspunzatorii. Cineva trebuie sa raspunda, inclusiv clubul! Ar fi trebuit sa verifice ce contract aveau cu Ambulanta", a afirmat Serban Bradisteanu, la B1 TV.
 
Un cadru medical care a intervenit la tragedia de la clubul Colectiv a explicat pentru Gazeta Sporturilor unde s-a gresit si de ce se poate spune ca Ekeng a murit cu zile.

"In primul rand e socant ca nu vine medicul imediat. Apoi, jucatorul nu trebuia miscat! Protocolul spune ca trebuie facute manevre de resuscitare, masaj cardiac imediat, respirație gura la gura, pana venea ambulanta cu un defibrilator. Daca nu avea, trebuia sa cheme salvarea de stat, nu se pleaca de pe loc! Se pierd minute importante pentru creierul lui. Trebuia sa aiba si tub de oxigen. Protocolul de stop cardio-respirator e acelasi peste tot, nu conteaza ca era ambulanta privata.

Se vede ca pacientul avea spume la gura, cade secerat, face convulsie dupa convulsie, cineva incearca sa-i scoata limba, dar daca n-are Diazepam intra in stop respirator si apoi cardiac. Se vede cum l-au aruncat pe targa, nici macar n-o lasa jos. El nu trebuia miscat! Au fost minute bune pierdute pana vine un medic langa el. Unde era de n-a venit mai repede? Trebuia sa stea langa gazon. Vad si o trusa care nu este conforma. Daca medicul era langa el si facea manevrele de care era nevoie, cu monitor defibrilator, prindea ritmul cardac si ii dadea soc electric, il scotea imediat din stop. Maniera si timpul in care s-a intervenit i-au sapat groapa lui Ekeng!".

Fotbalistul dinamovist Patrick Ekeng (26 de ani) a murit vineri seara dupa ce s-a prabusit pe teren in timpul meciului dintre Dinamo si FC Viitorul Constanta (3-3).


Citeste mai multe despre   























7714 vizualizari

  • -7 (45 voturi)    
    SMURD (Sâmbătă, 7 mai 2016, 13:14)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    sorosistii si feisbucistii voiau sa privatizeze salvarea
    iata ca firmele private omoara oamenii cu zile
    jos labele de pe smurd
    daca era smurd SI NU O FIRMA PRIVATA , erati acum in strada, iudeilor
    • -2 (40 voturi)    
      să recunoaștem, totuși (Sâmbătă, 7 mai 2016, 13:26)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      Ambulanța PULS a fost mai eficientă per total. A dus pacientul direct la cimitir, nu l-a mai plimbat prin spitale cu medici corupți, infecții nosocomiale, diluanți diluați etc.
    • +7 (11 voturi)    
      Mda (Sâmbătă, 7 mai 2016, 13:46)

      ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      spitalele romanesti nu se joaca cu un om, ele fac genocid in toata regula. Mai asteapta sa treaca scandalul cu dezinfectantele.
      Apoi, nu uita ca in Romania TOATE institutille de stat traiesc pe seama contribuabilului - deci au un venit asigurat in orice conditii.
      Daca nu au competitie iti pun pumnul in gura: CFR, spitalele, etc. Doar daca au competitie misca si ei un deget (Romtelecom sau TAROM cu chiu cu vai).
      • +4 (6 voturi)    
        nu misca nimeni niciun deget (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:01)

        mavis [anonim] i-a raspuns lui ICosmin

        atat timp cat mafia se afla in Parlament.
    • -8 (22 voturi)    
      Daca era SMURD implicat... (Sâmbătă, 7 mai 2016, 13:50)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      Arafat era acum deja dat afara de toata presa cumparata. Asa, fiind vorba de o o firma privata, nu se zice mai nimic.

      Cind o sa inteleaga lumea ca atunci cind e vorba de siguranta si securitatea unei tari, privatul ucide, pentru ca interesul lor e profitul, nu siguranta cetateanului de rind?
  • +27 (29 voturi)    
    inca o crima marca "Sanatate" (Sâmbătă, 7 mai 2016, 13:19)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Un tinar sportiv de 26 ani nu are sansa sa supravietuiasca la 2 minute distanta de primul spital de urgenta din tara! Incompetenta combinata cu functii ocupate pe relatii, cu coruptia care infiinteaza servicii de ambulanta interesat toata lumea urmarind sa faca bani si nu calitatea serviciilor oferite, Ambulanta nu este un simplu taxi de culoare alba.
    Dinamo nu e prima oara intr-o asemenea situatie. Cum de nu au ei insisi o ambulanta perfect echipata cu medici adevarati nu cu maseuri? Cum e posibil sa iti apara toata ziua "managerii" si "propietarii" clubului in presa de scandal laudindu-se cu banii pe care "ii sparg" cu tot felul de panarame prin bombe "de lux" si nimeni dar nimeni nu ii intreaba dece nu asigura sanse de supravietuire celor ce le fac bani? Unde e respectul pt echipa, pt fani? Merita o greva a jucatorilor ci si a fanilor, Si nu numai Dinamo, toate cluburile. Platim bilet sa vedem fotbal nu cum se moare prin nestiinta si nepasare.
    Nu ar fi rau ca in afara de ambulanta sa bage si ceva fotbal adevarat, nu numai plimbat mingea aiurea. Si asta iarasi, pe toate stadioanele. Daca nu stiu cum e pot sa priveasca la tv ce se numeste fotbal in Germania, Franta, Spania, UK. Si cum arata o ambulata acolo.
  • +4 (16 voturi)    
    ROMANIA = MOARTE (Sâmbătă, 7 mai 2016, 13:31)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Auschwitzul din Sanatatea romaneasca se continua. Romania e tara mortilor ci zile si a mafiotilot comunisti carora nu le pasa. MINISTRII SANATATII AU FOST TOTI CRIMINALI SI AR TREBUI SA PLATEASCA PENTRU RAUL FACUT!
  • +16 (22 voturi)    
    Halal cadru (Sâmbătă, 7 mai 2016, 13:36)

    neamprooost [utilizator]

    E șoc cardiogenic pe aritmie acută, lasă-mă cu diazepamul ;))
    Și dacă era masat și defibrilat imediat șansele lui erau minime, se vede din cazurile cunoscute de fotbaliști căzuți pe teren în ultimii ani - ceea ce nu scuză sub nici o formă organizarea de trei lulele.
    • -2 (14 voturi)    
      Minuneeee!!! (Sâmbătă, 7 mai 2016, 14:18)

      Mircea21 [utilizator] i-a raspuns lui neamprooost

      Banuiesc ca esti doctor la Puls, vad ca te pricepi de minune sa pui diagnostic privind printr-un televizor...minunatule!
  • +11 (11 voturi)    
    toti se fac ca muncesc (Sâmbătă, 7 mai 2016, 13:40)

    gigi1 [utilizator]

    Isi mai face cineva treaba in tara asta? totul e superficial, toti se fac ca muncesc dar vor salarii si beneficii cat mai mari.
    • +2 (8 voturi)    
      Rezolvare (Sâmbătă, 7 mai 2016, 14:19)

      Mircea21 [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Da eu mi-o fac foarte bine....tu ti-o faci?
      Se pare ca sistemul privat de la Puls nu si-a facut-o, au strigat si ei dupa mariri de salarii? unde si la cine?
    • +4 (4 voturi)    
      Vorba lui KIWI (Sâmbătă, 7 mai 2016, 14:43)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Tara lucrului bine facut... Poate se referea la traficul de imobile
    • -1 (1 vot)    
      Mda (Duminică, 8 mai 2016, 10:05)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Asa e... pana si ziaristii sunt incompetenti. Pana la urma e si o problema de atitudine a rumanului despre munca. Rumanu' dispretuieste munca, si de aici toate necazurile. E valabil pentru voi toti.
  • +3 (9 voturi)    
    aveti putintica rabdare (Sâmbătă, 7 mai 2016, 14:14)

    IancuJianu [utilizator]

    sa vina rezultatul legistului si apoi puteti spune daca il salva defibrilatia. Inca nu stiti cauza decesului si va aruncati parerile pe net.
    O explozie a aortei sau spargerea unui anevrism pe creier este fatala cu toata defibrilatia sau masajul cardio-respirator ulterior.
  • -2 (16 voturi)    
    Jos Arafat! ca sunt frumos si liber (Sâmbătă, 7 mai 2016, 14:21)

    Mircea21 [utilizator]

    Jos Arafat! ca sunt frumos si liber
    Are vreo treaba cu ce sa intamplat? Nu, dar nu conteaza jos Arafat! sunt frumos si liber si bine platit de Soros
    Jos Iliescu, vin minerii si jos comunismul! ce treaba are cu cazul? Nici unul dar v-am spus sunt bine platit de Soros
    • +3 (5 voturi)    
      ce inteligent... (Sâmbătă, 7 mai 2016, 15:36)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mircea21

      arafat si-a aratat "competenta" apuseni, elicopterul prabusit, colectiv...

      ironia ta este extrem de tampita si nu isi are locul aici
  • +4 (6 voturi)    
    sa vina Arafat Sova si Oprea (Sâmbătă, 7 mai 2016, 15:17)

    mavis [anonim]

    sa ne spuna cum s-a intervenit impecabil. Ne omoara pe rand, asta e tehnica terorista
  • +5 (7 voturi)    
    adica (Sâmbătă, 7 mai 2016, 16:27)

    gopo2016 [utilizator]

    doctorul care nu a intervenit e de vina si cei care erau acolo pt asa ceva, pai daca nu avea omul spaga in chiloti sa le dea :), si vorba celor de la kamikaze daca era in africa avea sanse sa scape dar asa.............la noi ;)