Liverpool (Anglia) a castigat, scor 3-0, meciul jucat pe teren propriu cu Vilarreal (Spania) si s-a calificat in finala acestui sezon al Europa League, acolo unde o asteapta detinatoarea ultimelor doua editii ale competitiei, FC Sevilla, potrivit Mediafax.

Finala ELFoto: Colaj foto

A marcat: Soriano (autogol) 7', Sturridge 63', Lallana 81' / -

1-0: Faza prelungita de atac a gazdelor, Sturridge nu ajunge la minge si Bruno Soriano deviaza in proprie poarta.

2-0 : Sturridge ramane in pozitie regulemtara dupa pasa lui Firmino, iar atacantul lui Klopp inscrie si cu sansa, dupa ce balonul loveste si bara inainte de a intra in poarta.

3-0: Firmino ii paseaza lui Sturridge, acesta loveste gresit balonul, insa Lallana, aflat in pozitie regulamentara, inscrie din fata portii.

Liverpool: Mignolet - Clyne, Kolo Toure, Lovren, Alberto Moreno - Milner, Emre Can - Firmino (Benteke 89'), Coutinho (Allen 82'), Lallana - Sturridge (Lucas 90+2). Antrenor: Jurgen Klopp.

Villarreal: Areola - Perez Martinez, Musacchio, Ruiz, Costa Jorda - Dos Santos (Bonera 73'), Pina (Trigueros 60' ), Bruno, Denis Suarez - Soldado (Adrian 68' ), Bakambu. Antrenor: Marcelino.

Cartonase galbene: Clyne 35' / Ruiz 30', Soldado 40', Suarez 90+4.

Cartonase rosii: Ruiz 71'.

Arbitri: Viktor Kassai, Gyorgy Ring,Vencel Toth (toti Ungaria)

Observatori: Frank De Bleeckere (Belgia), Geir Thorsteinsson (Islanda)

Stadion: Anfield Road, Liverpool.

FC Sevilla - Sahtior Donetk 3-1

Mircea Lucescu a fost eliminat din Europa League, dupa un meci in care a sperat doar in prima repriza. In minutul 44, Eduardo a egalat pentru Sahtior, dar echipa ucraineana s-a vazut din nou condusa in a doua repriza, dupa numai 2 minute de joc. S-a terminat 3-1, iar Sevilla isi apara trofeul inca o data si joaca a treia finala consecutiva, potrivit prosport.ro.