VIDEO Liga Campionilor Atletico o elimina pe Bayern si este din nou in finala Ligii Campionilor

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 3 mai 2016, 22:42 Sport | Fotbal

Griezmann, eroul lui Atletico
Foto: Captura Pro TV
Simeone mai reuseste o minune si o califica din nou pe Atletico Madrid in finala Ligii Campionilor. Bayern nu a reusit sa castige decat cu 2-1, scor 2-2 la general, dar madrilenii beneficiaza de golul in plus marcat in deplasare. Bavarezii au deschis repede scorul prin Xabi Alonso (min 31) si au ratat sansa de a face 2-0 in min 35 cand Muller a ratat o lovitura de la 11 m. Atletico a lovit din nou pe contraaatac, Griezmann inscriind in min 54 dupa ce a plecat dintr-o pozitie supecta de ofsaid. Lewandoski reaprindea sperantele nemtilor in 74 cu o lovitura de cap, dar tot madrilenii au fost la un pas sa inchida meciul dintr-un penalti acordat gresit de arbitrul turc. A ratat insa Torres. Bayern a presat si a ratat, Simeone s-a mai facut remarcat prin cateva gesturi deplasate, dar echipa sa este din nou intr-o finala de LC, la doi ani dupa ce au pierdut dramatic cu Real Madrid.



Repriza secunda

  • Un nou gest discutabil (ca sa nu spunem golanesc) al lui Diego Simeone. Dupa ce nu da migea inapoi unui jucator neamt pt a repune de la margine, isi loveste apoi un colaborator ca nu a aratat mai repede schimbarea
  • min 83 penalti pt Atletico. Nebunie maxima. Atletico primeste in mod eronat un penalty, Torres fiind faultat in afara careului. Acelasi Torres rateaza insa sau Neuer apara, ia madrilenii rateaza sansa de a inchide meciul. Cate un penalty ratat de fiecare parte
  • min 74 Lewandoski o aduce pe Bayern in avantaj si reaprinde sperantele bavarezilor. Final de foc
  • min 54 Griezmann este lansat pe culoar de Torres intr-o pozitie suspecta de ofsaid, scapa singur si-l executa pe Neuer. Bayern are nevoie acum sa mai marcheze doua goluri

Prima repriza

Bayern Munchen a inceput in forta meciul retur din semifinala Ligii Campionilor cu Atletico Madrid si a deschis scorul in minutul 31, dupa lovitura libera a lui Xabi, potrivit gsp.ro. Mai mult, Jose Gimenez face o tinere prelungita in careu, iar arbitrul turc acorda penalty. Sansa uriasa pentru Bayern, dar Muller trage slab si Oblak respinge (min 35).

Tenisunea a crescut pe teren, iar Diego Simeone a iscat un scandal cu Pep Guardiola si banca de rezerve a bavarezilor, antrenorul madrilen fiind tinut cu greu de Ribery. (video)


In tur, Atletico a castigat cu 1-0.














Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
7121 vizualizari
  • +3 (11 voturi)    
    Respect Simeone, felicitari Atletico (Miercuri, 4 mai 2016, 1:44)

    Ehrendil [utilizator]

    Si fruntea sus Bayern.
    • -2 (12 voturi)    
      Respect ?! (Miercuri, 4 mai 2016, 9:21)

      castro [utilizator] i-a raspuns lui Ehrendil

      Pentru circ ?! Atletico ar trebui trimisa sa faca circ in alta parte nu in LC.
      • +1 (1 vot)    
        In comparatie cu Simeone... (Miercuri, 4 mai 2016, 14:38)

        Ehrendil [utilizator] i-a raspuns lui castro

        Tu de cate ori te-ai calificat in finala Ligii ?

        Oricum s-a calificat, Simeone merita respect pentru faptul ca a reusit din nou sa o califice pe Atletico in finala Ligii.
    • -2 (14 voturi)    
      Respect??? (Miercuri, 4 mai 2016, 10:10)

      petrol_head [utilizator] i-a raspuns lui Ehrendil

      Daca intr-o semifinala de UEFA Champions League nu te poti abtine sa te manifesti ca un urangutan, de ce as avea acest respect. Iar pentru Atletico, ca echipa, atata timp cat in minutul 10 al unei semifinale te aperi cu absolut toti jucatorii in preajma propriului careu, nu meriti sa ajungi in finala. Fotbalul inseamna sa joci fotbal, sa iesi la joc, sa arati ca meriti sa fii acolo sus! Jocul practicat este de o echipa mica, nu de finalista CL. Si ce fel de mare antrenor e si asta ca isi baga toti jucatorii cu fundul in poarta??? Urat de tot. La fel a fost si Chelsea si Inter Milano.
      Bayern a pierdut semifinalele in tur, cand Guardiola a insistat cu tiki-taka si nu l-a bagat pe Müller titular.
      E clar, la finala de anul asta nu ma voi uita. Real Madrid nu imi place, iar Atletico nu merita sa fie acolo :(
      • +2 (10 voturi)    
        relax (Miercuri, 4 mai 2016, 10:33)

        Klaus_Voievod [utilizator] i-a raspuns lui petrol_head

        S-ar parea ca nu ai inteles nimic, culca-te linistit.
      • -1 (5 voturi)    
        .. (Miercuri, 4 mai 2016, 12:01)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui petrol_head

        Adică, după părerea ta, ar fi putut să antreneze și Reghe aseară, că ar fi obținut același rezultat, dacă-i trecea prin minte să-i pună pe toți cu fundul în poartă?
    • -2 (12 voturi)    
      daca fotbalul aste merita respect... (Miercuri, 4 mai 2016, 10:22)

      banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui Ehrendil

      am ajuns rau de tot... de asta nu o sa prinda sportul asta in SUA niciodata, tiganie, trageri de timp, erori flagrante de arbitraj, scandal gratuit, uscarea gazonului... Bayern a jucat ca o echipa mare, din pacate nu era pregatit pentru smecheriile sudamericane... Ieri fotbalul a pierdut...
      • +1 (3 voturi)    
        Cu Simeone ca antrenor (Miercuri, 4 mai 2016, 14:41)

        Ehrendil [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

        Cei de la Atletico au cucerit Europa League si Supercupa Europei in 2012 plus un titlu in Spania si inca o calificare in finala Ligii.

        Ai uitat ??
      • 0 (2 voturi)    
        Mai Gogule (Miercuri, 4 mai 2016, 23:52)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

        cine joaca in finala ? Madrid! Cum au ajuns acolo nu mai intereseaza in 2 zile pe nimeni.Iar tu habar n-ai de sportul profesionist. Vrei meciuri romantice? Uita-te in curtea scolii.
  • +4 (10 voturi)    
    E frapant cum in anul 2016 (Miercuri, 4 mai 2016, 9:52)

    rov [utilizator]

    Cand exista atatea posibilitati tehnice, zeci de milioane de oameni stau si se uita cum un nea arbitru decide soarta unei partide. E o imensa putere pusa aiurea pe umerii unui om...
    Felicitari ambelor echipe!
    • +5 (7 voturi)    
      Nevoia de solutii moderne (Miercuri, 4 mai 2016, 10:41)

      Klaus_Voievod [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Arbitrajul a ramas marea slabiciune a fotbalului, cel putin la nivelul de CL arbitrul ar trebui asistat de o echipa de observatori video, este fezabil si ar putea fi implementat rapid. UEFA n-ar trebui sa se teama de inovatii, cel mai bun exemplu este acea spuma alba care marcheaza locul zidului si care a eliminat nesfarsitele targuieli si smecherii...Inca se simuleaza mult si se aplica mult prea personal regulamentul.
  • 0 (8 voturi)    
    ... (Miercuri, 4 mai 2016, 11:59)

    OzzyO [utilizator]

    Dacă o echipă românească ar fi obținut nu calificarea în finală, ci doar calificarea în grupele CL, jucând ca Atletico aseară, probabil că toți ăștia care critică ar fi fost în al nouălea cer și ar fi lăudat tactica antrenorului și puterea de luptă a jucătorilor.
    Atletico nu are banii lui Bayern, Atletico mai are de dus și un campionat în care se luptă cu Real și Barcelona plus încă cel puțin 5-6 echipe de mare valoare, nu ca Bayern care aleargă de una singură prin Bundesliga.
    S-au bătut și ei cum au putut.