Kosovo, al 55-lea membru al UEFA

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 3 mai 2016, 15:37 Sport | Fotbal

UEFA
Foto: Uefa.com
Statul Kosovo a fost admis, marti, ca al 55-lea membru al UEFA, in cadrul Congresului Uniunii care a avut loc la Budapesta, in urma votului exprimat de cele 54 de tari componente, informeaza AFP, conform Agerpres.

Fosta provincie sarbeasca, Kosovo a fost teatrul unui conflict (1998-1999) intre separatistii albanezi kosovari si fortele de la Belgrad. In februarie 2008, majoritatea albaneza din Kosovo a proclamat independenta acestui teritoriu, pe care Serbia refuza sa-l recunoasca.

Din 2014, Kosovo a fost autorizat sa dispute meciuri amicale sub egida FIFA.

Congresul UEFA a adoptat Kosovo ca membru cu 28 de voturi pentru si 24 impotriva, iar doua au fost declarate invalide. Urmatorul pas pentru federatia din Kosovo va fi sa aplice pentru a deveni membru al FIFA.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
1695 vizualizari
  • -6 (14 voturi)    
    Rromania (Marţi, 3 mai 2016, 15:50)

    Qwertz [utilizator]

    "In februarie 2008, majoritatea albaneza din Kosovo a proclamat independenta acestui teritoriu, pe care Serbia refuza sa-l recunoasca." -> Care e pozitia Romaniei ?!?!?!? Cum sa joci un meci Romania cu o tara pe care nu o recunosti?
    • -5 (5 voturi)    
      sunt (Marţi, 3 mai 2016, 17:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

      curios ce a avut in cap cel care ti-a dat cu "minus".
      pe de o parte Romania nu recunoaste Kosovo ca stat, iar pe de alta parte, tot Romania recunoaste Kosovo ca stat, prin acceptul aderarii la UEFA.
      cretinism curat.
      asa cum bine a sesizat mai jos @HChifteluta, adaug si eu un meci de maaaare miza si interes : Albania - Kosovo.
      • +1 (1 vot)    
        V-a explicat Anges, (Miercuri, 4 mai 2016, 7:59)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        si-nca de 2 ori. UEFA nu e formata numai din state independente. Acu' pot sa va dau si io minus la amandoi? :)
        PS: si e posibil sa-si fi luat minus si pt cum a scris Romania (da' vine legea defaimarii).
    • +5 (5 voturi)    
      Intrebare de Radio Hungaristan (Marţi, 3 mai 2016, 17:08)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

      La fel cum joci un meci cu Scotia, Tara Galilor, Feroe sau Gibraltar.
    • +4 (4 voturi)    
      Kosovo (Marţi, 3 mai 2016, 18:20)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

      nu a fost recunoscut de Romania si alte cateva state
    • +4 (4 voturi)    
      e posibil (Marţi, 3 mai 2016, 21:24)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

      Scotia, Tara Galilor, Irlanda de nord, Hong Kong, Taiwan, deci se poate si Kpsovo , chiar daca nu e tara recunoscuta.
      • 0 (0 voturi)    
        Mda (Miercuri, 4 mai 2016, 20:48)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui minos

        Se pare ca prostia nu are limite. Verifica fr**ere daca recunoaste Romania tarile mentionate de tine.
    • +4 (4 voturi)    
      Cum joci si cu Scotia, (Marţi, 3 mai 2016, 23:59)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

      Tara Galilor, Feroe sau Gibraltar, desteptule!
  • +3 (9 voturi)    
    America America (Marţi, 3 mai 2016, 15:53)

    Zummm [utilizator]

    Multumim
  • +3 (7 voturi)    
    ! (Marţi, 3 mai 2016, 15:58)

    HChifteluta [utilizator]

    Abia aștept un meci Kosovo - Serbia!
  • +2 (4 voturi)    
    cine? (Marţi, 3 mai 2016, 16:01)

    Point [utilizator]

    care stat frate?poate judet :D

    sa ne iasa kosovo-ul asta pe nas.coana pandora o sa ne bantuie la greu
  • -3 (7 voturi)    
    interesant (Marţi, 3 mai 2016, 16:17)

    demaGOGU [utilizator]

    se pare ca asta e pretul ptr a albi coruptia din fotbal.
  • +1 (1 vot)    
    .... (Marţi, 3 mai 2016, 17:47)

    Ehrendil [utilizator]

    Deci dupa Muntenegru(2006) si Gibraltar(2013) se pare ca acum Kosovo o sa participe si ea in preliminariile turneelor finale, super.