Sahtior Donetk, echipa antrenata de romanul Mircea Lucescu, a terminat la egalitate, 2-2 (2-1), cu Sevilla, detinatoarea trofeului, joi seara, la Lvov, in prima mansa a semifinalelor Europa League la fotbal, potrivit Agerpres.

Ibericii au deschis scorul rapid, prin Vitolo (6), dar vicecampioana Ucrainei a intrat in avantaj la pauza, gratie golurilor reusite de Marlos (23) si Taras Stepanenko (36). Sevilla a egalat pe final, prin francezul Kevin Gameiro (82), din penalty.

Sahtior a dominat prima repriza, cand a atacat mai mult, dar ibericii au controlat jocul dupa pauza si in cele din urma au reusit egalarea.

Returul se va juca in data de 5 mai, la Sevilla.

Sahtior Donetk - Sevilla 2-2 (2-1)

Au marcat: Marlos (23), Taras Stepanenko (36), respectiv Vitolo (6), Kevin Gameiro (82 - penalty).

Villarreal si Liverpool nu au oferit spectacolul asteptat, iar calificarea se hotaraste pe Anfield, potrivit ProSport.

Firmino a fost aproape sa inscrie un gol de generic pentru Liverpool in minutul 65, dar mingea a lovit bara din dreapta lui Asenjo. A lovit insa Adrian, in penultimul minut de prelungiri, iar Villareal pleaca cu prima sansa la calificare.