Suporterii lui Liverpool au avut parte de o noua revenire senzationala din partea favoritilor, formatia de pe Anfield intorcand soarta disputei cu Borussia Dortmund, din sferturile Europa League. Condusi cu 3-1 in prima parte a reprizei secunde, cormoranii s-au impus cu 4-3, reusind astfel sa obtina biletele pentru semifinalele competitiei.

Liverpool vs DortmundFoto: Captura video

Au marcat: Origi (48'), Coutinho (66'), Sakho (78') si Lovren (90+1') pentru gazde, respectiv Mkhitaryan (5'), Aubameyang (9') si Reus (57') pentru germani.

In mansa tur, la Dortmund fusese 1-1.

Liverpool a mai reusit o revenire incredibila si in 2005, in finala Champions League. AC Milan conducea cu 3-0 la pauza, dar cormoranii au egalat, au trimis meciul la penaltiuri, acolo unde s-au impus si au castigat trofeul cu numarul cinci din palmares.