Atletico Madrid - Barcelona 2-0 (Griezmann 36, 89)

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Surpriza imensa pentru fanii Barcelonei care-si vad echipa eliminata in sferturile Ligii Campionilor. In realitate, nu a fost vorba de surpriza ci doar de superioritatea tactica a lui Atletico si a lui Diego Simeone. Griezman a deschis scorul in minutul 36, iar de aici a fost o lupta surda intre magicienii din atacul catalan si luptatorii din zidul lui Simeone.

Numai ca atacul de vis al catalanilor a fost departe de forma cunoscuta, iar Godin & comp pareau ca pot juca si 3 zile fara sa fie depasiti de fentele lui Mesi sau Neymar.

Atletico s-a multumit in finalul jocului sa stea cu toata echipa in preajma propriului careu, Barcelona a atacat in valuri, dar contraatacul madrilen a fost letal.

In minutul 88, Iniesta nu a mai putut opri decat cu mana, in propriul careu, pasa decisiva a lui Filipe Luis catre Griezmann. Penalty, executa acelasi Griezmann (min 89) care reuseste dubla si o noua performanta istorica pentru echipa sa.

Benfica - Bayern 2-2 (Jimenez 27, Talisca 77 / Vidal 38, Muller 52) (0-1 in tur)

Bayern Munchen s-a calificat fara emotii in semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, dupa ce a terminat la egalitate cu Benfica, la Lisabona, scor 2-2 (1-1), in mansa a doua a sferturilor de finala, potrivit Mediafax.