Ministerul Apararii a stabilit valoarea brandului Steaua Bucuresti la 57 milioane euro si acum calculeaza eventualele prejudicii aduse de clubul lui Becali

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 22 februarie 2016, 17:25 Sport | Fotbal

Emblema 'Steaua Bucuresti' apartine Armatei
Foto: steauafc.com
Ministerul Apararii a stabilit valoarea brandului Steaua Bucuresti la peste 57 milioane euro si acum calculeaza eventualele prejudicii aduse de clubul lui Becali in perioada 2004 - 2014, potrivit unui comunicat al Ministerului.


Comunicatul integral:

 Informaţie de presă

                Comisia constituită la nivelul Ministerului Apărării Naţionale pentru analizarea demersurilor întreprinse până în prezent în direcţia valorificării mărcii „Steaua” şi a identificării de soluţii legale de utilizare a Complexului Sportiv Ghencea a înaintat un prim raport de etapă ministrului apărării naţionale şi a propus un set de măsuri care pot fi promovate în perioada următoare pe ambele dimensiuni ale problematicii.

                Referitor la marca „Steaua”, Comisia a constatat că evaluatorul autorizat ANEVAR, selectat prin procedură competitivă şi transparentă de către CSA „Steaua”, a încheiat procedura de evaluare a brandului „Steaua Bucureşti”, stabilind valoarea acestuia la 57.306.150 Euro. În conformitate cu normele legale, evaluatorul va desfăşura, în termenul prevăzut de acordul cadru, procedurile subsecvente pentru stabilirea valorii prejudiciului creat prin folosirea mărcii „Steaua Bucureşti” în perioada 2004-2014 şi respectiv stabilirea taxei de licenţă pentru clasa fotbal şi ulterior pentru toate celelalte clase şi produse din certificatul de marcă.

                După finalizarea procesului de calcul al taxelor de licenţă,  CSA Steaua poate demara procedurile competitive permise de lege pentru valorificarea mărcii.

                Legat de stadionul şi terenurile de antrenament din Complexul „Ghencea”, Comisia a informat conducerea M.Ap.N. cu privire la derularea unor proceduri de omologare a stadionului pentru desfăşurarea de competiţii sportive pentru a face posibilă utilizarea acestuia în condiţii de legalitate.

                Comisia monitorizează, conform mandatului stabilit de ministrul apărării naţionale, derularea pe mai departe a acestor proceduri în maniera cea mai transparentă şi corectă, rămânând deschisă dialogului cu reprezentanţii clubului de fotbal reprezentat de FCSB, care pot contribui cu propuneri concrete şi constructive la găsirea cu celeritate a unor soluţii practice, conforme cu Decizia ÎCCJ nr. 3425/2014 şi în acelaşi timp, de natură să promoveze şi să sprijine performanţa sportivă.

                Comisia numită de ministrul apărării naţionale îşi va continua activitatea până la găsirea soluţiilor legale, conform mandatului stabilit".

Inalta Curte de Casatie si Justitie a stabilit, in decembrie 2014, ca Gigi Becali a pierdut definitiv "marca Steaua" in detrimentul Clubului Sportiv al Armatei.

"Dupa evaluarea marcii va avea loc o licitatie. Va putea participa oricine indeplineste anumite conditii. Aceasta marca va fi practic imprumutata" - Florin Talpan, juristul MApN, declaratie facuta in aprilie 2015.

"Palmaresul il avem, istoria o avem, traditia o avem, culorile le avem. Aia este o sigla care, stii cat valoreaza, cat produc ei. Ca vad acum ca vand tricouri. O marca pentru a costa bani trebuia sa produca. Si daca ei spun ca costa bani, sa o scoată la vanzare, la licitatie, sa vedem cati bani iau pe ea. Sa vedem, da cineva vreo 10.000 pe ea? Nu da nimeni nimic" - Gigi Becali, finantator FC Steaua, declaratie facuta in 2015.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile Pro Tv

O femeie cu cetatenie romana, amendata in Austria cu 38.000 de euro dupa ce a cersit cu copilul pe strazi. Reactia tinerei

O femeie cu cetatenie romana care cersea in Austria a fost amendata cu 38.000 de euro pentru ca a cersit in mod repetat impreuna cu un copil, informeaza luni cotidianul austriac The Local, preluat de Agerpres.
7668 vizualizari
  • +8 (32 voturi)    
    Astia parca-s de pe alta lume (Luni, 22 februarie 2016, 17:47)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cit valoreaza marca Steaua?!? 57 mil euro? Pai fara echipa de fotbal, Steaua nu valoreaza nici macar 1 mil.

    Iar la licitatia voastra cine mama masii credeti ca se va prezenta? Mosh Craciun? Cine sa va dea 57 mil eur sau citva milioane chirie pe an, in schimbul gaurii de la covrig.
    • -2 (24 voturi)    
      pot cere cat vor, numele le apartine (Luni, 22 februarie 2016, 18:07)

      ciubex [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Conform hotararii judecatoresti, numele, emblema si tot ce-i legat de Steaua, le apartine, pot astfel cere cat vor, chiar si 100 de milioane de euro.
      Steaua a fost un club sportiv (nu stiu daca mai este), ce reprezenta mai multe sporturi, nu numai fotbal.
      • +8 (10 voturi)    
        nu spun ca nu au voie sa ceara (Luni, 22 februarie 2016, 20:13)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ciubex

        au voia sa ceara si 1000 dde miliarde daca vor. Problema e ca sunt pebibili. Toate sectiile de ce vrei tu de la steaua, ca si sigla, nu valorreaza mai mult de 1 mil. Si mai e o problema... baietii astia nu cer "cit vor" un bun privat. Clubul sportiv Steaua apartine armatei, adica statului. Nu-i clubul lu' tac'su lu' generalu x.
        Dar ce ma deranjeaza cel mai tare e ca un evaluator independent, a fost platit pentru a face evaluarea asta. Din banii statului, adica ddin impozitele pe care le platesc eu. Asta ma enerveaza cel mai tare.
      • +7 (9 voturi)    
        Faci o confuzie (Luni, 22 februarie 2016, 23:11)

        idsoc [utilizator] i-a raspuns lui ciubex

        Nu tot ce tine de Steaua le apartine. Palmaresul, culorile, denumirea nu le apartin. Le apartine doar sigla care la celelalte sporturi (baschet, handbal etc) e diferita.
        Sincer 57 mil probabil nu face toata echipa lu' Steaua, asa a pretul asta e un fel de-a spune nu va dam sigla, chit ca se distruge echipa. Generali a la Oprea, care n-au luptat in viata lor decat cu bateria de vin.
    • -9 (13 voturi)    
      Nu-ți convine,fă-ți club. (Luni, 22 februarie 2016, 20:06)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Au dreptul să ceară suma asta.Clubul Steaua a fost și este un nume în fotbalul european.
      • +6 (10 voturi)    
        Inca o data (Luni, 22 februarie 2016, 23:14)

        idsoc [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Nu vorbim de nume, nu vorbim de palmares. Vorbim de o sigla care nici macar nu e aia din '86...sau '90.
      • +1 (1 vot)    
        Clubul Steaua (Miercuri, 24 februarie 2016, 12:33)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Clubul Steaua a fost un nume pina-n '90-'91. Dupa care n-a trecut de primele doua tururi preliminare de cupe europene pina dupa ce a fost preluat de Becali. Dupa care, cam tot renumele se datoreaza lui Becali. Deci? Daca scoatem din marca Steaua echipa lui Becali, care a folosit abuziv numele, cu ce ramane marca Steaua? Cu e echipa comunista care acu' aproape 30 de ani a cistigat UCL?
        Si pe linga asta, inclusiv echipa actuala daca e s-o cumpere cineva, cu tot cu sigla, jucatori, palmares, etc tot nu da macar jumatate din cei 57 de mil...
    • 0 (2 voturi)    
      Poate sigla nu face atat (Marţi, 23 februarie 2016, 9:25)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Dar Gigi Berbecali a castigat bani de pe urma brandului Steaua. Bani seriosi. Deci trebuie sa plateasca, dar binenteles, nu stiu de ce fac calculele pe 2004-2014 caci nu pot cere decat banii pe ultimii trei ani, restul s-a prescris, adica din 2013. Poate ar fi interesant de vazut culisei acestei afaceri urat mirositoare, nu a fost cadorisit infractorul Becali cu echipa degeaba. Cei care i-au dat-o stiau exact ce bani i-au dat ciobanului. Este curios cum de s-a retras Paunescu, reprezentantul securitatii, din afacere - banuiesc ca nu gratis. Oricum, o afacere complet murdara, cum au fost cam 99% din afacerile prin care bunurile statului au trecut in mana particularilor.
      • 0 (2 voturi)    
        Lasă-i să calculeze. (Marţi, 23 februarie 2016, 10:13)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Pentru perioada și suma prescrisă este bine să știm ce bani sau pierdut.Cineva trebuia să ceară banii și trebuie să știm de ce nu a cerut.Cred-că dacă se cereau banii de la început,nu mai era bâlciul ăsta.După atâția ani de hoție,hoție pare treabă cinstită și nu toți pricep.Mai ales cei care au avut de câștigat.Cum să se lipsească de un ban câștigat și când nu ai plătit chiria,ți-ai permis să risipești și să plătești acum e tare deranjant.Să știi că sunt portițe legale să fie încasată toată perioada 2004-2016.Cei care au făcut calculele știu asta și de ce se face mai mult scandal,va fi mai greu de negociat.Fiecare își apără interesele și buzunarul.
      • +1 (5 voturi)    
        gigibecali (Marţi, 23 februarie 2016, 10:41)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Jiji o fi cistigat bani, dar a si bagat. Ai facut tu un calcul cu cit a bagat si cit a scos? Sau tu calculezi doar banii incasati de la uefa si zici ca-s bani cistigati. Nu ca as fi fan jiji, dar tot ce a cistigat cu Steaua a cistigat prin propria investitie si a cistigat de la mediul privat, fara ca statul sa-i ofere mare lucru. Iar daca echipa de fotbal ramanea a armatei, in mod sigur acum nu valora nici 2 milioane.
  • +2 (24 voturi)    
    Ilie Nastase :"Gigi Becali sa CONTESTEZE " !? (Luni, 22 februarie 2016, 18:27)

    Plagarus [utilizator]

    „Pe loc repaus!“,jeneral de brigada cu 2 clase
    • +3 (3 voturi)    
      Pai ce pretentii ai de la el? (Marţi, 23 februarie 2016, 10:42)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Lui Iliutsa asta daca i-ai luat racheta din mina, obtii un Vanghelie nitel mai agramat.
  • +10 (22 voturi)    
    O sa faceti din rahat bici ..... (Luni, 22 februarie 2016, 18:32)

    bubaru [utilizator]

    Apv-istii au lumea lor in care ,,unde incepe unitatea miltara dispare logica,,
    In lumea lor isi fac calcule, planuri si viseaza. Viseaza sa le mearga jocul la cacialma (ei ii spun tactica), spera ca celelalte institutii ale statului sa fie de partea lor si, mai ales, spera sa nu inceapa un razboi pentru ca ne-am duce dracului cu conducerea actuala a armatei - super-obedienta politicienilor. Si istoria se repeta pentru ca nu am invatat nimic din ea.
    Juristul ala al lor este un avocat pârât. Juristii astia din armata s-ar duce in avocatura, dar ei nu au nevoie. Cand vor iesi la pensie vor avea acelasi statut si pensie cu a(l) magistratilor, desi ei nu au urmat INM-ul. V-ati prins? N-ai valoare, dar ai viitor!
    Unde ati mai vazut acest film?
  • +4 (8 voturi)    
    Sigle (Luni, 22 februarie 2016, 18:59)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ce sa faca armata cu o sigla pe care a pierdut-o demult?!

    Nici nu se cade ca institutiile statului sa finanteze sigle sportive, sau sa participe la competitii sportive. Statul in general este chemat sa arbitreze competitiile de orice tip, nu doar cele sportive. Dar in confuzia vremurilor, unele state vor sa castige competitii economice, culturale, sportive. O prostie! E ca si cum arbitrii ar castiga competiile pe care ar fi trebuit doar sa le arbitreze corect.
    • -3 (5 voturi)    
      Dar cine a platit pentru gloria lui Steaua ???? (Marţi, 23 februarie 2016, 9:35)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Cine a dat banii pentru salariile jucatorilor, pentru antrenamente, pentru bazele sportive, pentru cantonamente, pentru deplasari, pentru salariile tuturor parazitilor care au roit in jurul clubului??? Romanii cei prosti, ca mine si ca tine. De ce sa profite un cioban agramat de pe urma muncii noastre?? Sa dea inapoi tot ce-am platit si apoi, cu banii proprii, sa sustina clubul. Cati bani a bagat Abramovici la Londra?? Cateva miliarde adevarate. Cati bani a bagat infractorul Becali in Steaua. Niste maruntis si asta cu titlu de imprumut pe care si l-a luat inapoi. Abramovici isi va scoate banii doar daca va vinde clubul, Becali si-a scos absolut toti banii dati si inca cateva zeci de milioane in plus. Diferenta intre cele doua situatii va las sa o judecati.
      • +2 (4 voturi)    
        cind ai platit tu carftofile? (Marţi, 23 februarie 2016, 10:48)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Din momentul in care jiji a ajuns patron la steaua statul nu a mai cotizat nimic. Si daca mai tii minte, in momentul in care s-a intimplat asta, fotbalul romanesc se balacea in europa prin turul x preliminar, unde pierdeam eroic cu tot felul de echipe de care nu mai auzise nimeni. Si de la nivelul ala a dus steaua la 10 ani de participari consecutive in grupele cupelor europene. A cistigat bani? Inseamna ca a stiut unde si cit sa bage pe transferuri astfel incit sa traga bani de la uefa. Nu iteleg ce te face poe tine sa te simti asha proprietar pe Steaua.... Daca ramanea a generalilor si a lui Paunescu, acu valora maxim jumate de milion.

        Da asha e la noi, daca are cineva succes cu ceva, imediat sar toti ceilalti sa-l faulteze.